Pescuit Stationar

Acum este 05 Mai 2024, 20:51

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Braconaj in Romania
MesajScris: 30 Ian 2017, 13:08 
Neconectat

Membru din: 25 Ian 2017, 12:54
Mesaje: 88
Nu stiu daca are relevanta ca cineva castiga 300 euro si altcineva 1000 euro pe luna. Eu cunosc pescari care au un venit decent spre bun si care duc acasa absolut tot ce prind. Eu nu cunosc nici macar un pensionar care sa elibereze un peste, de exemplu.
Dar, pe de alta parte, nu cred ca problema sunt pescarii cu undita.


Raportează acest mesaj





Pentru mine, in momentul in care ai dus tot acasa(exemplu 5-10kg)si mai ales sub marime, deja este o problema. Este braconaj cu diferenta ca ai agatat pestele in gura. :twisted:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Braconaj in Romania
MesajScris: 30 Ian 2017, 13:26 
Neconectat

Membru din: 25 Ian 2017, 12:54
Mesaje: 88
Problema este mult mai profunda.
In tarile unde nivelul de trai este ridicat,pescuitul este pur si simplu tratat ca un hobby...investesc in placerea lor si atat..nu consuma peste de apa dulce(rar pastrav)..daca au chef de mancat ceva peste se duc la o carciuma cu meniu pescaresc si gata(peste de apa sarata) sau daca ii chinuie talentul culinar,cumpara de la pescarie peste marin si-l pregatesc acasa cum ii taie capul...banii nu sunt o problema pentru acest mic moft.

La noi si nu numai ,lucrurile si obiceiurile se schimba radical.Pestele de apa dulce pentru unii dintre noi este o delicatesa,pentru altii un lux(si nu sunt putini cei care nu au bani sa-l cumpere pe baboi din galantar),pentru altii este un mijloc de subzistenta,pentru altii este un hobby combinat cu subzistenta(se fac si trocuri ,ia nene un kg de baboi pentru un kg de branza ,etc) si este adevarat sunt si cativa urangutani care vin cu Jeepul de 100 de mii de euro pe balta si baga la sac cat de mult nemaicontand marimea sau regula baltii, mult sa fie.

DAR mai exista o categorie ,din ce in ce mai mare,care respecta pestele si pescuiul.

Astia suntem noi ,cu bune si rele...daca salariul mediu era de 3000 de euro,haleam si noi numai ton la gratar si alte minuni oceanice si lasam baboii autohtoni sa innoate si sa procreeze linistiti....Dar si icrele sunt bune pe o felie de paine prajita cu putina lamaie ,o maslina deasupra si asezonate cu o palinca buna...aia cum o facem ?


Raportează acest mesaj


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Braconaj in Romania
MesajScris: 30 Ian 2017, 13:43 
Neconectat

Membru din: 25 Ian 2017, 12:54
Mesaje: 88
Da problema este mult mai profunda in Romania. Sunt probleme de sus pina jos.
Cind pescuitul deja este chestiune de subzistenta, atunci nu se mai poate face practic nimic.
Totusi mi se pare exagerat afirmatia ca daca nu braconezi mori de foame :o . Atunci problema este nu grava,ci foarte grava in Romania. Am vazut multi saraci in zona de unde sunt ,dar nu am auzit pe nimeni sa moara de foame si sunt sigur ca nu erau braconieri.
Braconajul este o mare capcana. In multe cazuri in loc sa incerci sa cistigi un ban cinstit cu munca(nu totdeauna este posibil), te duci la braconat.
Trebuie schimb de mentalitate.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Braconaj in Romania
MesajScris: 30 Ian 2017, 13:48 
Neconectat

Membru din: 25 Ian 2017, 12:54
Mesaje: 88
Am auzit cazuri ,cind se braconeaza ,ca sa scoata un ban pe tigara si bautura. :evil:
Totusi nivelul de trai are mare influenta asupra braconajului.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.035s | 13 Queries | GZIP : Off ]