Pescuit Stationar

Acum este 20 Apr 2024, 15:58

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 50 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: NOU PROIECT DE O.M.
MesajScris: 10 Feb 2017, 09:20 
Neconectat

Membru din: 28 Oct 2009, 19:38
Mesaje: 568
ANPA la ordinul Ministrului a retras pentru a 3 oara de pe saitul lor Proiectul de O.M.
In cursul diminetii de azi O.M. a fost retras.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: NOU PROIECT DE O.M.
MesajScris: 10 Feb 2017, 09:31 
Neconectat

Membru din: 31 Ian 2015, 17:40
Mesaje: 146
Localitate: Turda, jud. Cluj
APSHD scrie:
ANPA la ordinul Ministrului a retras pentru a 3 oara de pe saitul lor Proiectul de O.M.
In cursul diminetii de azi O.M. a fost retras.


Nu stiu de unde ai scos acesta informatie. Ultima varianta este acum pe saitul ANPA de unde am citat cele doua articole


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: NOU PROIECT DE O.M.
MesajScris: 10 Feb 2017, 10:32 
Neconectat

Membru din: 28 Oct 2009, 19:38
Mesaje: 568
AlexD scrie:
APSHD scrie:
ANPA la ordinul Ministrului a retras pentru a 3 oara de pe saitul lor Proiectul de O.M.
In cursul diminetii de azi O.M. a fost retras.


Nu stiu de unde ai scos acesta informatie. Ultima varianta este acum pe saitul ANPA de unde am citat cele doua articole


Intra pe saitul ANPA si verifica


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: NOU PROIECT DE O.M.
MesajScris: 10 Feb 2017, 12:27 
Neconectat

Membru din: 31 Ian 2015, 17:40
Mesaje: 146
Localitate: Turda, jud. Cluj
Cred ca nu te uiti unde trebuie


Fişiere ataşate:
Untitled.jpg
Untitled.jpg [ 152.92 KiB | Vizualizat de 12679 ori ]
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: NOU PROIECT DE O.M.
MesajScris: 13 Feb 2017, 20:00 
Neconectat
Moderator global
Avatar utilizator

Membru din: 22 Oct 2009, 19:11
Mesaje: 5041
In orice caz , se observa o evolutie spre nebuloasa , asigurandu-se posibilitatea de atribuire abuziva , la bunul plac , sa nu spun altfel , a tronsoanelor. Daca nu exista o departajare privind criterii tehnico-economice , totul va fi fooaaaarte relativ , planul de management fiind interpretabil... Nu spune nimeni ce se intampla daca nu se respecta cele asumate in acesta. Nu exista o garantie , cum este normal si se practica , in acest sens.
Nu inteleg de ce se pedaleaza pe lipsa unor criterii clare , care sa lase mult loc de interpretari. Mai mult , daca unele asociatii au investit in masini de teren , binocluri , personal autorizat pentru paza ,barci , populari reale , cu facturi si acte , etc , cum vor putea fi departajate fata de altele , care au un scaun intr-o garsoniera pusa la dispozitie de un amic si un casier cu jumate de norma.In rest banii li s-au duuusssss... Printre degeteee... Nici patrimoniu , nici dotari , nimik. Poate o masina amarata pe un comodat. Nu cred ca este deloc corect , chiar daca voi supara pe unii de aici.
Asadar , cand vad cum se sustin diverse idei , evident direct interesat fiind cel ce le expune , ma cuprinde sila. Daca in varianta actuala , singura departajare o va face redeventa , atunci cine va da mai mult , va castiga. Iar ceea ce nu se spune , cine va dori sa pescuiasca pe acel tronson(scump) , trebuie sa plateasca(mult). Nu cred ca este in interesul pescarului aceasta varianta , se va ajunge la cotizatii consistente si nu stiu daca este ok.Consider ca era mult mai ok varianta cu punctaje clare , insa asta supara , caci nu mai este loc de interpretari si influentari. Oricum , probabil rapid de tot , AJVPS Alba va depune la minister si la ANPA o plangere privind modul in care s-a elaborat acest proiect de ordin , considerand ca s-a facut cu incercarea de a favoriza anumite asociatii in mod ilicit ,sa se racordeze la "resursa" , bun national , ca sa folosesc si cateva cuvinte de lemn...
In rest , sa auzim de bine.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: NOU PROIECT DE O.M.
MesajScris: 14 Feb 2017, 08:36 
Neconectat

Membru din: 28 Oct 2009, 19:38
Mesaje: 568
AlexD scrie:
Cred ca nu te uiti unde trebuie


Acea varianta de O.M. este prima varianta , cele publicate ulterior erau scrise cu rosu si erau postate primele (in capul listei). Acolo va apare in scurt timp si noua varianta (sper ce si ultima).


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: NOU PROIECT DE O.M.
MesajScris: 14 Feb 2017, 12:44 
Neconectat

Membru din: 25 Ian 2017, 12:54
Mesaje: 88
. Nu cred ca este in interesul pescarului aceasta varianta , se va ajunge la cotizatii consistente si nu stiu daca este ok. Scris de alintudose.

Raspunsul gasiti pe topicul ANPA.

Pescarii recreativi sunt cei mai putini importanti pentru ANPA, probabil ca s-a pricopsit cu ei pentru ca aveau un punct comun: pestele.
Pescuitul comercial repezinta interesul major. Scris de rcorbu.

Pentru mine este clar, ANPA are interesul de exploatare a apelor la maxim.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: NOU PROIECT DE O.M.
MesajScris: 14 Feb 2017, 12:56 
Neconectat

Membru din: 28 Oct 2009, 19:38
Mesaje: 568
agent fish scrie:
.

Pescarii recreativi sunt cei mai putini importanti pentru ANPA, probabil ca s-a pricopsit cu ei pentru ca aveau un punct comun: pestele.
Pescuitul comercial repezinta interesul major.


Foarte corect , intradevar asa stau interesele.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: NOU PROIECT DE O.M.
MesajScris: 14 Mar 2017, 17:48 
Neconectat

Membru din: 28 Oct 2009, 19:38
Mesaje: 568
S-a publicat in Monitorul nr.179/13-03/2017 , O.M. privind conditiile practicarii pescuitului sportiv in anul 2017.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: NOU PROIECT DE O.M.
MesajScris: 15 Mar 2017, 06:08 
Neconectat

Membru din: 31 Ian 2015, 17:40
Mesaje: 146
Localitate: Turda, jud. Cluj
APSHD scrie:
S-a publicat in Monitorul nr.179/13-03/2017 , O.M. privind conditiile practicarii pescuitului sportiv in anul 2017.

http://www.monitoruloficial.ro/article- ... --339.html
Vedeti in data de 13, monitorul 179


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 50 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.044s | 15 Queries | GZIP : Off ]