Pescuit Stationar

Acum este 27 Apr 2024, 01:09

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 30 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Regulament
MesajScris: 30 Ian 2017, 15:55 
Neconectat

Membru din: 25 Ian 2017, 12:54
Mesaje: 88
Haidet sa discutam si problemele legate cu regulamentul de pescuit, daca tot am inceput sa scriu. :evil:
Cum v-am spus, nu pescuiesc si nu am permis de pescuit de mult in tara .Vreau sa-mi indicati o pagina unde o pot sa citesc din nou regulamentul, ca sa nu vorbesc aiurea in continuare.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Regulament
MesajScris: 30 Ian 2017, 19:37 
Neconectat

Membru din: 25 Ian 2017, 12:54
Mesaje: 88
Chiar nu gasesc nici un regulament pe net,doar asta.
http://www.aquacrisius.ro/index.php/201 ... e-naturale


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Regulament
MesajScris: 30 Ian 2017, 19:42 
Neconectat

Membru din: 28 Ian 2012, 18:42
Mesaje: 320
Localitate: Ploiesti
Daca vrei sa dai in ajutor, citeste aici:
http://www.anpa.ro/wp-content/uploads/f ... %20III.pdf

si spune ce nu pare in regula prin comparative cu tara sau tarile in care ai pescuit !


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Regulament
MesajScris: 30 Ian 2017, 21:21 
Neconectat

Membru din: 25 Ian 2017, 12:54
Mesaje: 88
:) :) Ma refeream la regulamentul pe care pescarii trebuie sa respecte in timpul pescuitului pe ape neamenajate. Cantitate de peste retinut ,talia pestilor, numar de undita, numar cirlig ,prihibitia ancorelor etc, etc.
Multumesc rcorbu!


Ultima oară modificat de agent fish pe 30 Ian 2017, 21:58, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Regulament
MesajScris: 30 Ian 2017, 21:44 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 04 Apr 2015, 17:46
Mesaje: 294
Localitate: Timisoara
Aici ai dimensiunile legale,ca si cantitate maxim 5kg de peste/zi 4 lansete cu un carlig/lanseta sau 2 lansete cu 2 carlige,parca sa este.


Fişiere ataşate:
dimensiuni legale pesti 3.jpg
dimensiuni legale pesti 3.jpg [ 85.18 KiB | Vizualizat de 13636 ori ]
dimensiuni legale pesti 2.jpg
dimensiuni legale pesti 2.jpg [ 85.41 KiB | Vizualizat de 13636 ori ]
dimensiuni legale pesti_resize.JPG
dimensiuni legale pesti_resize.JPG [ 149.11 KiB | Vizualizat de 13636 ori ]

_________________
nihil est verum,omnia licere.
https://www.facebook.com/groups/feeder.ZONE/
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Regulament
MesajScris: 30 Ian 2017, 21:55 
Neconectat

Membru din: 25 Ian 2017, 12:54
Mesaje: 88
Multumesc sony exodus. Dar pescarilor se da macar o carticica in mina, cu aceste reguli. Este vreo restrictie de ancore si restrictie pentru pescuitul cu pestisor la rapitori? :oops:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Regulament
MesajScris: 30 Ian 2017, 22:13 
Neconectat

Membru din: 25 Ian 2017, 12:54
Mesaje: 88
Totusi cred ca ceva nu este in regula cu lista de specii. Cred ca mai este o lista cu speciile protejate. Lostrita este pe cale de disparitie! Caracuda? Ceva nu este in regula cu lista.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Regulament
MesajScris: 30 Ian 2017, 22:57 
Neconectat

Membru din: 25 Ian 2017, 12:54
Mesaje: 88
Pastrav-20cm. Dar care fratilor? Sau amindoua la aceasi dimensiune. :oops: Vad ca pe lista de sus este pus Salmo sp.,dar atunci unde au lasat pe celalalt.
Trebuie sa-mi string gindurile. Nu-mi vine sa cred,ce vad pe aici. 5kg,patru lansete, patru cirlige,etc,etc, :roll:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Regulament
MesajScris: 31 Ian 2017, 00:06 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 04 Apr 2015, 17:46
Mesaje: 294
Localitate: Timisoara
agent fish scrie:
Multumesc sony exodus. Dar pescarilor se da macar o carticica in mina, cu aceste reguli. Este vreo restrictie de ancore si restrictie pentru pescuitul cu pestisor la rapitori? :oops:


La asociatie iti lipea pe permis regulamentul,iar despre carlige tripe nu stiu.Iar cu pestisor viu nu este voi este interzis prin lege.

_________________
nihil est verum,omnia licere.
https://www.facebook.com/groups/feeder.ZONE/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Regulament
MesajScris: 31 Ian 2017, 00:09 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 04 Apr 2015, 17:46
Mesaje: 294
Localitate: Timisoara
Caracuda nu este protejata,dar lostrita este,cel putin acuma am citit.

Lostrita (Hucho hucho) este un somon al apelor romanesti, care populeaza partile superioare ale raurilor din bazinul dunarean, ca: Bistrita, Tisa, Sava, Viseu, Dorna si altele. Traieste in apa adanca, curata si bine oxigenata, nu coboara in mare.

Specia Hucho hucho,
Este un salmoid mare, are corpul fusiform, acoperit de solzi mici, cu spinarea vanata-verzui si cu laturile galbene-argintii stropite cu pete negre in forma de X. Ajunge la 1,5 m lungime si 10-14 kg greutate. Are gura mare, cu dinti puternici, larga, se intinde dincolo de ochi.

Se reproduce primavara, in lunile aprilie-mai, cand apa incepe sa se incalzeasca. Icrele au 5-6 mm in diametru. In aceasta perioada atat femela, cat si masculul isi schimba coloritul. Femela depune un numar de 2 000-3 000 de icre/ kg din greutatea corpului, pe fundul apei, unde sapa o gropa adanca de 10-20 cm si lunga de 60 cm. Dupa ce apar puii, ea isi reia vechiul obicei de a trai solitar. Lostrita ajunge la maturitate dupa patru sau cinci ani. Este un peste pradator, inzestrat cu o mare forta, iese la vanat mai ales dimineata si seara. Se hraneste in special cu ciprinide, mreana, clean, oblet, dar si alti pesti. Nu renunta nici la broaste, sobolani de apa sau chiar anumite pasari acvatice. Este numita ,,tigrul apelor de munte”.

In ultimii ani, acest peste frumos a devenit tot mai rar, datorita pescuitului excesiv, a poluarii apelor Dunarii (el fiind foarte sensibil la poluare), cat si datorita altor obstacole care impiedica reproducerea lui. Lostrita poate fi crescuta in instalatii piscicole, de unde se furnizeaza apoi puieti pentru popularea raurilor. Acest peste populeaza si apele din alte tari precum: Cehia, Ucraina, Slovacia si altele.

Lostrita este protejata prin lege, socotita un peste monument al naturii.

_________________
nihil est verum,omnia licere.
https://www.facebook.com/groups/feeder.ZONE/


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 30 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.208s | 15 Queries | GZIP : Off ]