Pescuit Stationar

Acum este 08 Mai 2024, 07:45

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 14 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Recomandare mulineta match
MesajScris: 15 Mar 2016, 09:15 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Dec 2011, 20:30
Mesaje: 548
Localitate: Cluj Napoca
Aștept recomandări cu mulinete pe care le-ați folosit la match si ati fost mulțumiți de ele.
Nu mă interesează mulinete foarte scumpe pt că știu că nu o să mi le pot permite. Mă interesează mulinete care să aibă preț de vânzare până în 400 lei maxim.
Deasemenea sunt bine venite părerile legate de caracteristicile cele mai importante, care trebuie să aibă o asemenea mulinetă.
Menționez că până acum am folosit Bluearc 9400 Match, Spro Passion 740 Match și Shimano Aero 2500, despre care pot spune că am fost mulțumit. În consecință mă interesează alte modele care se pretează pentru un asemenea pescuit. Mulineta respectivă va fi pusă pe o lanseta match fie pe cea de 14' fie pe cea de 15'.
Mulțumesc

_________________
Catching the Impossible!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recomandare mulineta match
MesajScris: 15 Mar 2016, 19:10 
Neconectat
Moderator global
Avatar utilizator

Membru din: 22 Oct 2009, 17:35
Mesaje: 2415
Localitate: Arad
gasesti si stradicuri de 4000 la pretul asta , nu noi dar bune ......
mai bine un BMW cu 100.000 de km decat un logan cu 0 km ;) ;) ;) :lol: :lol: :lol: :lol:

_________________
Stiu ca sint pescar prost ........dar cind ma uit in jurul meu prind curaj

http://pescuitstationar.blogspot.com/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recomandare mulineta match
MesajScris: 15 Mar 2016, 19:30 
Neconectat

Membru din: 27 Iul 2010, 09:08
Mesaje: 117
Localitate: Timisoara
adi suciu scrie:
mai bine un BMW cu 100.000 de km decat un logan cu 0 km ;) ;) ;) :lol: :lol: :lol: :lol:


depinde foarte mult cum si unde au fost facuti cei 100.000 de km............si daca sunt reali sau "rezolvati" de vreun turc prin cine stie ce dugheana :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recomandare mulineta match
MesajScris: 15 Mar 2016, 19:37 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Dec 2011, 20:30
Mesaje: 548
Localitate: Cluj Napoca
adi suciu scrie:
gasesti si stradicuri de 4000 la pretul asta , nu noi dar bune ......
mai bine un BMW cu 100.000 de km decat un logan cu 0 km ;) ;) ;) :lol: :lol: :lol: :lol:


Corect, fara doar si poate un Stradic second in stare buna, fara jocuri m-ar tenta....dar doar varianta cu frana pe fata ;)

_________________
Catching the Impossible!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recomandare mulineta match
MesajScris: 15 Mar 2016, 19:38 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Dec 2011, 20:30
Mesaje: 548
Localitate: Cluj Napoca
nicuB scrie:
adi suciu scrie:
mai bine un BMW cu 100.000 de km decat un logan cu 0 km ;) ;) ;) :lol: :lol: :lol: :lol:


depinde foarte mult cum si unde au fost facuti cei 100.000 de km............si daca sunt reali sau "rezolvati" de vreun turc prin cine stie ce dugheana :)


Sunt total de acord.
Daca a fost folosita cumva la spinning ani buni, atunci sunt sanse sa fie deja "consumata".

_________________
Catching the Impossible!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recomandare mulineta match
MesajScris: 15 Mar 2016, 21:40 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 13 Dec 2009, 09:03
Mesaje: 293
Localitate: cluj-napoca
la 400-450lei, hai 500lei pt una impecabila, gasesti (second) rarenium fa sau stradic ci4 f. am pescuit cu rarenium la match si stradic la spin. in principiu e aceeasi mulineta, difera doar raportul de recuperare si faptul ca stradicul nu are tambur de rezerva. sunt mulinete finute, fiabile si foarte usoare.
am vazut ca multi de pe forum prefera raportul mare de recuperare pt match, probabil e important in competitii unde e graba mare, insa in pescuitul de relaxare eu nu am simtit niciodata nevoia. apoi, rarenium are avantajul tamburului de rezerva, si are marimea 5000, care cred ca ar fi mai potrivita pt lanseta de 15...o va echilibra si pe cea de 14 fara mari probleme datorita greutatii de doar 315gr.
mulineta "de match", eu nu cred ca exista. zauberul si suratele de alte culori sau alte mulinete intitulate "match" au doar tamburii putin adanci, atat...asta rezolvi cu un fir de umplutura. apoi, frana de lupta, care a fost si ea apreciata de unii pescari la match, mie nu mi-a placut niciodata, deoarece vine la pachet cu frana spate. alta treaba, mulinete cu tamburii exagerat de mari raportat la corpul mulinetei, gen seria aero, nu mi-au placut deloc.
mi-au trecut prin trusa cam toate modelele de la shimano, si la match as merge oricand pe rarenium, 4000 sau 5000, depinde de lanseta.
la daiwa nu ma pricep si alta firma eu nu mi-as lua.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recomandare mulineta match
MesajScris: 15 Mar 2016, 22:15 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Dec 2011, 20:30
Mesaje: 548
Localitate: Cluj Napoca
Rarenium 5000FA Ci4 am, însă o folosesc la feeder. Absolut impecabila mulineta. Sincer sa spun nu am incercat-o pe match pana acum.
Eu sunt de părere ca la un pescuit la match, tamburul și raportul de recuperare mare, sunt esențiale.
Mulinetă cu frână spate și cea de luptă nu mi-au inspirat niciodată încredere. Am avut un Exage cu frână de luptă însă reglajul frânei nu era nici pe departe la fel de fin reglabilă ca pe o mulinetă cu frână pe față.

_________________
Catching the Impossible!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recomandare mulineta match
MesajScris: 15 Mar 2016, 22:32 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 13 Dec 2009, 09:03
Mesaje: 293
Localitate: cluj-napoca
chiar sunt curios la ce te ajuta tamburul :?: :?: si raportul de recuperare?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recomandare mulineta match
MesajScris: 16 Mar 2016, 06:18 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Dec 2011, 20:30
Mesaje: 548
Localitate: Cluj Napoca
tuntila scrie:
chiar sunt curios la ce te ajuta tamburul :?: :?: si raportul de recuperare?


Tamburul mare ajuta:
- pt lansări la distanta cu plute cu gramaj redus
- pt desfășurarea firului cât mai ușor de pe tambur (pe rau unde o voi folosi cu pick up deschis și controlul desfășurării firului cu degetul)
- pt o viață mai lunga a firului folosit
- și de ce nu pentru o recuperare mai rapidă a monturii

Raportul de recuperare mai mare ajuta:
- la recuperarea monturii cât mai rapide (mai ales dacă peștii se hrănesc în coloana de apa și trăsăturile survine în cursul căderii momeli către fund)- în astfel de cazuri cateodata ești nevoit sa lansezi și sa recuperezi montura chiar și de doua ori/min ( tragi cu praștia momeli vii sau peletii, urmată de lansare precisa la locul nădit
- la scufundarea rapida a firului
- la evitarea oboselii (învârti de manivela de mai puține ori la o mulineta cu raport mare de recuperare decât la unul cu raport mai mic)
- iarăși la recuperarea mai rapida a monturii în cazul pescuitului pe rau, cand lași montura sa curgă la o distanță apreciabila de locul unde stai (cateodata la 30-40m)

Sunt doar câteva aspecte și care se bazează mai mult pe o părere personală, dar care iarăși mă repet, le consider eu personal ca fiind importante.

_________________
Catching the Impossible!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recomandare mulineta match
MesajScris: 16 Mar 2016, 06:57 
Neconectat

Membru din: 10 Oct 2011, 19:52
Mesaje: 287
Levente, din pmdv treaba sta exact invers. Raport mare înseamnă forță mai mica și uzura mai mare. Tamburul mare gen Aero în combinație cu inelele mici de pe match reduc considerabil lansările și omoară firul mai repede. Pe încercate!
Fiecare cu părerile sale.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 14 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.063s | 13 Queries | GZIP : Off ]