Pescuit Stationar

Acum este Dum Dec 16, 2018 4:33 am

Ora este UTC

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Masura anti-cormorani. In Cehia.
MesajScris: Mar Oct 30, 2018 6:33 pm 
Neconectat

Dati-i cu translate.

https://www.rybsvaz.cz/?page=aktuality/aktuality&page_menu=&lang=cz&fromIDS=&test=&menu_id=&aktuality_tabulka=aktuality&aktuality_id=711&aktuality_zac=0&aktuality=rozbalit

Sus

Subiectul mesajului: Re: Masura anti-cormorani. In Cehia.
MesajScris: Mar Oct 30, 2018 8:43 pm 
Neconectat

În baza Hotărârii Guvernului Republicii Cehe din 24 octombrie 2018 nr. 684 privind Ordinul Guvernului de modificare a Decretului Guvernului nr. 30/2014 Coll., Privind stabilirea unor norme obligatorii pentru furnizarea de contribuții financiare la păduri și activitățile de vânătoare selecționate, formularea reglementărilor ulterioare, care va intra în vigoare la 1 noiembrie 2018

Statul va achita 500 de ---- pentru fiecare Kormoran

Procedura de rambursare va fi specificată în viitorul apropiat.

Toți cei implicați în punerea în aplicare a acestui plan și punerea sa în aplicare este o mare mulțumire pentru noi pescari.

imagine

În timpul iernii severe, cormoranii pot reduce rapid stocul de specii native de pește, inclusiv pești generaționali.

Sus

MesajScris: Mar Oct 30, 2018 8:45 pm 
Neconectat

la noi atat cormoranii cat si braconierii lasa apele fara peste , iar pe pescar fara materie prima .
personal anul acesta nici nu am mai vizat permisul .
Sa pescuiesc ce ?

Sus

MesajScris: Vin Noi 30, 2018 11:23 pm 
Neconectat

In TEXAS, nu e nici o problema cu cormoranii,fiind destul peste pt. cormorani ,pelicani ,cat si pt. pescari.
Cred ca in ROMANIA,NU CORMORANII SUNT CEI CE DECIMEAZA POPULATIA PISCICOLA CI BRACONERII DE TOT FELUL AU DECIMAT POPULATIA PISCICOLA.
Pana in 1992,data la care eu am decis sa raman in AMERICA (ca urmare a unei vizite facute aici ) nu se plangeau pescarii de lipsa pestilor datorita cormoranilor,doar dupa aceasta data datorita braconierilor de tot felul ,precum si datorita unor baraje facute aiurea a inceput decimarea populastiei piscicole.

Sus

MesajScris: Sâm Dec 15, 2018 1:58 pm 
Neconectat

Jean Scurtu scrie:
In TEXAS, nu e nici o problema cu cormoranii,fiind destul peste pt. cormorani ,pelicani ,cat si pt. pescari.
Cred ca in ROMANIA,NU CORMORANII SUNT CEI CE DECIMEAZA POPULATIA PISCICOLA CI BRACONERII DE TOT FELUL AU DECIMAT POPULATIA PISCICOLA.
Pana in 1992,data la care eu am decis sa raman in AMERICA (ca urmare a unei vizite facute aici ) nu se plangeau pescarii de lipsa pestilor datorita cormoranilor,doar dupa aceasta data datorita braconierilor de tot felul ,precum si datorita unor baraje facute aiurea a inceput decimarea populastiei piscicole.

Dati-mi voie sa va contrazic macar partial. In primul rand la noi inainte de revolutie pe majoritatea apelor era peste mult mai mult decat acum. In zona mea de ex.(amonte si aval Gura Ariesului de la barajul Iernut si pana la confluenta Tarnavei cu Muresul) la ora actuala cred ca nu mai exista nici 5 % peste cat era inainte de revolutie (in special scobar, mreana si morunas). In aceste contitii inainte sigur ca era loc si pentru branconieri si pentru pescuit excesiv ca era de unde. Cormoranii pe rauri au aparut doar in ultimii ani (inainte de revolutie existau doar in Delta), odata cu schimbarile climatice si modificarea zonelor de migratie a cormoranilor veniti si la noi din nordul continentului. Fata de perioada trecuta acum lucrurile s-au schimbat mult in sensul ca acum, in perioada sezonului rece, majoritatea pestilor sunt pe zonele de iernat (pe an ce trece mai mici si mai putine ca numar) unde pestii sunt foarte vulnerabili la atacul cormoranilor, a branconierilor si a pescarilor (inclusiv a celor legali cu max. 5 kg/zi). Acum, cand pestele este putin, X indivizi (cormorani, branconieri si pescari) x Y kg de peste zilnic , pana la primavara, secatuiesc fiecare loc de iernat iar pestii acestia, omorati iarna, primavara nu se mai inmultesc si vor fi din ce in ce mai putini.

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 

Ora este UTC