Pescuit Stationar

Acum este 19 Apr 2024, 06:22

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Acest subiect este închis, nu puteţi modifica mesaje sau să scrieţi răspunsuri viitoare.  [ 16 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Taxa permis pescuit 2018
MesajScris: 21 Dec 2017, 00:27 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Noi 2015, 00:33
Mesaje: 548
Localitate: Timisoara
Asa cum am mai spus, va dura destul de mult pana la forma finala pe care o va imbraca legislatia in domeniul pescuitului. Se pare ca se incearca ceva dupa modelul din Ungaria, unde obtinerea permisului de pescuit(costa 2200ft adica aprox 30ron) iti da doar dreptul de a te numi pescar, iar daca vrei sa mergi sa pescuiesti vei plati o taxa pe zi(2500ft adica vre-o 35ron), pe luna, pe 6 luni sau pe an, in functie de zona de pescuit. Singura smecherie este ca in Ungaria poti plati taxa si la diverse benzinarii, pensiuni, etc, unde este non stop, iar taxa este pentru 24ore, acolo putandu-se pescui si noaptea.

_________________
Cele mai bune locuri de pescuit le alege pestele!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Taxa permis pescuit 2018
MesajScris: 21 Dec 2017, 07:21 
Neconectat

Membru din: 31 Ian 2015, 17:40
Mesaje: 146
Localitate: Turda, jud. Cluj
alintudose scrie:
....
Momentan nu exista acorduri de reciprocitate "impuse" , insa asociatiile au posibilitatea (daca doresc) sa incheie astfel de protocoale. Taxa poate fi /zi , /saptamana , / luna , / tronson de apa , sau pe toate apele concesionate de o asociatie.
Insa , taxa de permis , chiar daca nu mai exista de la 1 febr 2017 fiind scoasa , s-a inlocuit cu un procent de 25% din incasarile totale ale asociatiei , care merge la ANPA. Plus o multime de obligatii contractuale pe care asociatiile si le-au asumat. Asta va duce , evident ,la cresteri de cotizatii , caci o asociatie NU POATE FACE FATA la cerintele impuse in contracte si planuri de management decat cu cheltuieli semnificative.
In ceea ce priveste "taxa pe 1 zi " , trebuie sa mergi la asociatia unde doresti sa pescuiesti si sa o achiti INAINTE de partida de pescuit , acestea nefiind obligate sa vina si sa-ti dea chitanta pe mal. Insa poate veni politia , garda de mediu , anpa , iar daca nu ai dovada platii , atunci e putin bai...
Am incercat sa fiu cat mai concret si la obiect.
Sarbatori Fericite tuturor !
PS Pana atunci AJVPS Alba in parteneriat cu Primaria Alba Iulia , va popula Muresul , vineri , cu 1000 buc cega. ;) De Mos Craciun !

Vom trai si vom vedea. Din experienta anilor trecuti cu cei de la Alba nu-mi fac mari sperante. Cat despre popularea cu cega ce sa zic, laudabila initiativa, peste cativa ani, daca se va da drumul la pescuit la acest peste, se vor bucura cei din Hunedoara si Arad de el.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Taxa permis pescuit 2018
MesajScris: 21 Dec 2017, 10:03 
Neconectat

Membru din: 25 Ian 2017, 12:54
Mesaje: 88
Nici sistemul din Ungaria nu este mare brinza. Insemana ca platesti de doua ori taxe si esti limitat la o anumita zona,platind de doua ori. Ideal ar fi ,ca sa poti sa pescuiesti in toata tara cu aceasi permis. Eu cred ca ar fi bine si pentru pescari si pentru asociatii. In asa fel poate a scoate permisul, mai multi! 8-)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Taxa permis pescuit 2018
MesajScris: 21 Dec 2017, 16:14 
Neconectat
Moderator global
Avatar utilizator

Membru din: 22 Oct 2009, 19:11
Mesaje: 5041
AlexD scrie:
alintudose scrie:
....
Momentan nu exista acorduri de reciprocitate "impuse" , insa asociatiile au posibilitatea (daca doresc) sa incheie astfel de protocoale. Taxa poate fi /zi , /saptamana , / luna , / tronson de apa , sau pe toate apele concesionate de o asociatie.
Insa , taxa de permis , chiar daca nu mai exista de la 1 febr 2017 fiind scoasa , s-a inlocuit cu un procent de 25% din incasarile totale ale asociatiei , care merge la ANPA. Plus o multime de obligatii contractuale pe care asociatiile si le-au asumat. Asta va duce , evident ,la cresteri de cotizatii , caci o asociatie NU POATE FACE FATA la cerintele impuse in contracte si planuri de management decat cu cheltuieli semnificative.
In ceea ce priveste "taxa pe 1 zi " , trebuie sa mergi la asociatia unde doresti sa pescuiesti si sa o achiti INAINTE de partida de pescuit , acestea nefiind obligate sa vina si sa-ti dea chitanta pe mal. Insa poate veni politia , garda de mediu , anpa , iar daca nu ai dovada platii , atunci e putin bai...
Am incercat sa fiu cat mai concret si la obiect.
Sarbatori Fericite tuturor !
PS Pana atunci AJVPS Alba in parteneriat cu Primaria Alba Iulia , va popula Muresul , vineri , cu 1000 buc cega. ;) De Mos Craciun !

Vom trai si vom vedea. Din experienta anilor trecuti cu cei de la Alba nu-mi fac mari sperante. Cat despre popularea cu cega ce sa zic, laudabila initiativa, peste cativa ani, daca se va da drumul la pescuit la acest peste, se vor bucura cei din Hunedoara si Arad de el.
\

Asa este. De fapt noi am avut experienta aia misto , cu reciprocitatea cu o asociatie din Cluj. Care a ramas fara ape. Si care ne-a rugat , in baza amicitiilor care au existat pana la acea data sa-i ajutam. Caci isi vor pierse altfel membrii... Si am acceptrat , am facut un acord de reciprocitate cu ei. Dar , ca la romani , facerea de bine , ...
Nu dupa mult timp , au deschis un punct de lucru ilegal , intr-un magazin de pescuit din Turda . Unde vindeau permise celor din Alba , la pret mai mic. Si nu ma contrazice te rog , stiu ce afirm.Asa ca , dupa ce s-au ars multe asociatii pe aceleasi criterii , nu mai doresc prea multe sa faca reciprocitati. Vrei sa pescuiesti pe Mures in Alba , ok , insa eu am multe obligatii contractuale fata de anpa. Si nu-mi convine sa vi tu , sa prinzi pestele populat de mine , pe banii membrilor nostri , platind un permis in Mehedinti , sa zic , fluturand "reciprocitatea" in vant. Iar despre "obligarea" la reciprocitate , sa fim seriosi. Exista un contract , un plan de management , resursele existente nu cred ca sunt calculate in acest plan si pentru cei cu "reciprocitatea" , doar pentru membrii asociatiei care gestioneaza.
Nu inteleg , oare cat vom mai ramane o natie de milogi ? Daca vrei sa pescuiesti pe o incinta privata , nu iti este greu sa dai aprox 50 lei/zi. Dar pe aceste ape publice , daca se poate . vrem totul mocca , ca sunt ale noastre , ale tuturor. Sa f...ta toata lumea , insa de platit sa plateasca doar ultimul. Sau primul.
Iar ca sa ma fac inteles , in planurile alea de management , ma refer aici la cei care au facut ceva serios , se iau in calcul niste venituri , de la membrii existenti si prezumati pt anii viitori si se propun acolo niste masuri pe care asociatiile urmeaza sa le duca la indeplinire. Nu vorbim aici doar de populari. In functie de acestea se stabilesc niste cotizatii. In judetul nr 1 de exemplu 110 lei. Judetul 2 , vecin , pt ca are ape mai multe ,poate vrea sa faca mai multe , are costuri mai mari , ajungand la o cotizatie sa spunem de 150 lei.
Din acest punct , te rog spune-mi cum poate exista reciprocitate intre judetul 1 si 2 , atat din punct de vedere material cat si moral. Ce ar impiedica sa migreze cotizatiile de 150 lei catre cele de 110 lei ? Caz in care cei din judetul 2 nu vor putea sa-si mai finalizeze obligatiile asumate. Si sa riste rezilierea contractului. A fost suficient de limpede ce am sxcris?
Nu are rost sa polemizezi cu "las' ca stiu eu , la voi la Alba..." . Haide sa vorbim de judetul 1 si 2 ...
Iar in ceea ce priveste prinderea pestilor populati de noi , nu este o problema ca migreaza. Sunt pentru pescari si apa , iar asta este suficient.
PS Vezi ca este un baraj la Mintia... ;) Nu ca ar fi o problema. Daca toate asociatiile ar popula cu cate 1 tona , doua , cu cateva sute/mii de bucati din specii mai greu de gasit , cred ca ar fi o parte din problemele pescuitului rezolvate. Ar ramane braconajul , pe care din pacate asociatiile nu-l pot struni suficient , legislatia fiind assa cum este. Si poluarea.
Si inca o data , Sarbatori Fericite !


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Taxa permis pescuit 2018
MesajScris: 21 Dec 2017, 18:14 
Neconectat

Membru din: 31 Ian 2015, 17:40
Mesaje: 146
Localitate: Turda, jud. Cluj
Stati rau cu geografia, sa stiti ca magazinul ala in care se fac permise pt Cluj e in Turda, in jud Cluj nu in Alba si nimeni din Alba nu e nebun sa vina pana in Turda sa-si faca permis ca nu au nici un avantaj. Adevarul este altul, ati semnat o reciprocitate si v-ati inteles cu cei de la Cluj ca sa nu faca permise la Turda (ca cei din Turda si imprejurimi sa merga sa faca permise la Ocna Mures ca era mai aproape si mai avantajos), Clujul a respectat intelegerea un an, nu a facut permise si a tinut reciprocitatea secreta. Cu magazinul ati putea sa invatati ca e mai bine sa faci permise intr-un magazin care e deschis in fiecare zi decat sa faci permise ca la Ocna Mures (cea mai apropiata localitate unde unul din Turda ar putea merge) unde e deschis o data pe saptamana 2 ore. Sa stiti ca ideea cu magazinul nu e originala din Turda si Muresul o practica la un magazin din Ludus. Si n-ar fi nici asta o problema, nu vreti sa semnati reciprocitati asta e, dar am patit ca am fost nevoit sa-mi fac carnet de membru si sa platesc cotizatie la Alba cu toate ca eram membru si la Cluj, la Ocna Mures mi-au spus: vreti sa pescuiti la noi platiti cotizatie, noi taxa de acces nu acceptam (asta ca sa discutam despre ilegalitati) si prevad ca veti face la fel si in continuare. Cat despre faptul ca as prinde pestii populati de Alba hai sa fim seriosi, din pestii care sunt in Mures in zona, sa zicem de la intrarea Muresului in zona Alba (la Stana de Mures) si cel putin pana la Ocna Mures, nu ati populat nici unul, mai repede le multumesc celor de la Mures care au populat in Tg. Mures si de unde au mai ajuns ceva pesti si la noi. Cat despre grija celor de la Alba pentru pestii din Mures se poate vedea iarna la Ocna Mures sub castel sau mai bine in Alba iulia de pe pod.
PS. Cu barajul de la Mintia stiti ceva, dar cred ca nu prea bine, sa stiti ca daca populati cu cega in Alba Iulia in urmatoarele cateva viituri pestele va fi dus la vale si barajul de la Mintia il va impiedica sa se intoarca. Nu ma contraziceti ca am experienta cu platicile populate la Tg Mures, care au fost duse de viituri peste barajul de la Iernut si in urmatorii 2-3 ani le prindeau pescarii in zona Chetani- Razboieni, Si mai am ceva experiente mai de demult, cand era peste pe Aries in zona Lupsa- Campeni (azi prin grija celor de la Alba nu mai exista nici acolo) de unde, daca 2-3 ani Ariesul nu era poluat cu cianura, se umplea de peste in aval, la iesirea din defileu, la 60-80 km distanta


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Taxa permis pescuit 2018
MesajScris: 22 Dec 2017, 17:17 
Neconectat
Moderator global
Avatar utilizator

Membru din: 22 Oct 2009, 19:11
Mesaje: 5041
Sa sti ca daca esti asa amuzant , glumet chiar , nu rezolvi nimic. Nu are legatura geografia cu mitocania.
-Magazinul la care ma refer ara in Turda , facea permise pentru asociatia de la Cluj , care nua vea decat un parau si Sacalaia. Ne-a RUGAT sa-i ajutam , ca-si vor pierde toti membrii;
-Amicii tai cu asociatia , au declarat la anpa unde au puncte de lucru si unde elibereaza permisele cand au semnat contractul de atribuire a paraului... Magazinul de pescuit din Turda nu era trecut , crede-ma. :P Iar magazinul nu cred ca avea dreptul - aici vorbim dpdv al finantelor , sa elibereze chitante pt asociatia respectiva (nu cred era asa , o exprimare in gluma , de fapt sunt sigur... :P ).
-Daca eram cum ne prezinti tu , nu era greu sa sesizam anaf-ul privind magazinul , sa aiba o bucurie , cat si anpa , ca sa ajutam la rezilierea unui contract...
-Ca sa informam CORECT pe cei care citesc acum , caci cei vechi de aixci cunosc speta si mizeria facuta de cei din Cluj , eu iti intind o mana , nu te las sa mori , iar tu vi si vinzi permise de pescuit , pentru niste ape pe care NU le ai , la pret mai mic. Tipic romaneste , chestia cu facerea de bine. Asadar , poti astepta linistit reciprocitate cu Clujul , sau poti pescui pe apele lor.Ori poti veni la Ocna Mures sa-ti faci permis. Asta daca vrei sa pescuiesti pe apele AJVPS Alba. Nu ai inteles bine , noi nu insistam , doar iti oferim o posibilitate.Sau poti sa-ti vizezi permisul in Hunedoara , cand vor termina de rezolvat cu atribuirea , caci cu ei vom face un acord de reciprocitate.Si poti prinde cega care va trece peste sau pe sub baraj. :P
Iardespre Rosia Montana , Lupsa , etc , lasa istoria , lasa fumigenele , caci aici se vorbea de altceva , popuarea este alta mancare de peste...
Si un final , lasa veninul , poate mai bine incerci si tu sa faci ceva , cat de putin , pt pescuit , peste , pescari. Nu din spatele tastaturii. In timp ce tu acuzi vantul , altii au treaba...
Sa fiti sanatos , d-le , un an frumos sa aveti. Iar topicul asta , care degenereaza , probabil o sa-l inchid.
Si-ti dedic o poza ! :P


Fişiere ataşate:
Comentariu fişier: CUM SPUNEAM PE AICI...
IMG_3402 (800x533).jpg
IMG_3402 (800x533).jpg [ 284.06 KiB | Vizualizat de 9087 ori ]
Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Acest subiect este închis, nu puteţi modifica mesaje sau să scrieţi răspunsuri viitoare.  [ 16 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.088s | 17 Queries | GZIP : Off ]