Pescuit Stationar

Acum este 05 Oct 2024, 04:15

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 11 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: stil de pescuit...
MesajScris: 06 Mar 2012, 20:22 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Iun 2010, 18:05
Mesaje: 429
Localitate: Houston,Texas,U.S.A.
truia scrie:
cand am spus ca mi-e greata de Romania de azi...vreo 20-30 au sarit imediat sa ma injure!!!.... Judecati si voi!


Realitatea actuala din Romania ,chiar daca eu sunt departe de tara,ma face sa fiu in totalitate de acord cu "TRUIA".

De cate ori am fost acasa,ma refer in special la Oradea,am fost surprins sa vad ca tinerii romani ce trecusera deja prin scoala vorbeau taraneste.Nu ma deranjeaza ca cineva sa vorbeasca taraneste in satul lui ,dar nu intr-un oras destul de civilizat ca Oradea,dupa ce ai terminat o scoala unde s-a invatat limba romana literara.
Nu vreau sa mai spun de alte lucruri ce nu mi-au placut in Romania.Ultima data ,in 2009 ,cand am fost acasa la Oradea am fost surprins ca pe strada Republicii ce inainte era plina de viata ,acum era o atmosfera trista,majoritatea magazinelor inchise,doar ceva cafenele cu terasa in strada sau un restaurant ce avea terasa si el mai atragea ceva clienti.
Recesiunea si-a pus amprenta si pe acest oras de a carui frumusete s-au mirat niste prieteni din Bucuresti ,pescari de fly ce au venit special sa ma intalneasca si eventual sa facem un pescuit impreuna.
Daca Oradea a decazut asa nu ma mai mir de alte orase ce niciodata nu au fost la nivelul ei ca civilizatie...
In 1968 ,cand am ajuns in Oradea pe Republicii nu stiai cine e doctorita sau doar servitoare,ata de frumos erau imbracate femeile(normal ca nu ma uitam dupa barbati si nici acum nu mi-am schimbat gusturile)

Si de aici eu imi iubesc tara,ma mandresc ca sunt roman,dar realitatea e realitate.Intotdeauna pe masinuta mea am avut si am simbolul Romaniei si niciodata nu am spus americanilor ce ma intrebau daca sunt italian decat ca sunt roman(cu toate ca stiti cum sunt vazuti romanii,in primul rand datorita tiganilor, in vest).
In camera mea sta atarnat drapelul Romaniei cu care au defilat boxerii ce in 1999 au fost la mondialele de amatori din Houston,campionat la care am avut ocazia sa cunosc boxerii romani(fiind singurul roman ce am participat la toate meciurile lor si i-am incurajat purtand un mic drapel romanesc,un pic mai mare ca palma ,ca altul nu am gasit) ,pe FERY VASTAG,OBREJA si normal pe campionul mondial Lucian Bute( pe care multi conationali in loc sa-l sprijine si sa se bucure de rezultatele lui il critica pe nedrept).

Fiind manager la un restaurant italian,am ajutat mai multi romani(chiar si fara drept de lucru)sa aiba un serviciu(si hrana gratis),dar au fost destui ce dupa acest ajutor mi-au facut necazuri ca multumire ca i-am ajutat.

Din pacate suntem o natie ce nu se uneste spre binele tuturor romanilor si care in loc sa se bucure de succesele unor romani(nu ma refer la politicienii hoti si falsi)cu realizari deosebite,indiferent unde sunt ei, prefera sa le minimalizeze realizarile si daca ar putea, sa-i traga in jos.

Si aici in Houston ca si in tara din pacate romanii de aici nu sunt uniti....

Imagine
png image hosting

Imagine
gif image hosting

Multi spun ca cei plecati din Romania in alte tari nu sunt patrioti,lucru f. gresit pt. majoritatea acestora, utandu-se ce spunea Tudor Vladimirescu si anume ca "patria este norodul ,nu tagma jefuitorilor",sau cum spuneau latinii "ubi bene ,ibi patria".....

S-auzim numai de bine despre Romania si romani,

Jean Scurtu

_________________
“BORN TO FISH, FORCED TO WORK”


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 11 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.076s | 11 Queries | GZIP : Off ]