Pescuit Stationar

Acum este 15 Mai 2024, 02:59

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 130 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5 ... 13  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Petitie online!!!!
MesajScris: 17 Ian 2016, 23:37 
Neconectat

Membru din: 01 Feb 2015, 23:07
Mesaje: 243
Răspunsul este un pic mai elaborat, dar trebuie formulat în așa fel ca să fie înțeles de toată lumea. Calitatea de pescar sportiv este impusă de OUG 23/2008 și HG 1016/2008, care precizează clar că beneficiarii de permise de pescuit sunt doar pescarii sportivi. Ori calitatea de pescar sportiv nu o poate oferi decât o structură sportivă. Aceste probleme au fost deja clarificate prin hotărâri judecătorești definitive. De ce trebuie să facă federația asta? Din motive foarte simple. Federația ține evidența pescarilor sportivi și intocmește baza naționale de date, pe care statul român trebuie să o raporteze la Consiliul european conform regulamentului nr. 199/2008. Această bază de date este definită și de OUG 23/2008 la art. 2, pct. 47 și precizează în concret acest lucru.
De ce trebuie să achite pescarii sportivi costurile acestei licențe? Este simplu; pentru că este un act de autorizare, care le le oferă calitatea de pescar sportiv și în baza ei pot obține accesul la resursa acvatică vie. Această sursă de venit este cuprinsă la sursele de venit ale federațiilor sportive si in propriul statut.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Petitie online!!!!
MesajScris: 18 Ian 2016, 01:05 
Neconectat

Membru din: 21 Mar 2013, 16:25
Mesaje: 514
OK. Am inteles. Scriptic, acoperit de articole de legi, suna foarte bine.
Realitatea este insa alta. Toate asociatiile s-au acoperit de legi doar pentru a colecta taxe de la membrii, in cazul nostru de la pescari.
Daca AJVPS Suceava avea in administrare o suprafata de luciu de apa cu ceva resursa acvatica, excluzand mormolocii, putea pune la dispozitie Federatiei pentru a organiza Super Concursul de Pescuit la Copca daca tot vom fi obligati sa fim fericitii posesori ai carnetului de membru.
Asta doar pentru a o scuti de o cheltuiala in plus.
Presupun ca Federatia are dreptul de a-si alege locatiile unde se vor desfasura competitiile sportive.
Da, dar a afirma cu atata mandrie ca vom fi obligati sa fim membrii ai AJVPS Suceava pt a putea pescui pe apele colinare si de ses ale judetului este o prostie. Toate apele care vor trece in administrarea AJVPS-ului sunt secatuite de resursa acvatica.
Am fost membru 30 de ani al acestei asociatii si am asistat an de an la distrugerea fondului piscicol. Nimeni nu ma poate convinge ca va fi altfel.
Am ajuns la nivelul in care pescarul cinstit sa-l tolereze pe braconierul de langa el.
VOM FI IARASI CE-AM FOST, SI MAI RAU DECAT ATAT.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Petitie online!!!!
MesajScris: 18 Ian 2016, 08:49 
Neconectat

Membru din: 01 Feb 2015, 23:07
Mesaje: 243
bilan doru scrie:
OK. Am inteles. Scriptic, acoperit de articole de legi, suna foarte bine.
Realitatea este insa alta. Toate asociatiile s-au acoperit de legi doar pentru a colecta taxe de la membrii, in cazul nostru de la pescari.
Daca AJVPS Suceava avea in administrare o suprafata de luciu de apa cu ceva resursa acvatica, excluzand mormolocii, putea pune la dispozitie Federatiei pentru a organiza Super Concursul de Pescuit la Copca daca tot vom fi obligati sa fim fericitii posesori ai carnetului de membru.
Asta doar pentru a o scuti de o cheltuiala in plus.
Presupun ca Federatia are dreptul de a-si alege locatiile unde se vor desfasura competitiile sportive.
Da, dar a afirma cu atata mandrie ca vom fi obligati sa fim membrii ai AJVPS Suceava pt a putea pescui pe apele colinare si de ses ale judetului este o prostie. Toate apele care vor trece in administrarea AJVPS-ului sunt secatuite de resursa acvatica.
Am fost membru 30 de ani al acestei asociatii si am asistat an de an la distrugerea fondului piscicol. Nimeni nu ma poate convinge ca va fi altfel.
Am ajuns la nivelul in care pescarul cinstit sa-l tolereze pe braconierul de langa el.
VOM FI IARASI CE-AM FOST, SI MAI RAU DECAT ATAT.


Ei nu sunt altceva decât oglinda noastra, reflexul nostru in luciul apelor publice. !!!!! :oops: :oops:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Petitie online!!!!
MesajScris: 18 Ian 2016, 08:50 
Neconectat

Membru din: 18 Sep 2012, 20:54
Mesaje: 177
Localitate: Suceava
:) asa cum in politica nu sa facut nimic ,cu toate ca sau perindat la putere mai multe partide ,asa si in pescuit ,indiferent de asociatie nimeni nu a fost interesat sa faca un control, sau sa populeze macar cu 100 kg de puiet vre o apa din cotizatiile membrilor.
de ce in Ungaria se poate si la noi nu ? de ce ei au legi ,si se respecta ,noi nu . :?: :?:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Petitie online!!!!
MesajScris: 18 Ian 2016, 08:58 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 08 Ian 2016, 11:26
Mesaje: 59
zamfibucur scrie:
Competițiile cu caracter neoficial, organizate de persoane fizice și/sau juridice pot fi efectuate numai cu respectarea prevederilor exprese ale art. 87, 88 și 89 din Legea nr. 69/2000 privind educația fizică și sportul. Astfel, în regulamentele de desfășurare ale unor astfel de manifestări sportive se vor specifica explicit următoarele:


Domnule Zamfir,

Ori te-ai atins de popescu, ori ai aceiasi meteahna ca a lui. Adica, interpretarea legiilor asa cum ne convine.
In primul rand, art. 87, 88 si 89 din lege fac referire la total altceva in afara de caracterul neoficilal pe care-l mentionezi.

Dar, hai sa vedem ce zice Legea 69/2000, cel mai important aspect din partea noastra, a non federalilor:

Art. 37. - (1) Federaţiile sportive naţionale au următoarele atribuţii principale:
a) elaborează strategia naţională de dezvoltare a ramurii de sport şi controlează aplicarea acesteia de către membrii afiliaţi[/b];
...
(2) Federatiile sportive nationale asigura reprezentarea Romaniei in competitiile sportive si in organismele internationale [b]la care sunt afiliate
.

Intr-un cuvant, sa inteleaga toata lumea (voi nu ma astept), FEDERATIA (de carton cu sediul in subsol) POATE IMPUNE OBLIGATII NUMAI MEMBRIILOR AFILIATI.
Stim ca v-ar place sa luati diferite taxe, dar nici noi nu suntem asa prosti cu ne credeti!

Va bazati (tu si popescu sau poate sunteti aceiasi), pe un simplu fapt ca nu toti pescari sunt juristi, iar multi nu-si bat capul cu legislatia. Noi, care am avut atate procese cu voi - si pe care pe toate le-am castigat, suntem deja experti :)

_________________
Lucian Constantin
www.gyorg.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Petitie online!!!!
MesajScris: 18 Ian 2016, 09:11 
Neconectat

Membru din: 21 Mar 2013, 16:25
Mesaje: 514
Confunzi marfa cu ambalajul Zamfire.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Petitie online!!!!
MesajScris: 18 Ian 2016, 09:13 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 08 Ian 2016, 11:26
Mesaje: 59
zamfibucur scrie:
Răspunsul este un pic mai elaborat, dar trebuie formulat în așa fel ca să fie înțeles de toată lumea. Calitatea de pescar sportiv este impusă de OUG 23/2008 și HG 1016/2008, care precizează clar că beneficiarii de permise de pescuit sunt doar pescarii sportivi. Ori calitatea de pescar sportiv nu o poate oferi decât o structură sportivă. Aceste probleme au fost deja clarificate prin hotărâri judecătorești definitive. De ce trebuie să facă federația asta? Din motive foarte simple. Federația ține evidența pescarilor sportivi și intocmește baza naționale de date, pe care statul român trebuie să o raporteze la Consiliul european conform regulamentului nr. 199/2008. Această bază de date este definită și de OUG 23/2008 la art. 2, pct. 47 și precizează în concret acest lucru.
De ce trebuie să achite pescarii sportivi costurile acestei licențe? Este simplu; pentru că este un act de autorizare, care le le oferă calitatea de pescar sportiv și în baza ei pot obține accesul la resursa acvatică vie. Această sursă de venit este cuprinsă la sursele de venit ale federațiilor sportive si in propriul statut.


Cât tupeu!
In primul rand OG23/2008 nu are nici o referire asupra calitatii de pescar sportiv! (vreau sa pui exact paragraful in acest sens).
Iar, in al doilea rand despre ce hotarâri judecatoresti vorbesti?

Ce face federatia asta, iti spun eu: urmareste un singur lucru BANII
Vezi istoricul lui popescu cu colectarea baniilor din taxe de pescuit si falimentarea ulterioara a fnpsr!
Să mai zic si de banii incasati pentru exploatarea nisipului si scurgea lor din federatie catre conturile lui popescu?

Lucian Constantin
Capitanul loturilor nationale barca si mal 2016.
Capitanul vicecampionilor mondiali in Italia la barca 2011

_________________
Lucian Constantin
www.gyorg.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Petitie online!!!!
MesajScris: 18 Ian 2016, 09:16 
Neconectat

Membru din: 01 Feb 2015, 23:07
Mesaje: 243
sollo scrie:
:) asa cum in politica nu sa facut nimic ,cu toate ca sau perindat la putere mai multe partide ,asa si in pescuit ,indiferent de asociatie nimeni nu a fost interesat sa faca un control, sau sa populeze macar cu 100 kg de puiet vre o apa din cotizatiile membrilor.
de ce in Ungaria se poate si la noi nu ? de ce ei au legi ,si se respecta ,noi nu . :?: :?:


Gyorg,stii vreo asociatie care face totul ca la carte?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Petitie online!!!!
MesajScris: 18 Ian 2016, 09:18 
Neconectat

Membru din: 01 Feb 2015, 23:07
Mesaje: 243
bilan doru scrie:
Confunzi marfa cu ambalajul Zamfire.


Pot participa la competiție numai cluburile sportive afiliate la Federația Română de Pescuit Sportiv, care și-au achitat obligațiile financiare anuale către federație. Numai sportivii legitimați de federație pot fi înscriși pe listele oficiale și doar dacă au vizitele medicale făcute și taxele de legitimare achitate. Aceștia vor fi înscriși în competiție în termen de 10 zile de la data anunțării competiției și a publicării Regulamentului de desfășurare. :D :D :D


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Petitie online!!!!
MesajScris: 18 Ian 2016, 09:42 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 08 Ian 2016, 11:26
Mesaje: 59
zamfibucur scrie:
sollo scrie:
:) asa cum in politica nu sa facut nimic ,cu toate ca sau perindat la putere mai multe partide ,asa si in pescuit ,indiferent de asociatie nimeni nu a fost interesat sa faca un control, sau sa populeze macar cu 100 kg de puiet vre o apa din cotizatiile membrilor.
de ce in Ungaria se poate si la noi nu ? de ce ei au legi ,si se respecta ,noi nu . :?: :?:


Gyorg,stii vreo asociatie care face totul ca la carte?


Domnule Zamfi Bucur, (daca asta este numele!)

Hai să nu ne dam dupa copac. Poti sa-mi raspunzi la intrebariile mele:
- de ce federatia interpreteaza legislatia si santajează, actioneaza in instanta si ameninta pescarii sportivi?
- de ce federatia nu este in stare sa-si faca propriul lui campionat (cu MEMBRII AFILIATI), dar in schimb incerca sa blocheze sub orice forma alte competitii sportive si dupa ce exista o hotarare judecatoreasca in care judecatorul recomanda, citez: oricine are voie sa practice un sport fara nici o constragere. (eu chiar pot sa o fac publica HJ)
- de ce federatia a blocat campionatul mondial in Romania, unde noi toti românii am avut de pierdut, din punct turistic si economic.
- de ce nu-si vede federatia de treburile ei, iar noi de ale noastre? Noi nu am incercat nici un boicot asupra voastra pana noi nu am avut de suferit.
- de ce federatia a incercat sa ne blocheze participarea la CM din Bulgaria la mal, unde chiar daca reusea nu avea lot alternativ noua. Mai mult decat atat, nu aveti nici campionat si nici sportivi legitimati!

Daca nu raspunzi tu, o sa raspund eu mai tarziu!

Lucian

P.S. să nu vii iar cu legea 69/2000 că mă enervez :)

_________________
Lucian Constantin
www.gyorg.ro


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 130 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5 ... 13  Următorul

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.021s | 10 Queries | GZIP : Off ]