Pescuit Stationar

Acum este 19 Apr 2024, 05:37

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 16 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Prohibitie 2019
MesajScris: 15 Dec 2018, 07:47 
Neconectat

Membru din: 31 Ian 2015, 17:40
Mesaje: 146
Localitate: Turda, jud. Cluj
A fost publicat proiectul de Ordin privind perioada de prohibitie pentru anul 2019.
http://www.anpa.ro/propuneri-acte-normative/ (a se vedea al doilea document)
Am vazut ca in actualul proiect a fost cuprins in ordin si propunerea facuta de mine la ministerele de resort pt anul 2018 (respinsa la vremea respectiva), in sensul instituirii, in zonele de protectie la iernat, a unei perioade de protectie incepand din toamna, in actualul proiectul de ordin de la 1 noiembrie pana la sfarsitul anului, sper ca asociatiile de pescari sa nu se opuna si acesta prevedere sa ramana in ordin. Poate ca asa se va putea rezolva si problema braconajului in zona podului de la Alba Iulia.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Prohibitie 2019
MesajScris: 18 Dec 2018, 14:08 
Neconectat

Membru din: 25 Ian 2017, 12:54
Mesaje: 88
Buna! Nu inteleg care sunt criteriile pentru care, pe raurile de frontiera sunt 45 de zile de prohibitie si in restul tarii 60 de zile. :|


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Prohibitie 2019
MesajScris: 18 Dec 2018, 16:32 
Neconectat

Membru din: 31 Ian 2015, 17:40
Mesaje: 146
Localitate: Turda, jud. Cluj
agent fish scrie:
Buna! Nu inteleg care sunt criteriile pentru care, pe raurile de frontiera sunt 45 de zile de prohibitie si in restul tarii 60 de zile. :|

Din cate stiu eu sunt conventii intre state, altfel nu prea are sens prohibitia daca pe malul opus se pescuieste.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Prohibitie 2019
MesajScris: 18 Dec 2018, 17:24 
Neconectat

Membru din: 25 Ian 2017, 12:54
Mesaje: 88
Totusi ceva nu este in regula. Cineva nu isi face bine calculele. Inseamna ca in tarile straine 45 de zile este prohibitia la noi 60 pe teritoriul tarii. Nu mi se pare corect. Deci, esti convins de 60 de zile, dar pe riurile frontiere lasi la 45,las ca merge si asa... :shock:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Prohibitie 2019
MesajScris: 18 Dec 2018, 20:57 
Neconectat

Membru din: 31 Ian 2015, 17:40
Mesaje: 146
Localitate: Turda, jud. Cluj
agent fish scrie:
Totusi ceva nu este in regula. Cineva nu isi face bine calculele. Inseamna ca in tarile straine 45 de zile este prohibitia la noi 60 pe teritoriul tarii. Nu mi se pare corect. Deci, esti convins de 60 de zile, dar pe riurile frontiere lasi la 45,las ca merge si asa... :shock:

Nu e vorba ca merge si asa, durata si perioada de prohibitie pe zona de frontiera se stabileste prin conventie intre statele riverane, deci trebuie sa se tina cont si de pozitia statului vecin. De ex. noi avem perioada de prohibitie 60 de zile si sa zicem ca statul vecin are 30 de zile, atunci s-a cazut de acord la 45 zile pe zona comuna.
Este bine de stiut ca perioada de prohibitie la 60 zile si stabilirea prin conventie a prohibitiei pe zona de granita sunt reglementari foarte vechi (din ce stiu eu inca din 1974) si au fost preluate ca atare in legislatia ulterioara in domeniu


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Prohibitie 2019
MesajScris: 18 Dec 2018, 22:11 
Neconectat

Membru din: 25 Ian 2017, 12:54
Mesaje: 88
Inteleg, m-am dezviat putin de la subiect,cred. Inteleg ca este dupa reglementari si acorduri,dar dupa mine ar trebui sa fie o perioada unica peste tot. Doar nici in tara nu necesita pestii o perioda mai lunga, si nici pe Dunare mai scurta. :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Prohibitie 2019
MesajScris: 18 Dec 2018, 22:41 
Neconectat

Membru din: 31 Ian 2015, 17:40
Mesaje: 146
Localitate: Turda, jud. Cluj
Dupa mine prohibitia ar trebui sa fie mult mai scurta (15 zile ar fi suficient) dar sa fie diferentiata pe specii de pesti si pe portiuni de rau. Cu siguranta aceste date nu se pot stabili de la nivel central, o pot face doar asociatiile tinand cont de conditiile concrete de la fata locului. Pentru asta insa sunt necesare schimbari fundamentale in legislatie si, cred ca trebuie sa recunoastem si in propria noastra mentalitate. Asa cum e acum degeaba e o perioada lunga, pentru ca cel putin in zona mea morunasul se reproduce la inceputul lui iunie la fel si crapul si somnul si la deschidere de multe ori am prins morunasi in ''strai de nunta'' iar de somn ce sa mai zic, ca in nici o perioada nu este mai vulnerabil decat atunci cand se reproduce.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Prohibitie 2019
MesajScris: 20 Dec 2018, 16:32 
Neconectat

Membru din: 19 Aug 2016, 17:05
Mesaje: 362
Chesatia cu prohibitia si inca 60 de zile este o prostie imensa deoarece si asa se hotarasc perioade de prohibitie care nu au nimic de a face cu stadiul pestilor de a depune icrele, de cele mai multe ori cei care fixeaza aceste date nu sunt pescari si nu stiu nimic in acest sens.De ce in cele mai multe state nu exista perioada de prohibitie absolut deloc, pentru ca se respecta cateva norme si se mai si populeaza cu PESTE nu ca la noi in unele localitati cu pestisori de 1cm.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Prohibitie 2019
MesajScris: 16 Ian 2019, 14:02 
Neconectat

Membru din: 13 Apr 2010, 12:21
Mesaje: 29
AlexD scrie:
Dupa mine prohibitia ar trebui sa fie mult mai scurta (15 zile ar fi suficient) dar sa fie diferentiata pe specii de pesti si pe portiuni de rau. Cu siguranta aceste date nu se pot stabili de la nivel central, o pot face doar asociatiile tinand cont de conditiile concrete de la fata locului. Pentru asta insa sunt necesare schimbari fundamentale in legislatie si, cred ca trebuie sa recunoastem si in propria noastra mentalitate. Asa cum e acum degeaba e o perioada lunga, pentru ca cel putin in zona mea morunasul se reproduce la inceputul lui iunie la fel si crapul si somnul si la deschidere de multe ori am prins morunasi in ''strai de nunta'' iar de somn ce sa mai zic, ca in nici o perioada nu este mai vulnerabil decat atunci cand se reproduce.



https://www.gov.uk/freshwater-rod-fishi ... u-can-fish

When and where you can fish

‘Close seasons’ are seasons when you can’t fish for some types of fish on certain types of water.

For example, you can’t fish for coarse fish on any river in England and Wales from 15 March to 15 June.

Vreti sa traduc? Nu cred ca e nevoie, si-asa suntem unul mai englezit decat altul. Numara zilele cineva? Nici englezii astia nu le au cu legile astea cu prohibitia..ce dreaq...!

Bineinteles ca se poate si mai bine.

Inainte sa belim pescarii sportivi ar trebui totusi sa asiguram conditiile de reproducere pentru pesti in toata perioada respectiva, de exemplu sa nu mai dea drumul la apa din lacuri de acumulare sa ramana icrele din vegetatia de pe mal la uscat, sa nu mai spele nisip si betoniere (Tarnava Mare- aval de Copsa Mica-Blaj) sa nu mai otraveasca tot anul apa (Tarnava Mica-ferma Horia-Sanmiclaus)...

La confluenta Tarnavelor in "vremurile bune" era atata puiet la iernat incat daca te uitai de pe pod vedeai in apa niste "nori negri"(10 % din volum era peste, 90% apa), acum zici ca e apa filtrata de la robinet. Perioada de depunere e intarziata mult in majoritatea anilor, pe cand vine iarna puietul din anul respectiv are numai 1-1,5 cm, acum sa ne dea si o parere avizata unul cu studii in piscicultura ce sanse de supravietuire ar putea avea acel puiet pe o perioada de vreo 4 luni, fara sa aiba rezervele de grasime pe care le acumuleaza pestii "cu vechime". In lacuri e nasol cu iernile calde in primavara pestii sunt foarte slabi exact inaintea perioadei de prohibitie. (De exemplu carasii prinsi in Lacul lui Galos-Helesteul Sancel- La Stan erau asa de slabi de a zis un pescar "cu taxa" de pe lac ca "zici ca sunt din tabla carasii")

Numai bine!

STM


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Prohibitie 2019
MesajScris: 17 Ian 2019, 10:07 
Neconectat

Membru din: 31 Ian 2015, 17:40
Mesaje: 146
Localitate: Turda, jud. Cluj
Simon Tiberiu scrie:

Vreti sa traduc? Nu cred ca e nevoie, si-asa suntem unul mai englezit decat altul. Numara zilele cineva? Nici englezii astia nu le au cu legile astea cu prohibitia..ce dreaq...!
Bineinteles ca se poate si mai bine.
STM

Sigur ca se poate si mai bine, de ex. am putea proteja reproducatorii la fel cum este in Anglia (daca tot i-ai citat) limitand nr. de pesti si dimensiunea maxima la care pot fi luati. https://www.gov.uk/freshwater-rod-fishi ... tch-limits.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 16 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.078s | 17 Queries | GZIP : Off ]