Pescuit Stationar

Acum este 16 Apr 2024, 10:31

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 35 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Nou proiect - Odin de ministru pentru pescuitul sportiv
MesajScris: 16 Ian 2017, 09:56 
Neconectat

Membru din: 31 Ian 2015, 17:40
Mesaje: 146
Localitate: Turda, jud. Cluj
alexandru alanei scrie:
Cormoranii din Vrancea sunt cormorani autohtoni, nu sunt venetici, deci eu nu pot sa vorbesc despre ce se intampla in vestul tarii. Prin 2000 sau 2001 impreuna cu un prieten am omorat un pui de cormoran, nu am stiut imediat ce specie este, era pe malul canalului care pleaca de la statia de pompare de la Vanatori si avea picioarele retezate, cum a fost prins la pompa, oracaia ca naiba si de mila ne-am chinuit sa-i rupem gatu', dar s-a dovedit dificil :lol: , paznicul de la statie ne-a explicat ce e si de unde a venit, era din colonia de cormorani de la Suraia ( pe Siret ) care sta bine merci si acum in dreptul statiei de pompare si se hranesc pe un mal cu stavilopozi, sunt maxim 100 de bucati, pe malul opus pescarii prind peste linistiti. Pe lacul de la Ciuslea sunt mai multe lebede decat cormorani, la Padureni sunt foarte rari, la Beresti aproape deloc, lacurile astea de acumulare au adancimi de pana la 12m si intinderi de pana la 1000 ha fiecare, deci un loc beton pentru cormoranii straini, probabil nu e in ruta lor de migratie. Daca e adevarat ce se spune despre vestul tarii, si nu exagerari intre pescari, oricum treaba asta se analizeaza doar intre guvernele tarilor Europei afectate, prin institutii competente si de oameni pregatiti, adica biologi, oameni de stiinta, profesori universitari din domeniu, nu asculta ministrul de vreun pescar, fie el si de competitie, asa ca veniti-va in fire ca va faceti de ras. Cine e cu adevarat interesat de problema cormoranilor din vest sa se duca la o universitate ca sa discute despre asta si apoi sa trimita o scrisoare vreunui minister, nu sa incerce polarizarea comunitatii de pescari prin filmulete malitioase la adresa unui animal salbatic protejat prin lege.

Guvernele din Europa au decis deja scoaterea de sub protectie a cormoranului. Uite aici un document a Parlamentului European in acesta problema:
http://www.europarl.europa.eu/meetdocs/ ... 1491ro.pdf
Cidez cateva randuri din acest document: "Pentru a se ilustra problema efectivelor piscicole din apele de coastă și interioare, s-a
evidențiat faptul că, în condițiile unui consum zilnic de 400-600 g de pește, aceste păsări fac să dispară anual peste 300 000 de tone de pește din apele europene. În multe state membre, cantitatea de pește consumată de cormorani este de mai multe ori mai mare decât producția obținută de pescuitul profesionist din apele interioare și din crescătoriile de pește de consum. De exemplu, 300 000 de tone înseamnă mai mult decât producția piscicolă din acvacultură din Franța, Spania, Italia, Germania, Ungaria și Republica Cehă împreună."
Ca urmare a unor astfel de demersuri cormoranul mare (Phalacrocorax carbo) a fost scos in 2009 din lista speciilor protejate. Se poate verifica in Lista speciilor protejate din ANEXA 1 a Directivei pasari:
http://monitorizareapasarilor.cndd.ro/d ... i-2009.pdf


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Nou proiect - Odin de ministru pentru pescuitul sportiv
MesajScris: 16 Ian 2017, 15:49 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 15 Feb 2011, 18:09
Mesaje: 541
Localitate: Brasov
pivo scrie:
dodost scrie:
Pivo, la noi oricum era peste mai putin decat in multe zone. Cormoranii au pus capac! Poate sa zica oricine orice, am vazut pe viu ce pagube fac! La fiecare inceput de iarna ma rog sa inghete Oltul din mal in mal cat mai mult timp, sa mai scape din peste! Probabil la voi, unde e peste mai mult, impactul nu este asa mare( sau inca nu se vede). Acum 3-4 ani mai prindeam ceva scobar si in plin sezon de vara. Acum, daca am noroc, poate sa mai prind cativa prin octombrie-noiembrie. Oricum, cormoranii s-au mai rarit, dar asta din cauza ca au cam decimat pestii.. .. :cry:

Tu vrei de fapt sa-mi spui ca la voi nu erau cormorani acum 10 ani? am spus si o mai spun: cormoranii si pelicanii sunt intradevar o pacoste! Insa ei au acelasi comportament de zeci de ani!!! Scobar am prins in vara la Halmeag pe Olt, iar in Fagaras am prins mreana (la podul catre Galati). Pescuiesc destul de mult in zona Fagarasului pe Olt si pot sa-ti spun ca aveti mult mai mult peste acolo decat avem noi aici.

Da, in zona Brasov nu erau cormorani acum 5-6 ani, sau cel putin nu am vazut eu. Pe zona Fagaras-Sibiu sunt intr-adevar de mult cormorani. Am avut ocazia sa-i vad in actiune la Ucea, si la Cirta, in apa de adancime 5-6m. Erau stoluri de cel putin 100 exemplare, si faceau prapad la caras. Cand am vorbit de zona Brasov, ma refeream strict la zona Podul Olt-Araci-Ariusd. In zona Halmeag-Fagaras nu am fost decat de vreo 2 ori, acum cativa ani ;) P.S: Un amic din Lugoj, tocmai mi-a trimis cateva fotografii, cu cormoranii care au ajuns si la ei de cateva zile. Mi-a zis ca au facut prapad. Mrene pana la 1kg, scobari....pestele numai trage.. Mai devreme sau mai tarziu, toate zonele vor fi afectate!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Nou proiect - Odin de ministru pentru pescuitul sportiv
MesajScris: 16 Ian 2017, 17:15 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 04 Apr 2015, 17:46
Mesaje: 293
Localitate: Timisoara
Uitati aici in Arad in oras,un loc vestit de pescuit la scobar!
https://www.facebook.com/10000888571187 ... 113114630/

_________________
nihil est verum,omnia licere.
https://www.facebook.com/groups/feeder.ZONE/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Nou proiect - Odin de ministru pentru pescuitul sportiv
MesajScris: 16 Ian 2017, 20:05 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Oct 2009, 09:07
Mesaje: 1718
Pescuiesc aprape de 40 de ani dar ciorile astia am vazut rar in delta,in alte parti nici vorba mai ales in zona de munte!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Nou proiect - Odin de ministru pentru pescuitul sportiv
MesajScris: 16 Ian 2017, 21:58 
Neconectat

Membru din: 02 Oct 2013, 21:31
Mesaje: 303
pescari buni nu cei de pe mal :lol:
si pe crisu alb inainte sa inghete a fost la fel. noroc cu gheata.
se bucura nevestele ca mai stam acasa :(


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 35 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.042s | 14 Queries | GZIP : Off ]