Pescuit Stationar

Acum este 19 Apr 2024, 22:00

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 30 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Regulament
MesajScris: 31 Ian 2017, 14:27 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 04 Apr 2015, 17:46
Mesaje: 293
Localitate: Timisoara
Sigi scrie:
Sony, nici cu caracuda nu ei nimerit-o... pe ce lume traiesti??? Caracuda e protejata 100%. orice exemplar capturat trebuie eliberat imediat. La fel si linul, mihaltul, pietrarul etc.


Sigi, eu iti recomand sa mai citesti putin pe internet,caracuda,linul nu mai sunt specii protejate prin lege!De pietrar, am facut o confuzie,da adevarat pietrarul este protejat.
https://familist.ro/specii-de-pesti-ce- ... in-romania

@Neamtul, ti-a raspuns agentfish la intrebarea ca de ce nu este voie sa folosesti peste mic.
Cu stima!

_________________
nihil est verum,omnia licere.
https://www.facebook.com/groups/feeder.ZONE/


Ultima oară modificat de sony_exodus pe 31 Ian 2017, 14:44, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Regulament
MesajScris: 31 Ian 2017, 14:27 
Neconectat

Membru din: 25 Ian 2017, 12:54
Mesaje: 88
APSHD scrie:
agent fish scrie:

La marimea la care poti sa detii carasul deja se vede clar care este diferenta. :evil:



Vino domnule cu mine in control pe ape sa vezi 95% din pescari cum retin apsolut tot ce prind indiferent de marime.
Dam citeva amenzi , dupa care le contesta in Instanta iar instanta cere sa depui la dosar Buletinul de verificare metrologica a metrului s-au riglei cu care ai masurat pesti. Metrologia nu elibereaza nici un Buletin de verificare pentru asemenea unitati de masura deoarece toate din comert nu sunt Conforme . Deci in concluzie Instanta anuleaza p/v de contraventie.
Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul.



Da,fara legi,putin se poate face.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Regulament
MesajScris: 31 Ian 2017, 15:14 
Neconectat

Membru din: 28 Ian 2012, 18:42
Mesaje: 320
Localitate: Ploiesti
agent fish scrie:

O cărticică de notat capturi? Te crezi în Ungaria? La ce pește avem, oricum nu prea ai nevoie de el.


O carticica cu regulamentul! Ma cred in Romania

In momentul in care este permis pescuitul cu ancora, deja ai dat mina liber la braconieri. Cind pescuiesti cu pestisor, in majoritatea cazurilor ai agatat in spate o peste sub talie care este infractiune. VLAD TEPES imi vine in cap tot timpul. Cind se chinuie mai tare pestisorul,este mai fain pentru stiuca,nu? Fain de tot.[/quote]


Poti da la stiuca cu pestisor viu (oblete, babusca, e,t,c) pesti cu dimensiunea legala.
La salmonide, intradevar nu ai voie cu momeli natural.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Regulament
MesajScris: 31 Ian 2017, 18:13 
Neconectat

Membru din: 25 Ian 2017, 12:54
Mesaje: 88
Totusi,vreau sa vad un regulament de pe o pagina, sau fotografiat,emis de autoritati unde pune de la A la Z toate regulile pe care trebuie sa respecte pescarii. :twisted:
Vreau sa spun parerea.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Regulament
MesajScris: 31 Ian 2017, 18:43 
Neconectat

Membru din: 28 Ian 2012, 18:42
Mesaje: 320
Localitate: Ploiesti
agent fish scrie:
Totusi,vreau sa vad un regulament de pe o pagina, sau fotografiat,emis de autoritati unde pune de la A la Z toate regulile pe care trebuie sa respecte pescarii. :twisted:
Vreau sa spun parerea.


Vezi pe site-ul ANPA...Legislatie..gasesti acolo


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Regulament
MesajScris: 31 Ian 2017, 23:48 
Neconectat

Membru din: 25 Ian 2017, 12:54
Mesaje: 88
M-am pierdut printre decizii, ordin, proiect ordin,ordonante, propuneri acte etc si tot nu l-am gasit. :?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Regulament
MesajScris: 12 Feb 2017, 12:06 
Neconectat

Membru din: 10 Oct 2011, 19:52
Mesaje: 287
O carticica cu regulamentul! Ma cred in Romania

In momentul in care este permis pescuitul cu ancora, deja ai dat mina liber la braconieri. Cind pescuiesti cu pestisor, in majoritatea cazurilor ai agatat in spate o peste sub talie care este infractiune. VLAD TEPES imi vine in cap tot timpul. Cind se chinuie mai tare pestisorul,este mai fain pentru stiuca,nu? Fain de tot.[/quote]
Mana libera la braconieri le dau chiar organele de control. N-ai tu idee cati jandarmi mananca cu cea mai mare placere peste de rau prins de baietii cu, care ei sunt mana in mana.
Dar faptul ca pana si in Germania se pescuieste la carlig cu Koderfisch(adica peste momeala) nu te deranjeaza. Cu ancora pescuiesc si la spinning, nu are legatura cu braconajul. La peste viu in carlig in 90% din cazuri se folosesc carlige simple si nu triple. Montura asta da cele mai bune roade pe curgatoare la salau, clean sau avat. La carlig se foloseste de cele mai multe ori oblete cat degetul. Nu ca ar conta aia cativa obleti pe care ii sacrific intr-un an fata de cat peste prind cei care folosesc plase, curent sau japca. Mai lasa-ma cu Vlad Tepes ca te iei de chestii care chiar nu au treaba cu braconajul. Eu sunt un pescar destul de corect si nici nu retin mrenute si alte specii care nu au macar o dimensiune aproximativ legala(ca nu stau sa ii masor). Ce fac altii, este problema lor si oricum nu am cum sa ii opresc.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Regulament
MesajScris: 12 Feb 2017, 17:01 
Neconectat

Membru din: 31 Ian 2015, 17:40
Mesaje: 146
Localitate: Turda, jud. Cluj
sony_exodus scrie:
Sigi scrie:
Sony, nici cu caracuda nu ei nimerit-o... pe ce lume traiesti??? Caracuda e protejata 100%. orice exemplar capturat trebuie eliberat imediat. La fel si linul, mihaltul, pietrarul etc.


Sigi, eu iti recomand sa mai citesti putin pe internet,caracuda,linul nu mai sunt specii protejate prin lege!De pietrar, am facut o confuzie,da adevarat pietrarul este protejat.
https://familist.ro/specii-de-pesti-ce- ... in-romania

@Neamtul, ti-a raspuns agentfish la intrebarea ca de ce nu este voie sa folosesti peste mic.
Cu stima!

Caracuda este o specie 100% protejata. Cand vrei sa te informezi citeste legea nu articole aiurea scrise pe internet de tot felul de neaveniti.
Vezi: http://www.gnm.ro/staticdocs/OUG%2057%20din%202007.pdf
ANEXA nr 4B pag 52


Ultima oară modificat de AlexD pe 12 Feb 2017, 17:40, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Regulament
MesajScris: 12 Feb 2017, 17:34 
Neconectat

Membru din: 31 Ian 2015, 17:40
Mesaje: 146
Localitate: Turda, jud. Cluj
Nu stiu de unde ati scos ca pescuitul cu pestisor viu este interzis, la noi nu cred ca exista o asemenea lege. Exista intradevar unele tari unde pescuitul cu pestisor viu este interzis, cum de altfel exista si alte momeli vii interzise la pescuit. La noi exista acesta interdictie la pescuitul salmonidelor, precum si in unele balti comerciale unde administratorii interzic acest lucru.
In privinta interdictiei retinerii pestilor sub dimensiunea legala bunul simt ne spune ca este bine asa, dar realitatea este cam alta deoarece 1 kg de reproducator (care are dimensiunea legala) este mai valoroas decat 1 kg de puiet


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Regulament
MesajScris: 16 Feb 2017, 21:40 
Neconectat

Membru din: 25 Ian 2017, 12:54
Mesaje: 88
Pina ce gasesc un regulament din Romania,va las regulamentul din Madrid,tradus de autoritati,special pentru romani. Nu este o traductie totala a regulamentului,doar punctele cele mai importante.
http://www.madrid.org/cs/Satellite?blob ... inary=true


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 30 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.034s | 15 Queries | GZIP : Off ]