Pescuit Stationar

Acum este 22 Mai 2024, 17:44

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 60 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: ORDIN DE MINISTRU PRIVIND PRACTICAREA PESCUITULUI SPORTI
MesajScris: 07 Apr 2016, 11:20 
Neconectat

Membru din: 04 Noi 2009, 10:54
Mesaje: 1278
Lucian SV scrie:
Veronica Ispas scrie:
Asociatia mea a facu si face mult bine in pescuit. Pescarii mei se implica, vin la ecologizari, vin la sedinte si isi spun punctul de vedere si mai ales sunt ascultati si luati in seama tocmai pentru ca se implica !!!

foarte interesant, strângeţi gunoiul şi discutaţi. deci sunteţi de acord că nu e apanajul dvs. combaterea braconajului pe apele publice, ci treaba poliţiei, jandarmeriei şi a inspecţiei piscicole.



Mai omule...NOI FACEM PAZA !!! Voi chiar sunteti picati in cap??? Politia si jandarmii vin cand sunt chemati!!!

Se vede ca habar nu aveti ...dar scrieti..! Inca o data SCUZE CA V-AM DERANJAT !!!! O sa pescuiti pe forum!!!!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ORDIN DE MINISTRU PRIVIND PRACTICAREA PESCUITULUI SPORTI
MesajScris: 07 Apr 2016, 11:34 
Neconectat

Membru din: 28 Ian 2012, 18:42
Mesaje: 320
Localitate: Ploiesti
Lucian SV scrie:
Veronica Ispas scrie:
Asociatia mea a facu si face mult bine in pescuit. Pescarii mei se implica, vin la ecologizari, vin la sedinte si isi spun punctul de vedere si mai ales sunt ascultati si luati in seama tocmai pentru ca se implica !!!

foarte interesant, strângeţi gunoiul şi discutaţi. deci sunteţi de acord că nu e apanajul dvs. combaterea braconajului pe apele publice, ci treaba poliţiei, jandarmeriei şi a inspecţiei piscicole.


Chiar si "simplul" fapt ca vin si fac curat tot inseamna ceva.
Din pacate combaterea braconajului, si asta nu inseamna lupta contra celor care inca mai pescuiesc de foame, este foarte dificila.
Daca arunci un ochi pe forumul de rapitori, Cezar care a administrat lacul Snagov spune ca din 260 procese verbale doar 12 au ajuns in instanta, deci foarte greu. Iar asociatia lui chiar este una serioasa si a depus multa munca iar pe Snagov putea pescuii oricine de la orice asociatie doar pe baza permisului ANPA.

Si cu toate acestea pestele se incapataneaza sa supravietuiasca, si o va face si de acum incolo !


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ORDIN DE MINISTRU PRIVIND PRACTICAREA PESCUITULUI SPORTI
MesajScris: 07 Apr 2016, 12:03 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 08 Ian 2016, 11:26
Mesaje: 59
mircea13 scrie:
Este pentru prima data cand intr-o hotarare de guvern apare Federatia lui Popescu


Mircea, vezi ca Ordinul nu este o hotarare de guvern!

In schimb mopescu a incercat sa modifice O.U.G.nr.23/2008 si a depus in Parlamentul Romaniei o initiativa legislativa al carei parcurs poate fi urmarit aici: http://www.cdep.ro/pls/proiecte/upl_pck ... &idp=14659

Dupa cate se poate observa, din forma propusa de mopescu (ce poate fi descarcata de aici: http://www.cdep.ro/proiecte/2015/400/60/1/pl594.pdf), se intentiona modificarea art.23 si 24 din O.U.G.nr.23/2008, a incercat substituirea ANPA cu FRPS in ceea ce priveste pescuitul sportiv.

Uite-te atent la continutul art.23 al.2 in forma propusa de frps : „Organizarea, conducerea, supravegherea şi controlul pescuitului sportiv la nivel national revine Federaţiei Române de Pescuit Sportiv, persoană juridică de drept privat, de interes naţional şi de utilitate publică, conform prevederilor statutului si regulamentului in vigoare.”
Initiativa legislativa a fost respinsa in Senatul Romaniaie, in data de 10.06.2015, dupa ce a primit avize negative de la Comisia pentru mediu ( a se vedea aici: https://www.senat.ro/legis/PDF/2015/15L227ca19.pdf ).

_________________
Lucian Constantin
www.gyorg.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ORDIN DE MINISTRU PRIVIND PRACTICAREA PESCUITULUI SPORTI
MesajScris: 07 Apr 2016, 12:51 
Neconectat

Membru din: 27 Iul 2010, 09:08
Mesaje: 117
Localitate: Timisoara
Veronica Ispas scrie:
NOI FACEM PAZA !!!


Felicitari pt ceea ce faceti! In Timisoara nu exsita asemenea asociatie.
Dar, puteti sa-mi spuneti (concret) cum procedati in cazul in care prindeti pe cineva pescuind neregulamentar?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ORDIN DE MINISTRU PRIVIND PRACTICAREA PESCUITULUI SPORTI
MesajScris: 08 Apr 2016, 08:46 
Neconectat

Membru din: 02 Mar 2012, 09:20
Mesaje: 52
Localitate: Timisoara
Doamna Veronica, inteleg ce vreti sa spuneti.
Stiu si ca e usor sa "dai din tastatura".
Dar am spus ca asa s-a intamplat in judetul Timis si ca in rest ar fi CAM la fel.
Deci normal ca exista si exceptii.
De aia am zis ca ar fi necesara auditarea severa si continua a asociatiilor.
Imi cer scuze daca v-am jignit cumva.
Laudabil ca faceti paza apelor dupa cum am citit pe aici. Si eu cred ca e cel mai important lucru de facut acuma.
Fir intins!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ORDIN DE MINISTRU PRIVIND PRACTICAREA PESCUITULUI SPORTI
MesajScris: 08 Apr 2016, 09:03 
Neconectat

Membru din: 28 Ian 2012, 18:42
Mesaje: 320
Localitate: Ploiesti
La Ploiesti ce sa mai zic, cand de 1 Mai in zonele consecrate nu mai gasesti un loc liber !!!!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ORDIN DE MINISTRU PRIVIND PRACTICAREA PESCUITULUI SPORTI
MesajScris: 09 Apr 2016, 08:30 
Neconectat

Membru din: 28 Oct 2009, 19:38
Mesaje: 568
Art. 6. -
Federaţia Română de Pescuit Sportiv, persoană juridică de interes naţional şi de utilitate publică, recunoscută şi autorizată de statul român în condiţiile legii, asigură organizarea, conducerea, supravegherea şi CONTROLUL ACTIVITATILOR şi competiţiilor de pescuit sportiv organizate de aceasta, cu acordul administratorului resurselor acvatice vii şi cu respectarea prevederilor Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 23/2008 privind pescuitul şi acvacultura, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 317/2009, cu modificările şi completările ulterioare.

Ce intelegeti voi despre aceste doua cuvinte puse intre virgule.?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ORDIN DE MINISTRU PRIVIND PRACTICAREA PESCUITULUI SPORTI
MesajScris: 09 Apr 2016, 08:32 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 22 Oct 2009, 19:44
Mesaje: 3249
Localitate: Timisoara
Citeste si continuarea! Din doua cele doua cuvinte, adica CONTROLUL ACTIVITATILOR, nu se intelege nimic ca nu e fraza completa. Tine de gramatica elementara.

_________________
http://www.pescuitstationar.ro/forum/vi ... f=6&t=3513
Good things come to those who "bait"


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ORDIN DE MINISTRU PRIVIND PRACTICAREA PESCUITULUI SPORTI
MesajScris: 09 Apr 2016, 08:37 
Neconectat

Membru din: 28 Oct 2009, 19:38
Mesaje: 568
Si totusi care activitati ?
Este o nebuloasa totala .


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ORDIN DE MINISTRU PRIVIND PRACTICAREA PESCUITULUI SPORTI
MesajScris: 09 Apr 2016, 17:18 
Neconectat

Membru din: 31 Aug 2014, 18:52
Mesaje: 118
Localitate: Vanatori, VN
adica federatia sa-si vada de treburile ei? s-ar fi saturat si aia pe la ministere de mopescu


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 60 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.023s | 13 Queries | GZIP : Off ]