Pescuit Stationar

Acum este 24 Sep 2024, 15:28

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 38 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Un parazit despre care nu se stie mai nimic!!
MesajScris: 20 Noi 2010, 08:41 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Oct 2009, 05:18
Mesaje: 1488
Localitate: rm valcea
carasi ca asta a prins cineva pe undeva in tarisoara asta :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:
[IMG=http://img405.imageshack.us/img405/437/dsc00880y.jpg][/IMG]

Uploaded with ImageShack.us

daca vi se face scarba usor nu va uitati :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

_________________
cloncuri pentru SOMN !!! cei interesati apelati .


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Un parazit despre care nu se stie mai nimic!!
MesajScris: 20 Noi 2010, 18:29 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Feb 2010, 17:09
Mesaje: 306
Localitate: SB
ce are acolo? sa nu zici ca de la viermi :shock:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Un parazit despre care nu se stie mai nimic!!
MesajScris: 21 Noi 2010, 08:21 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Oct 2009, 05:18
Mesaje: 1488
Localitate: rm valcea
e o umflatura/cocoasa plina cu ceva alb :shock: :shock: :shock: partea proasta e ca se prind destul de frecvent pe olt carasi ca asta :cry: :cry: :cry:

_________________
cloncuri pentru SOMN !!! cei interesati apelati .


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Un parazit despre care nu se stie mai nimic!!
MesajScris: 21 Noi 2010, 16:08 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Feb 2010, 17:09
Mesaje: 306
Localitate: SB
La cat de curate sunt raurile nici nu ma mir.
Am pescuit anul trecut, de mai multe ori, la Ionesti/Valcea. Am prins caras frumos acolo (poate stii zona, vad ca esti din Valcea). Daca esti sensibil la gust poti sa simti un altfel de gust al pestelui... as zice eu cu tenta de chimicala, si nu doar eu am simtit asta.
Eu am renuntat sa mai pastrez pestele prins pe rauri si probabil in curand o sa renunt si la cel de pe balti.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Un parazit despre care nu se stie mai nimic!!
MesajScris: 21 Noi 2010, 19:50 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Oct 2009, 05:18
Mesaje: 1488
Localitate: rm valcea
la ionesti pestele are un gust specific de combinat :x :x :x ceva gen lindan carasul care e in poza e prins 20 d km in amonte si am prins si 20 d km in aval de ionesti deci nu e o chestie de zona apa poluataetc. din ce am auzit s-ar fi prins si la vreo 30 d km de valcea in amonte pe undeva pe langa gura lotrului............. :ugeek: :ugeek: :ugeek:

_________________
cloncuri pentru SOMN !!! cei interesati apelati .


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Un parazit despre care nu se stie mai nimic!!
MesajScris: 23 Noi 2010, 10:34 
Neconectat

Membru din: 27 Ian 2010, 20:14
Mesaje: 84
truia scrie:
Ce vreau eu sa stiu:
Cum se poate consuma in siguranta carnea de peste?
Se pot consuma icrele?..Cum? ..Congelate mai intai?..Tinute la sare?... ca icrele nu prea se gatesc dupa cate stiu eu !!!..... si parca viata fara icre de stiuca un mai are nici un farmec
!


Hai sa ne ajutam unii pe altii!


1. Din literatura citita de mine Eustrongyloides nu produce imbonavire la om. Accidental cum ai zis si tu ar putea produce tulburari digestive, dar in nici un caz sa patrunda in musculatura. Anisakis este cunoscut ca produce parazitoze la om, prin consumul de peste crud (sushi). Norocul nostru ca acesta din urma se gaseste doar la pestii oceanici. (De altfel am gasit si in magazine la cod, macrou aduse din Norvegia, dar erau congelate=incative). In primul rand trebuie evitat consumul de pesti parazitati, si mai ales crude (nu cred ca e cazul). Pestii trebui bine eviscerati, spalati si prin prajire pot fi consumati. Dar sunt cateva metode de inactivare:
2. congelare -20grade C 24 ore, caldura de peste 60grade C sau saramura (250g NaCl/l). De altfel americanii nu se uita dupa Trichinella in carnea de porc (nu pentru ca nu ar avea) ci pur si simplu congeleaza carnea la -30grade C 15 zile.
DAR, unii cercetatori avertizeaza ca desii parazitii sunt inactivati (morti), ei tot contin molecule imunogene ce pot produce reactii alergice (vezi tratarea porcilor cu ascarizi in "mate", in numar foarte mare pot produce moartea porcilor, fiindca odata omorati in intestinele animalului gazda elibereaza o substanta foarte toxica=ascaron! - am gasit purcei cu lumenul intestinului blocat de cati paraziti erau in el)

Dar mai sunt si alti paraziti ce ar trebui amintit si despre care voi scrie curand intr-un articol, daca credeti ca este interes pentru asa ceva.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Un parazit despre care nu se stie mai nimic!!
MesajScris: 23 Noi 2010, 12:49 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Oct 2009, 05:18
Mesaje: 1488
Localitate: rm valcea
a mai fost pe olt acum 6 8 ani ceva de genu :roll: :roll: un parazit care semana cu tubifex si se localiza la pesti in coada si in operculi :shock: :shock: :shock: :shock: cat de periculos o fi fost nus :shock: dar se pare ca a cam disparut :roll: :roll: din pacate pe vremea aia nu aveam cu ce face poze ca sa va arat cum aratau pestii cu vermii in operculi si coada :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: ar mai fi de spus de obletii din bradisor care au tenie sau ceva asemanator (oricum un parazit gen panglica ) care se gaseste in interiorul pestelui pe langa coloana chiar deasupra intestinelor :shock: :shock: dastia am vazut acum cateva luni dar de lene nu am facut poze sry :oops: :oops: :oops:

_________________
cloncuri pentru SOMN !!! cei interesati apelati .


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Un parazit despre care nu se stie mai nimic!!
MesajScris: 23 Noi 2010, 13:03 
Neconectat

Membru din: 27 Ian 2010, 20:14
Mesaje: 84
Dupa descriere par sa fie:
1. Philometra
2. Ligula (sau Digramma, se aseamana f. mult)
dar nici unul nu e periculos pentru om.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Un parazit despre care nu se stie mai nimic!!
MesajScris: 24 Noi 2010, 14:45 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Oct 2009, 07:05
Mesaje: 2467
Krisztian scrie:
.....1. Din literatura citita de mine Eustrongyloides nu produce imbonavire la om. Accidental cum ai zis si tu ar putea produce tulburari digestive, dar in nici un caz sa patrunda in musculatura. .... In primul rand trebuie evitat consumul de pesti parazitati...... Pestii trebui bine eviscerati, spalati si prin prajire pot fi consumati. Dar sunt cateva metode de inactivare:
2. congelare -20grade C 24 ore, caldura de peste 60grade C sau saramura (250g NaCl/l.....


Imi pare rau dar trebuie sa te contrazic...exista ( rare dar exista) cazuri clare si fara dubiu de infestare cu Eustrongylides la om...

Mai nou: am gasit un ghid canadian care descrie daca se poate consuma pestele si mai ales cum se poate consuma in siguranta pentru aproape toate speciile de paraziti cunoscuti....

Despre Eustrongylides se specifica clar:

- nu se consuma pestele crud!!
- se curata pestele si se prepara (gateste) ca de obicei fara alte mentiuni speciale - cred ca vrea sa zica ca prin gatire obisnuita parazitul este inactivat.

Aceleasi mentiuni despre congelare si sare sunt facute in mai multe locuri...


Experienta personala:
- curatat pestele viu: nici un vierme in cavitatea abdominala...practic 100% din ei sunt in muschi
- curatat pestele mort (dupa 4-5 ore): mai multi viermi in cavitatea abdominala dar o buna parte inca in muschi
Cum i-am preparat:
- curatat pestele si scos toti viermii pe care i-am putut gasi in muschi (6-10 viermi pe peste)
- sarat pestele (ca pentru gatit) si lasat 24 de ore la rece (in frigider + 2grade) mai multi viermi pe care nu i-am gasit la prima curatare au aparut in cavitatea abdominala (2-4 viermi pe peste). Viermii pareau morti dar punandu-i in apa la temperatura camerei au inviat imediat!
- pus apoi pestele la congelator (-20 grade) si congelati 2 saptamani... mai multi viermi(1-3 pe peste) au fost gasiti in cavitatea abdominala dar absolut toti morti..definitiv de data asta!... am decongelat pestele si l-am filetat bucata cu bucata..absolut nici un vierme nu a mai fost gasit

Se pare deci ca prin congelare sunt inactivati...asta nu inseamna ca nu o sa-i mancati pe aia care se afla in muschi si nu i-ati gasit!!!...deci daca vreti sa nu mancati viermi tre' sa faceti ca mai sus...

Am gatit apoi pestele ca de obicei si l-am mancat...nimeni nu a patit nimic!!..(inca!!! adica cel putin pana acum!! ;) )

Despre icre:
Am citit ca Eustrongilydes nu se stabileste in icre..dar poate ajunge accidental in sacii cu icre cand paraseste musculatura pestelui mort!...deci atentie totusi!

Am mai citit ca practic ouale tuturor parazitilor care au ca gazda finala pestele (teniile mai ales) se afla printre icrele stiucii in sacii cu icre!!! dar (uf!! ce usurare!!) ca prin sarare si congelare toate ouale de paraziti dar si larvele sunt distruse in totalitate..acu' cata sare trebuie pusa nu stiu (250 de grame la litrul de icre???.. ) dar ce pot sa va asigur e ca urmare a acestui fapt toate icrele mele sunt moruga de sare!!! :lol: :lol: :lol: :lol:

De mancat inca n-am mancat ca tre sa le congelez mai intai 2 saptamani dar dupa ce mananc va scriu ce s-a intamplat (asta daca nu mor sau daca nu ma duc astia in america sa scoata ceva viermi din mine!!!)

cat despre evitarea consumarii pestelui contaminat!!!???..ha!..pai ce dracu' asta inseamna sa-i evitam pe toti..adica sa nu mai mancam nimic... caci folosind metoda de mai sus nu am gasit nici macar un singur peste care sa nu fi avut viermi!!! :shock:

_________________
Habar n-are broasca ce-i ala oceanul!!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Un parazit despre care nu se stie mai nimic!!
MesajScris: 24 Noi 2010, 17:43 
Neconectat
Moderator global
Avatar utilizator

Membru din: 22 Oct 2009, 19:11
Mesaje: 5041
Sa-ti beeeep pestii , Truia... prefer ceafa de porc... ;)


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 38 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.099s | 11 Queries | GZIP : Off ]