Pescuit Stationar

Acum este 24 Apr 2024, 02:03

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 18 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: RECIPROCITATE ALBA - CLUJ A INCETAT
MesajScris: 27 Mar 2015, 09:39 
Neconectat

Membru din: 02 Mar 2012, 09:20
Mesaje: 52
Localitate: Timisoara
Eu tot nu inteleg de ce mama pulii nu exista reciprocitate generala in toata tara asta. Decat sa cheltui bani pe panouri si alte tampenii mai bine platesti un paznic. E vorba de ape publice in fond.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: RECIPROCITATE ALBA - CLUJ A INCETAT
MesajScris: 29 Mar 2015, 15:55 
Neconectat
Moderator global
Avatar utilizator

Membru din: 22 Oct 2009, 19:11
Mesaje: 5041
AlexD scrie:
Conventiile de reciprocitate sunt pentru apele publice administrate de ANPA
Membrii pescari a unei asociatii pot pescui pe tronsonul alocat altei asociatii platind numai taxa de acces
Asociatiilor au primit prin autorizatia data de ANPA un tronson de rau luindu-si obligatia sa aiba grija de el. La Ocna Mures de cativa ani "parajutistii' si "harponarii" praduiesc locul de iernat de sub castelul de la Uioara si apoi, la inceputul sezonului, vin cei de la Alba sa faca controale pretinzand de la membrii altor asociatii, posesori ai permisului ANPA, si cotizatia de membru si plata taxei de acces
In alte tari permisul de pescuit se plateste la automat, la noi se spune ca unii fura pescarii de la asociatia de la Alba prin faptul ca intr-un magazin cu articole de pescuit din Turda (evident jud. Cluj) se vizeaza permise pt asociatia de la Cluj pescarilor din Turda
Cei de la Alba vor sa platim taxa de acces la ei, dar cand vin in control spun ca nu pot incasa taxa pt ca nu au chitantier si pretind ilegal si plata cotizatiei, vor sa vizam permise la ei dar tin deschis oficiul de la Ocna Mures doar cateva ore pe saptamana si apoi spun ca unii fura.
Toate astea numai pentru ca Dumnezeu a dat ca Muresul (o apa publica) sa treaca prin judetul lor si noi cei de la Turda sa fim la 20 km de Muresul din doua judete: Mures si Alba


Nu are nici o legatura cu ce vorbim aici.
In turda se vand , nu stiu cat de legal , permise pengtru AJPS Cluj. Aceasta are conventii de reciprocitate cu Alba si Mures , din perioada când nu avea ape. Chestia cu facerea de bine functioneaza. Ti se pare normal sa vina in Turda si sa elibereze permise intr-o zona in care concesionarii-gestionarii-administratorii sau cum vrei tu sunt AJVPS Alba si AJVPS Mures , Clujul neavând nici 1 metru de Mures? Daca ti se pare normal ,. crezi ca este moral , este etic , este frumos? Nu vorbim de chitante pe malul apei , nici de cat de dreapta este legea , nici de cine a lasat Muresul pe teritoriul jud Alba. Cum a lasat Somesul pe Cluj. Insa mai putem vorbi de faptul ca in baza acelei conventii , pe care posibil sa o mentinem , vom deschide un punct de lucru in Cluj Napoca si unul in Gherla , fiindu-ne oferite mocca locatii de vanatorii din Cluj , unde vom elibera permise AJVPS Alba la preturi promotionale celor care doresc sa beneficieze de reciprocitate si de barci gratuite pe Sacalaia. Ca daca-i bal , atunci bal sa fie , nu? Pentru binele pescarilor. ;)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: RECIPROCITATE ALBA - CLUJ A INCETAT
MesajScris: 29 Mar 2015, 16:00 
Neconectat
Moderator global
Avatar utilizator

Membru din: 22 Oct 2009, 19:11
Mesaje: 5041
Sigi scrie:
Eu tot nu inteleg de ce mama pulii nu exista reciprocitate generala in toata tara asta. Decat sa cheltui bani pe panouri si alte tampenii mai bine platesti un paznic. E vorba de ape publice in fond.

Pentru ca legislatia in acest moment este de KK. Pentru ca oamenii care populeaza peisajul sunt la fel. Daca X are reciprocitate cu tine , tu reduci cotizatia ta , ca sa iei membrii vecinului X. Asta se intampla in realitate. Si fiecare asociatie care are atribuit un tronson sau mai multe de ape , are si obligatii. Care costa...
Partea cu paznicul este poezie , atata timp cat conform legii azi nu are nici un drept...
Sau , mai bine ar fi sa existe un singur administrator-gestionar sau cum vrei , pe tara , care sa incaseze o cotizatie unica pe tara si sa ai acces pe toate apele , cum era cândva. Insa o droaie de asociatii mici vor disparea , impreuna cu salariatii lor , care de fapt traiesc din aceste cotizatii si cam atat...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: RECIPROCITATE ALBA - CLUJ A INCETAT
MesajScris: 29 Mar 2015, 19:20 
Neconectat

Membru din: 31 Ian 2015, 17:40
Mesaje: 146
Localitate: Turda, jud. Cluj
Multumesc mult ca m-ati lamurit. Am stat un an si nu am inteles de ce in 2014 pentru a pescui pe Mures a trebuit sa platesc cotizatia de membru si la Mures (acolo a mers mai usor ca faceau permise la Ludus intr-un magazin) si apoi sa-mi iau o zi de concediu, sa merg la Ocna Mures intr-o zi anume a saptamanii si sa platesc cotizatia si la Alba. Acum am inteles, ca asa e moral (si legea-i stramba) sa platesti cotizatie peste tot unde pescuiesti, ca obligatiile-s mari si taxa de acces e mica. Si daca cumva mai pescuiesti si la tine acasa sa platesti cotizatie si acolo sau, daca unii s-or indura, la tine acasa poti beneficia de reciprocitate. Asta cu reciprocitatea cred ca nu-i moral, anul asta am gresit, imi cer scuze n-am inteles din timp s-am mers la magazin. Oare mai pot sa merg sa platesc cotizatia macar la Alba, ca cei din Mures vad ca nici ei nu le prea au cu moralitatea, ca fac permise tot intr-un magazin ?. Acum sa vad cum reusesc sa-mi fac timp sa merg pana la Ocna Mures, oare acolo in ce zi e deschis, anul trecut parca era joia, daca stie cineva care e programul va rog sa-mi spuneti. Multumesc mult.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: RECIPROCITATE ALBA - CLUJ A INCETAT
MesajScris: 30 Mar 2015, 09:43 
Neconectat

Membru din: 02 Mar 2012, 09:20
Mesaje: 52
Localitate: Timisoara
alintudose scrie:
Sigi scrie:
Eu tot nu inteleg de ce mama pulii nu exista reciprocitate generala in toata tara asta. Decat sa cheltui bani pe panouri si alte tampenii mai bine platesti un paznic. E vorba de ape publice in fond.

Pentru ca legislatia in acest moment este de KK. Pentru ca oamenii care populeaza peisajul sunt la fel. Daca X are reciprocitate cu tine , tu reduci cotizatia ta , ca sa iei membrii vecinului X. Asta se intampla in realitate. Si fiecare asociatie care are atribuit un tronson sau mai multe de ape , are si obligatii. Care costa...
Partea cu paznicul este poezie , atata timp cat conform legii azi nu are nici un drept...
Sau , mai bine ar fi sa existe un singur administrator-gestionar sau cum vrei , pe tara , care sa incaseze o cotizatie unica pe tara si sa ai acces pe toate apele , cum era cândva. Insa o droaie de asociatii mici vor disparea , impreuna cu salariatii lor , care de fapt traiesc din aceste cotizatii si cam atat...


Corect. Asta voiam sa zic si eu! Dar dupa cate imi aduc aminte chiar si pe vremea in care exista un singur administrator la nivel national cotizatiile erau diferite de la un judet la altul... Ma insel?
Totusi consider ca normal ar fi ca toti sa ne cumparam permisul de unde o fi el de vanzare si dupa aia sa ne asociem in functie de ce si cum pescuim. Cotizatiile la asociatie ar trebui sa fie strict legate de activitatile asociatiei. Acuma intreb si io ca prostu': asociatiile platesc ceva bani la stat sau unui organ al statului pentru apele pe care le au spre administrare?
Fir intins!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: RECIPROCITATE ALBA - CLUJ A INCETAT
MesajScris: 01 Apr 2015, 09:04 
Neconectat

Membru din: 28 Oct 2009, 19:38
Mesaje: 568
alintudose scrie:
AlexD scrie:
Conventiile de reciprocitate sunt pentru apele publice administrate de ANPA
Membrii pescari a unei asociatii pot pescui pe tronsonul alocat altei asociatii platind numai taxa de acces
Asociatiilor au primit prin autorizatia data de ANPA un tronson de rau luindu-si obligatia sa aiba grija de el. La Ocna Mures de cativa ani "parajutistii' si "harponarii" praduiesc locul de iernat de sub castelul de la Uioara si apoi, la inceputul sezonului, vin cei de la Alba sa faca controale pretinzand de la membrii altor asociatii, posesori ai permisului ANPA, si cotizatia de membru si plata taxei de acces
In alte tari permisul de pescuit se plateste la automat, la noi se spune ca unii fura pescarii de la asociatia de la Alba prin faptul ca intr-un magazin cu articole de pescuit din Turda (evident jud. Cluj) se vizeaza permise pt asociatia de la Cluj pescarilor din Turda
Cei de la Alba vor sa platim taxa de acces la ei, dar cand vin in control spun ca nu pot incasa taxa pt ca nu au chitantier si pretind ilegal si plata cotizatiei, vor sa vizam permise la ei dar tin deschis oficiul de la Ocna Mures doar cateva ore pe saptamana si apoi spun ca unii fura.
Toate astea numai pentru ca Dumnezeu a dat ca Muresul (o apa publica) sa treaca prin judetul lor si noi cei de la Turda sa fim la 20 km de Muresul din doua judete: Mures si Alba


Nu are nici o legatura cu ce vorbim aici.
In turda se vand , nu stiu cat de legal , permise pengtru AJPS Cluj. Aceasta are conventii de reciprocitate cu Alba si Mures , din perioada când nu avea ape. Chestia cu facerea de bine functioneaza. Ti se pare normal sa vina in Turda si sa elibereze permise intr-o zona in care concesionarii-gestionarii-administratorii sau cum vrei tu sunt AJVPS Alba si AJVPS Mures , Clujul neavând nici 1 metru de Mures? Daca ti se pare normal ,. crezi ca este moral , este etic , este frumos? Nu vorbim de chitante pe malul apei , nici de cat de dreapta este legea , nici de cine a lasat Muresul pe teritoriul jud Alba. Cum a lasat Somesul pe Cluj. Insa mai putem vorbi de faptul ca in baza acelei conventii , pe care posibil sa o mentinem , vom deschide un punct de lucru in Cluj Napoca si unul in Gherla , fiindu-ne oferite mocca locatii de vanatorii din Cluj , unde vom elibera permise AJVPS Alba la preturi promotionale celor care doresc sa beneficieze de reciprocitate si de barci gratuite pe Sacalaia. Ca daca-i bal , atunci bal sa fie , nu? Pentru binele pescarilor. ;)




Ai perfecta dreptate voi ati fost de buna credinta iar cei din Cluj v-au tras teapa .
Pe viitor in Conventiile pe care le veti mai semna treceti si anumite clauze care sa evite asemenea fapte reprobabile


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: RECIPROCITATE ALBA - CLUJ A INCETAT
MesajScris: 01 Apr 2015, 09:43 
Neconectat
Moderator global
Avatar utilizator

Membru din: 22 Oct 2009, 19:11
Mesaje: 5041
Asta este , asa-i romanul , vorba cantecului. Face conventie cu Alba , cu Muresul si apoi intra si elibereaza permise la limita dintre Alba si jud Mures , chiar daca nu are nici 2 l de apa acolo... Nu stiu daca cei din Mures stiu , daca nu probabil vor afla si ei ... Asadar , inca o data se adevereste chestia cu facerea de bine...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: RECIPROCITATE ALBA - CLUJ A INCETAT
MesajScris: 01 Apr 2015, 20:02 
Neconectat

Membru din: 31 Ian 2015, 17:40
Mesaje: 146
Localitate: Turda, jud. Cluj
alintudose scrie:
Asta este , asa-i romanul , vorba cantecului. Face conventie cu Alba , cu Muresul si apoi intra si elibereaza permise la limita dintre Alba si jud Mures , chiar daca nu are nici 2 l de apa acolo... Nu stiu daca cei din Mures stiu , daca nu probabil vor afla si ei ... Asadar , inca o data se adevereste chestia cu facerea de bine...

Din ce spuneti am inteles ca ati semnat conventia de reciprocitate cu AJVPS Cluj cu conditia ca AJVPS Cluj sa nu accepte membrii de la Turda sau ma rog de la o anumita distanta de limita cu jud. Alba pentru a va sporii astfel nr. de membrii. Si tot pt a va sporii nr. de membrii ati refuzat dreptul pescarilor din alte asociatii de a pescui pe sectorul de Mures apartinand de Alba pe baza taxei de acces (asa cum scrie in propriu dumneavoasta regulament), obligandu-i sa plateasca integral cotizatia de membru.
Imi cer scuze dar morala mea nu se potriveste cu morala dumneavoasta pentru ca eu cred ca un pescar este liber sa isi alega neconditionat asociatia din care face parte si are dreptul sa pescuiasca pe sectorul de rau alocat altei asociatii daca exista reciprocitate si daca reciprocitate nu exista, platind numai taxa de acces. Si de asemenea cred ca locul unde o asociatie face permise nu are nici o relevanta in acesta ecuatie deoarece asa cum eu si altii ca mine din Turda am mers la Ludus si la Ocna Mures sa ne platim cotizatiile la fel putem sa mergem si pana la Cluj.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 18 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.143s | 15 Queries | GZIP : Off ]