Pescuit Stationar

Acum este 05 Mai 2024, 09:23

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 60 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: ORDIN DE MINISTRU PRIVIND PRACTICAREA PESCUITULUI SPORTI
MesajScris: 07 Apr 2016, 05:39 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 27 Oct 2009, 17:51
Mesaje: 559
ANPA nu are treaba cu padurile
http://www.anpa.ro/
Cu vreo 2 luni in urma Guvernul Romaniei a initiat un sondaj de opinie la nivel de tara pe net prin care soliicita cetatenilor sa faca propuneri pentru simplificarea birocratiei la nivel de tara.
Au fost facute cateva mii de propuneri printre care si referitor la pescuitul sportiv si eliberarea permiselor de pescuit. Tovarasii de la diverse nivele s-aui vazut fara obiectul muncii si repede au bagat Ordinul 369/2016.Incercati sa intrati pe site-ul guvernuklui in caseta unde scrie cauta cuvantul cheie scrieti voi Permise pescuit sportiv.
http://www.maisimplu.gov.ro
Iata un exemplu.Dati click in parantezele cu rosu ca sa apara tot continutul
http://maisimplu.gov.ro/?s=permise%20pescuit%20sportiv
Eu am scris pe forum ca sa sustineti prin vot pe net aceste propuneri si cei mai multi nu au vrut iar acum plang.Vedeti dovada aici
viewtopic.php?f=2&t=10879
Vedeti cat de putini au votat acolo unde apar stelutele
Vedeti cine conduce AGVPS
http://agvps.ro/despre/organe-de-conducere/
http://agvps.ro/despre/foste-conduceri/


Ultima oară modificat de mircea13 pe 07 Apr 2016, 06:05, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ORDIN DE MINISTRU PRIVIND PRACTICAREA PESCUITULUI SPORTI
MesajScris: 07 Apr 2016, 06:04 
Neconectat

Membru din: 28 Ian 2012, 18:42
Mesaje: 320
Localitate: Ploiesti
mircea, nu prea are legatura ordinul de pescuit cu simplificarea platii taxei de pescuit
Ordinul era pregatit mai de mult si oricum este cam acelasi lucru cu cel existent, iar simplificarea platii taxei sunt 2 pagini cu postari pentru acel subiect.
Si chiar crezi ca acest lucru se face de pe o zi pe alta ?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ORDIN DE MINISTRU PRIVIND PRACTICAREA PESCUITULUI SPORTI
MesajScris: 07 Apr 2016, 06:12 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 27 Oct 2009, 17:51
Mesaje: 559
Faci confuzie. In acel ordin care eu l-am pus aici pe forum ca propunere se prevedea cresterea taxei la 150 lei in loc de 30 lei si 100 lei i n loc de 10 lei.Acest ordin 369/2016 e facut de genunchi ca sa le salveze obiectul muncii celor de la ANPA si Asociatii ca altfel dispar ne mai primind bani de la pescari.
viewtopic.php?f=2&t=10884
Este pentru prima data cand intr-o hotarare de guvern apare Federatia lui Popescu


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ORDIN DE MINISTRU PRIVIND PRACTICAREA PESCUITULUI SPORTI
MesajScris: 07 Apr 2016, 08:58 
Neconectat

Membru din: 28 Ian 2012, 18:42
Mesaje: 320
Localitate: Ploiesti
Mircea, topicul pe care scriem acum este dedicat ordinului privind pescuitul sportive, nu al modificarii taxei !


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ORDIN DE MINISTRU PRIVIND PRACTICAREA PESCUITULUI SPORTI
MesajScris: 07 Apr 2016, 09:14 
Neconectat

Membru din: 02 Mar 2012, 09:20
Mesaje: 52
Localitate: Timisoara
Salut!
Ce spun in continuare aici este valabil pentru judetul Timis dar cred ca in tara lucrurile sunt cam la fel.
Asociatiile au avut pentru 5 ani in administrare luciuri de apa din prorpietatea statului.
Fiecare asociatie si-a luat angajamentul sa administreze apele respective cat mai eficient.
Trebuiau sa se intreprinda actiuni de paza, populari, igienizari, acte de combatere a braconajului.
Toate astea finantate din cotizatiile platite de catre membrii asociatiei respective.
In judetul Timis nimic din ce am enumerat mai sus nu s-a realizat.
Nemultumiri din partea pescarilor in schimb sunt foarte multe.
Asa ca intrebarea retorica este: de ce sa-si piarda ANPA vremea cu asociatiile astea?
Le-a luat obiectul muncii si asta e!
Sa vedem ce se intampla cand membrii vor afla ca asociatia nu mai are ape!
Daca toti oamenii astia or sa vina toti la ANPA o sa fie inghesuiala, nu gluma!
Parerea mea e ca asociatiile - daca au in resursa acvatica vie in gestiune sau administrare - ar trebui supuse unui sistem de auditare de cel putin 2 ori pe an, deci sa fie verificate la sange si daca nu corespund sa li se retraga dreptul de a gestiona reursa acvatica vie. Ar trebui de asemenea auditate financiar pentru a se verifica daca gestioneaza resursa financiara conform statutului propriu.
La noi sistemul nu e neaparat rau, dar factorul uman e catastrofal!!!
Fir intins si vreme buna!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ORDIN DE MINISTRU PRIVIND PRACTICAREA PESCUITULUI SPORTI
MesajScris: 07 Apr 2016, 09:52 
Neconectat

Membru din: 12 Iun 2014, 10:36
Mesaje: 37
Localitate: Suceava
un ordin ok.
asociaţiile vor fi nevoite să vină cu lucruri concrete în faţa pescarilor dacă vor cotizaţiile. cele care nu au lacuri, iazuri în exploatare vor dispărea aşa cum este normal! dar cel mai mult mă bucură eliminarea ajvps sv r.i.p.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ORDIN DE MINISTRU PRIVIND PRACTICAREA PESCUITULUI SPORTI
MesajScris: 07 Apr 2016, 10:07 
Neconectat

Membru din: 04 Noi 2009, 10:54
Mesaje: 1278
Eu cred ca daca v-ati fi implicat in activitateade pescuit din asociatiile voastre, asa cum va stiti din "tastatura" era OK. NU GENERALIZTI! Asociatia mea a facu si face mult bine in pescuit. Pescarii mei se implica, vin la ecologizari, vin la sedinte si isi spun punctul de vedere si mai ales sunt ascultati si luati in seama tocmai pentru ca se implica !!!
Totusi daca sunteti asa destepti, va pun o intrebare....CINE VA AVEA GRIJA DE FONDURILE PISCICOLE????? La noi cu paza 24 de ore din 24 si verificat juvelnic si...etc, si tot mai avem BRACONIERI!!!!! :evil: :twisted:


Taxa ANPA este ca taxa de drum...si asa va fi ...asa cum avem drumuri asa vom avea si peste.O sa pescuim in gropile de pe drumuri !!!! :P :evil: :twisted: :P


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ORDIN DE MINISTRU PRIVIND PRACTICAREA PESCUITULUI SPORTI
MesajScris: 07 Apr 2016, 10:58 
Neconectat

Membru din: 28 Ian 2012, 18:42
Mesaje: 320
Localitate: Ploiesti
Veronica Ispas scrie:
Eu cred ca daca v-ati fi implicat in activitateade pescuit din asociatiile voastre, asa cum va stiti din "tastatura" era OK. NU GENERALIZTI! Asociatia mea a facu si face mult bine in pescuit. Pescarii mei se implica, vin la ecologizari, vin la sedinte si isi spun punctul de vedere si mai ales sunt ascultati si luati in seama tocmai pentru ca se implica !!!
Totusi daca sunteti asa destepti, va pun o intrebare....CINE VA AVEA GRIJA DE FONDURILE PISCICOLE????? La noi cu paza 24 de ore din 24 si verificat juvelnic si...etc, si tot mai avem BRACONIERI!!!!! :evil: :twisted:


Taxa ANPA este ca taxa de drum...si asa va fi ...asa cum avem drumuri asa vom avea si peste.O sa pescuim in gropile de pe drumuri !!!! :P :evil: :twisted: :P



Pai,...NOI suntem BRACONERII..asa ca mai asteptam un pic pana sa deschidem sampania ! :twisted: :twisted: :twisted:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ORDIN DE MINISTRU PRIVIND PRACTICAREA PESCUITULUI SPORTI
MesajScris: 07 Apr 2016, 11:02 
Neconectat

Membru din: 04 Noi 2009, 10:54
Mesaje: 1278
rcorbu scrie:
Veronica Ispas scrie:
Eu cred ca daca v-ati fi implicat in activitateade pescuit din asociatiile voastre, asa cum va stiti din "tastatura" era OK. NU GENERALIZTI! Asociatia mea a facu si face mult bine in pescuit. Pescarii mei se implica, vin la ecologizari, vin la sedinte si isi spun punctul de vedere si mai ales sunt ascultati si luati in seama tocmai pentru ca se implica !!!
Totusi daca sunteti asa destepti, va pun o intrebare....CINE VA AVEA GRIJA DE FONDURILE PISCICOLE????? La noi cu paza 24 de ore din 24 si verificat juvelnic si...etc, si tot mai avem BRACONIERI!!!!! :evil: :twisted:


Taxa ANPA este ca taxa de drum...si asa va fi ...asa cum avem drumuri asa vom avea si peste.O sa pescuim in gropile de pe drumuri !!!! :P :evil: :twisted: :P



Pai,...NOI suntem BRACONERII..asa ca mai asteptam un pic pana sa deschidem sampania ! :twisted: :twisted: :twisted:


Ma gandeam ca pe acest forum sunt doar pescari !!!! :P Scuze de deranj !!!! ;)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ORDIN DE MINISTRU PRIVIND PRACTICAREA PESCUITULUI SPORTI
MesajScris: 07 Apr 2016, 11:03 
Neconectat

Membru din: 12 Iun 2014, 10:36
Mesaje: 37
Localitate: Suceava
Veronica Ispas scrie:
Asociatia mea a facu si face mult bine in pescuit. Pescarii mei se implica, vin la ecologizari, vin la sedinte si isi spun punctul de vedere si mai ales sunt ascultati si luati in seama tocmai pentru ca se implica !!!

foarte interesant, strângeţi gunoiul şi discutaţi. deci sunteţi de acord că nu e apanajul dvs. combaterea braconajului pe apele publice, ci treaba poliţiei, jandarmeriei şi a inspecţiei piscicole.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 60 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.053s | 13 Queries | GZIP : Off ]