Pescuit Stationar

Acum este 16 Apr 2024, 07:26

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Acest subiect este închis, nu puteţi modifica mesaje sau să scrieţi răspunsuri viitoare.  [ 16 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Taxa permis pescuit 2018
MesajScris: 14 Dec 2017, 10:39 
Neconectat

Membru din: 28 Oct 2009, 10:56
Mesaje: 276
Localitate: Cluj
Va rog postati taxa pt. permisul de pescuit 2018 din fiecare judet.(pt. o simpla comparatie)
La AJPS Cluj este 100 lei.
As fi interesat indeosebi de Bihor, Salaj, Mures, Bistrita.

_________________
Take it a smile to your face,
it's so nice to be happy!

www.pescarulclujean.com


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Taxa permis pescuit 2018
MesajScris: 14 Dec 2017, 17:47 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 16 Feb 2011, 08:31
Mesaje: 746
Localitate: Sf.Gheorghe
La AJVPS Covasna, permisul in 2018 va fi 150lei

_________________
Sensas Groundbaits
Used By Everyone With Great Success!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Taxa permis pescuit 2018
MesajScris: 15 Dec 2017, 17:51 
Neconectat

Membru din: 31 Ian 2015, 17:40
Mesaje: 146
Localitate: Turda, jud. Cluj
Din ce am vazut eu pe siteul ANPA procedurile de concesionare a apelor publice catre asociatii sunt foarte avasate (Muresul am vazut ca deja are contractul semnat) iar la restul, cel putin in zona mea (Transilvania), adjudecarea este finalizata, asa ca ne putem astepta ca in 2018 asociatiile sa-si stabileasca tarife fara nici o restrictie, iar noi, cel mai probabil daca vom dorii sa pescuim pe zone apartinand mai multor asociatii sa fim nevoiti sa platim cotizatii la fiecare.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Taxa permis pescuit 2018
MesajScris: 15 Dec 2017, 18:17 
Neconectat

Membru din: 18 Sep 2012, 20:54
Mesaje: 177
Localitate: Suceava
:shock: :shock: din pacate ,cand vor fi gata concesionarile , apele nu vor mai avea peste in ele .
Cel putin in Suceava , cleanul a fost decimat aproape total,scobar mai este dar foarte putin .
Sa inmultit in schimb rapitorul avatul si stiuca .
Mai nou se baga plase pe rau care raman acolo cate doua ,trei zile .
Taxele tot cresc dar nu se face nimic pentru cei ce platesc cotizatiile , braconerii ne rad in nas.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Taxa permis pescuit 2018
MesajScris: 20 Dec 2017, 15:08 
Neconectat

Membru din: 25 Ian 2017, 12:54
Mesaje: 88
Buna! Nu pot sa vorbesc despre preturi din tara, dar pot sa vorbesc despre preturile de permis din Spania. Cred ca merita facut o comparatie.
In Spania exista deja un permis cu care se poate pescui in 8 regiuni: Aragon,Asturias,Castilla y Leon,Valencia ,Extremadura,Galicia,Madrid,Murcia. Permisul costa 25euro pe an. Se poate scoate prin internet in doua minute.
Salutari!
http://www.soleducational.com/estudiant ... a-vino.gif


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Taxa permis pescuit 2018
MesajScris: 20 Dec 2017, 15:29 
Neconectat

Membru din: 25 Ian 2017, 12:54
Mesaje: 88
Sper ca nu se supara nimeni ,dar faptul ca trebuie sa platesti la mai multe asociatii, ca sa poti sa pescuiesti intr.-o anumita regiune sau judet este deja o aberratie!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Taxa permis pescuit 2018
MesajScris: 20 Dec 2017, 17:08 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Noi 2015, 00:33
Mesaje: 548
Localitate: Timisoara
agent fish scrie:
Sper ca nu se supara nimeni ,dar faptul ca trebuie sa platesti la mai multe asociatii, ca sa poti sa pescuiesti intr.-o anumita regiune sau judet este deja o aberratie!

Trebuie sa platesi doar daca acestea nu au reciprocitate prin documente sau acorduri semnate intre ele. Dar cum 90%din ape au fost concesionate de AJVPS-uri, intre acestea exista reciprocitate si nu e cazul sa platesti iar daca mergi pe o apa concesionata de alta asociatie, care nu are reciprocitate, vei plati o taxa pentru ziua de pescuit care nu va fi mare.... mai mult simbolica. Insa eu cred ca va mai curge multa apa pe raurile noastre pana sa se definitiveze acest sistem....

_________________
Cele mai bune locuri de pescuit le alege pestele!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Taxa permis pescuit 2018
MesajScris: 20 Dec 2017, 19:22 
Neconectat

Membru din: 31 Ian 2015, 17:40
Mesaje: 146
Localitate: Turda, jud. Cluj
pivo scrie:
agent fish scrie:
Sper ca nu se supara nimeni ,dar faptul ca trebuie sa platesti la mai multe asociatii, ca sa poti sa pescuiesti intr.-o anumita regiune sau judet este deja o aberratie!

Trebuie sa platesi doar daca acestea nu au reciprocitate prin documente sau acorduri semnate intre ele. Dar cum 90%din ape au fost concesionate de AJVPS-uri, intre acestea exista reciprocitate si nu e cazul sa platesti iar daca mergi pe o apa concesionata de alta asociatie, care nu are reciprocitate, vei plati o taxa pentru ziua de pescuit care nu va fi mare.... mai mult simbolica. Insa eu cred ca va mai curge multa apa pe raurile noastre pana sa se definitiveze acest sistem....

Vrei sa spui ca intre asociatiile apartinand AGVPS exista in mod automat reciprocitate ?. Eu nu am auzit de asa ceva. Din contra eu cred ca se va evita semnarea de reciprocitati precum si posibilitatea unei taxe de acces pe sezon (se va pune numai o taxa mare pe zi) pt a obliga plata cotizatiei la fiecare asociatie (pe fiecare zona de pescuit). Plata cotizatiei insemna plata integrala deoarece acum taxa de permis nu mai exista si atunci ceea ce se plateste la asociatie reprezinta numai cotizatia


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Taxa permis pescuit 2018
MesajScris: 20 Dec 2017, 21:59 
Neconectat
Moderator global
Avatar utilizator

Membru din: 22 Oct 2009, 19:11
Mesaje: 5041
....
Vrei sa spui ca intre asociatiile apartinand AGVPS exista in mod automat reciprocitate ?. Eu nu am auzit de asa ceva. Din contra eu cred ca se va evita semnarea de reciprocitati precum si posibilitatea unei taxe de acces pe sezon (se va pune numai o taxa mare pe zi) pt a obliga plata cotizatiei la fiecare asociatie (pe fiecare zona de pescuit). Plata cotizatiei insemna plata integrala deoarece acum taxa de permis nu mai exista si atunci ceea ce se plateste la asociatie reprezinta numai cotizatia[/quote]

Momentan nu exista acorduri de reciprocitate "impuse" , insa asociatiile au posibilitatea (daca doresc) sa incheie astfel de protocoale. Taxa poate fi /zi , /saptamana , / luna , / tronson de apa , sau pe toate apele concesionate de o asociatie.
Insa , taxa de permis , chiar daca nu mai exista de la 1 febr 2017 fiind scoasa , s-a inlocuit cu un procent de 25% din incasarile totale ale asociatiei , care merge la ANPA. Plus o multime de obligatii contractuale pe care asociatiile si le-au asumat. Asta va duce , evident ,la cresteri de cotizatii , caci o asociatie NU POATE FACE FATA la cerintele impuse in contracte si planuri de management decat cu cheltuieli semnificative.
In ceea ce priveste "taxa pe 1 zi " , trebuie sa mergi la asociatia unde doresti sa pescuiesti si sa o achiti INAINTE de partida de pescuit , acestea nefiind obligate sa vina si sa-ti dea chitanta pe mal. Insa poate veni politia , garda de mediu , anpa , iar daca nu ai dovada platii , atunci e putin bai...
Am incercat sa fiu cat mai concret si la obiect.
Sarbatori Fericite tuturor !
PS Pana atunci AJVPS Alba in parteneriat cu Primaria Alba Iulia , va popula Muresul , vineri , cu 1000 buc cega. ;) De Mos Craciun !


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Taxa permis pescuit 2018
MesajScris: 20 Dec 2017, 22:03 
Neconectat

Membru din: 19 Noi 2011, 22:55
Mesaje: 23
Din continutul art.23 alin.(4) al OUG 23/2008 (continut ce este reprodus identic si in Ordinul 60/2017 - art.2 alin.(2)) rezulta faptul ca reciprocitatea intre asociatiile care au incheiate contracte de utilizare este obligatorie:

"(4) Permisul de pescuit recreativ este valabil atât pentru zonele pentru care asociaţia al cărei membru este a încheiat contracte de utilizare în scop recreativ a resurselor acvatice vii, cât şi pentru zonele pentru care alte asociaţii au încheiate contracte, pe bază de reciprocitate, fără a se depăşi capacitatea anuală de pescuit stabilită pe bază de studii ştiinţifice de specialitate."

In mod evident insa asociatiile nu vor accepta o astfel de interpretare, si vor veni cu pretentii de genul celor expuse mai sus.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Acest subiect este închis, nu puteţi modifica mesaje sau să scrieţi răspunsuri viitoare.  [ 16 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.037s | 13 Queries | GZIP : Off ]