Pescuit Stationar

Acum este 29 Apr 2024, 18:25

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 24 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: BOMBA PERMISE 2016
MesajScris: 06 Mai 2016, 19:19 
Neconectat

Membru din: 28 Oct 2009, 19:38
Mesaje: 568
Cititi si comentatI Decizia nr . 100 din 05-05-2016 a Presedintelui ANPA publicat pe saitul ANPA .


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: BOMBA PERMISE 2016
MesajScris: 06 Mai 2016, 20:11 
Neconectat

Membru din: 31 Ian 2015, 17:40
Mesaje: 146
Localitate: Turda, jud. Cluj
O decizie buna. Stie cineva ce se intampla cu cei care ne-am platit cotizatia si taxa ANPA la asociatie utilizant permisele valabile pana la apariria noului regulament. Eu cred ca ar trebui sa primim permise noi platind eventual doar formularul. Eu sunt membru a AJPS Cluj, acolo am platit. Ce demersuri trebuie sa facem ca sa intram in posesia noului permis ?
Oricum anul acesta este unul de tranzitie (fara reciprocitati, fara taxa de acces) pana la anul cand se va aplica noul regulament, sau e altfel ?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: BOMBA PERMISE 2016
MesajScris: 07 Mai 2016, 15:58 
Neconectat

Membru din: 02 Mar 2012, 09:20
Mesaje: 52
Localitate: Timisoara
Asta ne obliga iar sa ne asociem...
Iar dam o gramada de bani aiurea...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: BOMBA PERMISE 2016
MesajScris: 07 Mai 2016, 21:33 
Neconectat

Membru din: 31 Ian 2015, 17:40
Mesaje: 146
Localitate: Turda, jud. Cluj
Nu sunt prosti astia de la ANPA, au scapat de o grija si au aruncat pisica in curtea asociatiilor. Aduci dovada ca ai varsat taxa la ANPA primesti permise, nu aduci dovada nu ai permise. Nu detii permis esti in ilegalitate degeaba ai platit taxa si cotizatia catre asociație.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: BOMBA PERMISE 2016
MesajScris: 09 Mai 2016, 21:01 
Neconectat

Membru din: 10 Oct 2011, 19:52
Mesaje: 287
Cei care au permisele platite direct la anpa pe anul in curs nu sunt afectati. Anul viitor va trebui sa-mi fac carnet de membru la o asociatie de 2 lei si asta e.
Dar stai, poate imi fac propria mea asociatie. :roll:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: BOMBA PERMISE 2016
MesajScris: 10 Mai 2016, 04:34 
Neconectat

Membru din: 31 Ian 2015, 17:40
Mesaje: 146
Localitate: Turda, jud. Cluj
Neamtul scrie:
Cei care au permisele platite direct la anpa pe anul in curs nu sunt afectati. Anul viitor va trebui sa-mi fac carnet de membru la o asociatie de 2 lei si asta e.
Dar stai, poate imi fac propria mea asociatie. :roll:

Este posibil ca daca prezinti dovada ca ai platit la ANPA sa fie suficient, dar permis nu ai deoarece vechile permise nu mai sunt valabile iar, conform deciziei, noile permise le poti primi numai de la asociatie, indiferent daca ai platit direct in contul ANPA sau la o asociatie. Deocamdata ANPA nu a dat nici un comunicat in care sa spuna ca cei care au platit direct in contul lor pot pescui numai pe baza chitantei de plata, asa ca ar fi bine sa studiezi in continuare problema, ca s-ar putea sa te trezesti cu organele statului pe cap si sa te gaseasca fara permis valabil. Daca te uiti pe formularul noilor permise din ordin vei vedea ca pe ele este trecuta si asociatia si anul, adica primesti cate unul in fiecare an.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: BOMBA PERMISE 2016
MesajScris: 10 Mai 2016, 05:32 
Neconectat

Membru din: 10 Oct 2011, 19:52
Mesaje: 287
Nu am văzut acolo niciun formular. Am citit ordinul și sunt convins ca permisul plătit la anpa e valabil anul acesta. Uite, chiar o sa le dau un telefon mai târziu sa întreb.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: BOMBA PERMISE 2016
MesajScris: 10 Mai 2016, 08:09 
Neconectat

Membru din: 02 Mar 2012, 09:20
Mesaje: 52
Localitate: Timisoara
Iar ne intoarcem in evul mediu...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: BOMBA PERMISE 2016
MesajScris: 10 Mai 2016, 16:05 
Neconectat

Membru din: 31 Ian 2015, 17:40
Mesaje: 146
Localitate: Turda, jud. Cluj
Neamtul scrie:
Nu am văzut acolo niciun formular. Am citit ordinul și sunt convins ca permisul plătit la anpa e valabil anul acesta. Uite, chiar o sa le dau un telefon mai târziu sa întreb.

Citeste ordinul 369 si o sa vezi si modelul nou de permis pentru 2016 si articolul 9 in care scrie ca modelul vechi de permise este abrogat
http://www.anpa.ro/acte-normative/#more-39


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: BOMBA PERMISE 2016
MesajScris: 10 Mai 2016, 21:32 
Neconectat

Membru din: 10 Oct 2011, 19:52
Mesaje: 287
Da dar daca eu l-am platit, nu mai am nicio treaba. ANPA nu mi-a tiparit nici acum permisul nou pe care l-am cerut in 2014 asa ca nu-mi sparg capul. Ei sunt obligati sa-l tipareasca si nu ma pot obliga sa ma fac membru la nicio asociatie pentru ca eu deja am platit, deci, practic, deja am obtinut permisul pe 2016. O sa se faca 2017 pana vom avea alte permise. Uite, vineri chiar o sa ma duc la anpa sa vorbesc cu domnii de acolo.
E un an de tranzitie si nici cei de la anpa nu stiu concret cum se va proceva in acest sezon. Oricum, vineri aflu sau poate ii sun maine daca nu uit.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 24 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.058s | 13 Queries | GZIP : Off ]