Pescuit Stationar

Acum este 24 Sep 2024, 09:30

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Special pentru "userul" diccosmin (prietenii stiu de ce!)
MesajScris: 13 Apr 2011, 22:04 
Neconectat

Membru din: 26 Oct 2009, 07:08
Mesaje: 985
Localitate: Lupeni- Hunedoara
xCINE SUNTEM

De la infiinţare (19.02.2006), am dorit să fim o asociaţie modernă, cu activităţi atractive pentru membrii pescari şi utile pentru natură, ape şi peşti. Dorim să fim un sprijin permanent şi de nădejde în teritoriu, al Agenţiei Naţionale de Pescuit şi Acvacultură, pentru conservarea biodiversităţii acvatice din habitatele piscicole naturale, pentru prevenirea şi combaterea fenomenului de pescuit ilegal şi braconaj piscicol şi să organizăm activitatea de pescuit recreativ/sportiv pe principii moderne, europene.
În acest sens am redactat şi statutul asociaţiei, astfel încât acesta să cuprindă obiectivele noastre de bază, ţinând cont şi de potenţialul uman de care dispuneam de la bun început ( 55 de membrii fondatori), potenţial cu care să putem realiza aceste obiective măreţe.
Astfel încă din primul an de existenţă, am înfiinţat 5 (cinci) comisii de specialitate, fiecare cu aparat propriu de conducere, ales prin vot, pe criterii democratice şi de competenţă. Redăm mai jos denumirea acestor comisii şi numele actualilor conducători de specialitate:

1. – Comisia de Protecţie a Mediului – preşedinte: Mătăsăreanu Ion;
2. – Comisia de Prevenire şi Combatere a Braconajului Piscicol – preşedinte: Seffer Eugen;
3. – Comisia de competiţii – preşedinte: Pana Gheorghe;
4. – Comisia pentru copii şi tineret – preşedinte: Szabo Ernest;
5. – Comisia de Cenzori – Preşedinte: Fodor Endre-Andrei;

Aceste comisii funcţionează şi în prezent (de la data înfiinţării asociaţiei) şi raportează la fiecare
Adunare Generală Ordinară de început de an despre modul cum au cheltuit fondurile alocate fiecărei comisii în decursul anului precedent şi realizările concrete în domeniile respective.
Organul Executiv de Conducere al asociaţiei este Consiliul Director, care are un număr de 13 membrii. Aceştia se întâlnesc în şedinţe lunare (în fiecare prima zi de Luni din lună) şi iau hotărâri prin vot, asupra acţiunilor ce urmează să fie întreprinse conform obiectivelor prevăzute în statut. Se stabilesc acţiunile, modul de finanţare din bugetul asociaţiei şi se numesc responsabilii pentru realizarea lor.
Vazând că administrarea apelor de munte din Valea Jiului şi din întreg judeţul au fost delegate către Romsilva, iar acesta le-a delegat mai departe la AGVPS, am făcut nenumărate demersuri (încă din primul an de activitate) pe lângă Romsilva, până când am obţinut şi noi (în premieră naţională) spre administrare, Bazinul Hidrografic al Nucşorului Superior (la “poarta principală” de intrare în Parcul Naţional Retezat). De atunci an de an ne plătim factura conştiincioşi către RNP Romsilva – Direcţia Silvică a judeţului Hunedoara.
Am încheiat „Protocoale de Colaborare” cu organele abilitate ale statului pentru constatarea şi sancţionarea abaterilor în domeniul legislaţiei piscicole, după cum urmează:

1. – Protocol de Colaborare cu Poliţia Municipiului Lupeni, înregistrat la asociaţie sub nr.72/16.02.2007 şi la Poliţie sub nr.46.624/22.02.2007;
2. - Protocol de Colaborare cu Poliţia Municipiului Vulcan, înregistrat la asociaţie sub nr.88/13.04.2007 şi la Poliţie sub nr.144.908/31.05.2007;
3. - Protocol de Colaborare cu Poliţia Oraşului Uricani, înregistrat la asociaţie sub nr.78/19.03.2007 şi la Poliţie sub nr.137.973/07.05.2007;
4. - Protocol de Colaborare cu Inspectoratul de Jandarmi Judeţean Hunedoara „Decebal”, înregistrat la asociaţie sub nr.80/27.04.2007 şi la Inspectoratul de Jandarmi sub nr.865.343/27.04.2007;

- Am efectuat săptămânal controale cu patrule formate din membrii Comisiei de Prevenire şi Combatere a Braconajului Piscicol din cadrul asociaţiei noastre şi lunar cu patrule mixte având în componenţă reprezentanţi delegaţi (la solicitarea scrisă a noastră) ai organelor abilitate ale statului, cu care asociaţia are încheiate contracte de colaborare în acest sens. De fiecare dată au fost întocmite rapoarte cu privire la constatările făcute, abaterile constatate şi sancţiunile aplicate, rapoarte aduse şi la cunoştiinţa inspectorului piscicol zonal, fie că a fost Dl. Micoroi Dimitrie, fie D-lui Neacşu Ionel.
- Am colaborat bine cu administratorii unor bălţi private din judeţul Hunedoara (Gheorghiţă Ştefan – Complexul „La Băltuţe” Orăştie şi Benko Iosif „Balta Ben” – Hunedoara, unde am organizat competiţiile de Pescuit Staţionar, ne având încă în proprietate sau concesiune o pistă de concurs.
- La nivel de asociaţie, am organizat anual concursul de pescuit staţionar pentru seniori, dotat cu „Cupa Salmo-Carpatica”, ajunsă la ediţia a şasea în acest an, implementându-se Regulamentele Internaţionale ale F.I.P.S. şi C.I.P.S. astfel încât sportivii noştri fruntaşi să poată reprezenta culorile asociaţiei la etapele superioare ale Campionatului Naţional. La cea de-a doua ediţie a Campionatului Naţional al Asociaţiilor Independente (altele decât AGVPS), organizată de Federaţia Naţională a Pescarilor Sportivi, asociaţia noastră a avut 6 (şase) pescari calificaţi la finala „B” şi 10 (zece) la finala „A”, câştigând un merituos loc III. pe ţară (bronzul naţional).
- Deasemenea am organizat anual concursul de pescuit la muscă artificială dotat cu aceeaşi „Cupă Salmo-Carpatica” ajunsă şi ea tot la ediţia a şasea. Primii trei câştigători au fost trimişi să reprezinte asociaţia la concursuri de nivel naţional (Cupa Romsilva – toate cele 3 (trei) editii care au avut loc până în prezent). Toate deplasările pescarilor sportivi la concursurile de nivel judeţean şi naţional au fost decontate din bugetul asociaţiei (transport, diurnă şi taxă de participare).
- Am fost selectaţi de către RNP Romsilva Bucureşti, reprezentat de Dl. Ing. Mugurel Mincă, să organizăm Concursul de Nivel Naţional ajuns la Ediţia a III-a (2009) dotat cu „Cupa Romsilva la Muscă Artificială”, concurs ce a avut loc pe „Râul Mare – Retezat”. Concursul a fost filmat şi transmis la TVR2, la emisiunea „Pescar Hoinar”. După concurs am primit felicitări atât din partea RNP Romsilva, cât şi a tuturor participanţilor din ţară, ca fiind unul dintre cele mai bine organizate concursuri la care au participat.
- Pentru refacerea populaţiei de salmonide greu afectată de lucrările de construcţie a drumului ce va lega Valea Jiului de Băile Herculane, am iniţiat două acţiuni de repopulare cu păstrăv indigen, atât a cursului superior al Jiului de Vest, cât şi a afluenţilor acestuia. În toamna lui 2008 am populat cu exemplare de păstrăvi indigeni maturi (27-30) cm. lungime/bucată, cumpăraţi de la păstrăvăria RNP Romsilva, Direcţia Silvică Vâlcea – Complexul Salmonicol Brădişor. Păstrăvii erau plini de icre, în luna Octombrie 2008, înainte de depunere. Aveau vârsta de 3 ani şi am depus în fiecare afluent al Jiului de Vest câte 100 de exemplare, iar în Jiu şi lacul Cariera Câmpul lui Neag, câte 200 de exemplare. La această acţiune a participat şi Dl. Inspector Piscicol Zonal (de atunci) Dl. Ing. Micoroi Dimitrie, un număr mare de exemplare fiind eliberate chiar de către Dumnealui personal. Avem dovezi concrete pentru toată acţiunea de populare, atât ca documente (facturi şi chitanţe) cât şi imagini foto şi înregistrări filmate.
- În anul 2010 am organizat o altă acţiune de repopulare a Jiului de Vest cu toţi afluenţii, a Lacului de Acumulare de pe Barajul „Valea de Peşti”, a Lacului Cariera Câmpul lui Neag şi a bazinului hidrografic „Nucşorul Superior”, de data aceasta cu puiet de păstrăv indigen, achiziţionat de la „Păstrăvăria Roşcani” de pe lângă Ocolul Silvic din com. Dobra, jud. Hunedoara. La această acţiune a fost invitat să participe din partea ANPA, Dl. Inspector Piscicol Zonal – Neacşu Ionel, având deasemenea dovezi atât în ceeea ce privesc documentele (facturi, chitanţe) cât şi imagini foto şi filmate, pe care le putem pune oricând la dispoziţia organelor de control ale ANPA.
- Tot cu sprijinul şi participarea Comisiei pentru Protecţia Mediului, am efectuat anual câte două acţiuni de ecologizare a zonelor de agrement instalate pe malurile pârâurilor Brăiţa şi Tusu din mun. Lupeni, Lacul „Cariera Câmpul lui Neag” şi Cheile Buţii (Retezat). Cu acestă ocazie am echipat membrii voluntari ai asociaţiei cu tricouri şi şepci inscripţionate cu sigla asociaţiei şi am adunat în saci menajeri de 100 l. capacitate gunoaiele, resturile turiştilor de ocazie (a picnicarilor), aruncate pe mal şi în albia apelor de munte mai sus menţionate, le-am preluat cu autoturismele proprietate privată a membrilor asociaţiei, pe care ei le-au pus la dispoziţie în acest sens în baza „Contractelor de Comodat” încheiate între asociaţie şi ei, apoi le-am transportat la containerele de gunoi din oraş. Ca dovadă a efectuării acestor acţiuni, am marcat zonele respective în teren, cu tăbliţe de atenţionare cu privire la păstrarea curăţeniei la locurile de campare, cu menţiunea : „Zonă Ecologizată de APS Salmo-Carpatica Lupeni”.
- În zonele populate cu puiet de păstrăv indigen, am construit adăposturi simple pentru protejarea puietului de braconieri, prin dărâmarea unor arbori fără valoare economică (arini), din imediata apropiere a malurilor aşa încât arborii să cadă în apă, iar crengile să asigure adăpost cel puţin temporar pentru puietul depus acolo. Arborii au fost ancoraţi de ambele maluri, astfel încât să nu poată fi luate de eventualele viituri. Aveam în plan şi construcţia de topliţe şi cascade podite, dar nu am primit acordul Ocolului Silvic Lupeni, motivând că ei au delegat administrarea acestor ape de munte către AGVPS.
- Menţionăm că toate aceste măsuri de protecţie a mediului înconjurător şi în special a resurselor acvatice vii din habitatele piscicole naturale din apele de munte din Valea Jiului, le-am luat conştienţi fiind de faptul că facem bine naturii, făcând abstracţie de faptul că RNP Romsilva a delegat administrarea lor la AGVPS.
- Am participat activ la toate Simpozioanele organizate de Liceele şi Şcolile Generale din Lupeni, care dezbăteau probleme legate de Protecţia Mediului, fiind parteneri de dialog şi acţiuni comune cu aceste unităţi de învăţământ.
- Anual atragem copii şi tinerii spre practicarea pescuitului ca sport competiţional, prin organizarea pe Lacul „Cariera Câmpul lui Neag” a concursului de pescuit stationar dotat cu „Cupa Copiilor Salmo-Carpatica”, sub directa coordonare şi implicare a „Comisiei pentru Copii şi Tineret”. Cu aceste ocazii acordăm premii în ustensile de pescuit tinerilor, pentru a-i îndemna la practicarea pescuitului ca ramură de sport, îi educăm cu privire la conceptul de „Catch&Release” (prinde şi eliberează) explicându-le ce înseamnă dragostea pentru natură şi făcând chiar şi un exerciţiu de ecologizare a malurilor lacului, după terminarea concursului. Toate aceste lucruri nu sunt simple poveşti, ci le putem demonstra prin imagini foto de la faţa locului.
- În cea ce priveşte organizarea activităţii de pescuit recreativ/sportiv, am dus o muncă educativă cu membrii proprii, punându-le la dispoziţie întotdeauna atât extrase din legislaţia privind pescuitul sportiv/recreativ, cât şi Comunicatele, date de ANPA sau RNP Romsilva privind hotărârile acestora cu privire la unele reguli privind pescuitul recreativ/sportiv. Aceste documente le-am multiplicat şi le-am pus la dispoziţia fiecărui membru cu ocazia ridicării permisului de pescuit recreativ/sportiv, pe cheltuiala asociaţiei.
- Pentru o şi mai bună informare a membrilor cu privire la eventuale schimbări de legislaţie sau numai a unor reglementări, am realizat „Gazeta de Perete” a asociaţiei amplasată exact la intrare în sediul lucrativ, pe peretele exterior al clădirii. Aici afişăm întotdeauna ultimele ştiri în domeniul legislativ, clasamentele la zi în concursurile de pescuit, perioadele de prohibiţie pe specii, lista speciilor protejate de lege, etc.
- Pentru întărirea coeziunii între membrii asociaţiei, anual organizăm (suntem probabil singura asociaţie din ţară) sărbătorirea „Zilei Naţionale a Pescarilor”. Cu această ocazie organizăm o excursie la complexul de lacuri „La Băltuţe” din Orăştie, jud. Hunedoara, unde oferim un program distractiv pentru membrii asociaţiei, din care nu lipseşte şi un concurs de pescuit. Toate pe cheltuiala asociaţiei, pentru a arăta membrilor că din bugetul susţinut de ei, se pot face multe, dacă există pasiune, corectitudine şi dorinţă de a face ceva viabil.
- Cu toate acestea, în ceea ce priveşte bugetul asociaţiei, am avut în fiecare an bani neconsumaţi, care s-au reportat pentru bugetul anului următor.
- Am realizat toate aceste lucruri şi încă mult mai multe (aici fiind menţionate doar cele mai semnificative) cu următorul efectiv de membrii:
- în 2006 = 55 de membrii
- în 2007 = 72 de membrii
- în 2008 = 250 de membrii
- în 2009 = 335 de membrii
- în 2010 = 536 de membrii
Toţi cei care doresc să vină alături de noi, să fie membrii „Salmo-Carpatica”, vor avea satisfacţia că fac parte dintr-o asociaţie de pescari adevarată, unde fiecare membru este la fel de ... asociat şi unde puteţi venii cu idei, pe care apoi puteţi să le puneţi în practică alături de un colectiv entuziast şi priceput, având o experienţă de peste 6 ani în spate. Salmo-Carpatica Lupeni este o asociaţie de pescari concepută şi pusă în practică de un pescar (preşedintele fondator) şi continuată de 55 de membrii fondatori şi sute de noi membrii asociaţi, ai căror număr (să dea Dumnezeu !) să crească an de an spre binele pescarilor, apelor şi peştilor din minunata noatră ţară !



PREŞEDINTELE FONDATOR
(ACTUALMENTE PREŞEDINTE DE ONOARE)
ING. USZKAY ISTVAN


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Special pentru "userul" diccosmin (prietenii stiu de ce!)
MesajScris: 14 Apr 2011, 08:30 
Neconectat
Moderator global
Avatar utilizator

Membru din: 22 Oct 2009, 19:11
Mesaje: 5041
Ce mult timp liber ai... Macar de-ar fi cu folos , dar nu cred... ;)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Special pentru "userul" diccosmin (prietenii stiu de ce!)
MesajScris: 14 Apr 2011, 14:33 
Neconectat

Membru din: 28 Oct 2009, 10:56
Mesaje: 276
Localitate: Cluj
Pityu, eu va doresc sa duceti la bun sfarsit tot ce v-ati propus.

_________________
Take it a smile to your face,
it's so nice to be happy!

www.pescarulclujean.com


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Special pentru "userul" diccosmin (prietenii stiu de ce!)
MesajScris: 14 Apr 2011, 20:06 
Neconectat

Membru din: 26 Oct 2009, 07:08
Mesaje: 985
Localitate: Lupeni- Hunedoara
Alintudose a zis
Citat:
Ce mult timp liber ai... Macar de-ar fi cu folos , dar nu cred...

Eu am zis dincolo pe topicul inchis ca omul are o problema si nu m-a crezut. Am vrut sa-i demonstrez ca daca asociatiile ar avea timp si nervi pentru ceea ce cere el asociatiilor (sa i se transmita lui un raport amanuntit ca ce au facut pentru pescari , ape si pesti il va durea capul numai pana cand va citi, dar nu m-a crezut. Vreau sa vada cu ochii lui, poate va intelege in sfarsit ca asa ceva nu se poate. Aici este doar o scurta istorie a ceea ce a facut o asociatie foarte mica, fara documente probatoare si alte dovezi. Nu stiu ce ar face daca l-ar asculta cu sfintenie toate asociatiile si ar incepea sa posteze tot ce tine de activitatea lor, cu lux de amanunte. Cred ca i-ar veni mintea la loc sau nu ar mai posta veci prostii pe forumuri, numai sa se afle in treaba. Apropo - mie nu mi-a luat prea mult timp, ca am luat cu "Copy Paste" de pe forumul asociatiei (www.Salmo-Carpatica.ro) si l-am postat sa aibe ce citi cand se plictiseste ! :lol: :lol: :lol:

Mersi de complimente Dl. PETER !


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Special pentru "userul" diccosmin (prietenii stiu de ce!)
MesajScris: 28 Apr 2011, 14:02 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Feb 2010, 17:09
Mesaje: 306
Localitate: SB
Felicitari si multumesc pentru acesta "poveste".
Imi cer scuze pentru atitudinea nervoasa si cuvintele urate pe care vi le-am adresat.
Va doresc numai bine,

Cu stima,
Cosmin


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Special pentru "userul" diccosmin (prietenii stiu de ce!)
MesajScris: 28 Apr 2011, 19:08 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 24 Oct 2009, 17:39
Mesaje: 1443
Localitate: Arad
E ok si de laudat ce ati facut la Salmo ...

Intrebarea este: ce cautati langa personalitati gen Fane Incurca Lume???? si Campionul Aradean Dl. Prof. Etc. Harsan????? Nu se pupa ceea ce ati facut voi cu ceea ce au facut ceilalti ... sau mai bine zis nu au facut!

_________________
Www.MatchFishing.Ro


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.059s | 13 Queries | GZIP : Off ]