Pescuit Stationar

Acum este 05 Oct 2024, 23:39

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 15 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: aici nu vorbim despre pescuit
MesajScris: 06 Feb 2012, 07:31 
Neconectat

Membru din: 27 Oct 2009, 19:24
Mesaje: 595
Localitate: nitu vasile braila
dar ramanem pescari . ca si hoby . nu vreau sa-mi imaginez ca inca pescuim de foame . pescuim pentru ca pescuim dar nu de foame . o sa alimentez topicul cu tot ce ma impresioneaza in afara pescuitului , fara sa astept feedback.
anul asta am ajuns acasa dimineata dupa revelion . am zis ca ma culc imediat pt ca seara intram de serviciu desi era ziua de Sf Vasile . intamplator am dat peste asta pe nu stiu ce program si mi-a dat socoteala peste cap. am vazut multe si am cautat mult...suntem parinti ...avem frati ....avem parinti ....http://www.youtube.com/watch?v=57FPrXMQ6lY...aveti rabdare cu Tudor Gheorghe.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: aici nu vorbim despre pescuit
MesajScris: 21 Feb 2012, 08:59 
Neconectat

Membru din: 27 Oct 2009, 19:24
Mesaje: 595
Localitate: nitu vasile braila
una calda una rece .
http://filmedocumentare.com/codex-alime ... ahoo!+Mail


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: aici nu vorbim despre pescuit
MesajScris: 21 Feb 2012, 09:23 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Dec 2009, 17:37
Mesaje: 366
Localitate: Constanta
vrajeala.

_________________
Vezi cati nimeni trec pe strada? Milioane de nimeni...

http://thegreatgudgeonhunt.blogspot.com/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: aici nu vorbim despre pescuit
MesajScris: 21 Feb 2012, 11:12 
Neconectat

Membru din: 27 Oct 2009, 19:24
Mesaje: 595
Localitate: nitu vasile braila
asa este . multa vrajeala.
dar mie mi-au sarit ochii din cap , ca la melc , atunci cand am vazut in kaufland produse inscriptionate ...,,conform codex,,.
cat te costa daca alta data verifici.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: aici nu vorbim despre pescuit
MesajScris: 24 Feb 2012, 00:11 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Dec 2009, 17:37
Mesaje: 366
Localitate: Constanta
Nitu V scrie:
dar mie mi-au sarit ochii din cap , ca la melc , atunci cand am vazut in kaufland produse inscriptionate ...,,conform codex,,.

pai de ce te-ai alarmat mai precis :?:

_________________
Vezi cati nimeni trec pe strada? Milioane de nimeni...

http://thegreatgudgeonhunt.blogspot.com/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: aici nu vorbim despre pescuit
MesajScris: 24 Feb 2012, 07:54 
Neconectat

Membru din: 27 Oct 2009, 19:24
Mesaje: 595
Localitate: nitu vasile braila
m-am alarmat pentru ca ni se creeaza falsa impresie ca suntem puternici . nu ne sta nimic in fata , suntem sanatosi , ne permitem un hobby si de multe ori refulam in el si altele. in schimb nu stim efectele pe termen lung la tot ceea ce am facut azi. eu am copii si de dragul lor am invatat agricultura si cat de cat am habar de zootehnie desi meseria de baza nu are nici o legatura cu ele. este confortabil sa nu stii ce mananci , ce bei , dupa ce criterii te trateaza medicul atunci cand esti racit.
daca afli tainele glutamatului de sodiu ,azotului , sau a hormonilor de crestere se poate sa crezi ca era mai bine in epoca de piatra. inca mai avem timp sa ne informam mai ales ca nu costa nimic. :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: aici nu vorbim despre pescuit
MesajScris: 24 Feb 2012, 09:12 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Dec 2009, 17:37
Mesaje: 366
Localitate: Constanta
Te rog fii mai explicit. N-am inteles legatura cu codex alimentarius care din cate am citit se refera la niste standarde de siguranta pentru consumul alimentelor.

_________________
Vezi cati nimeni trec pe strada? Milioane de nimeni...

http://thegreatgudgeonhunt.blogspot.com/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: aici nu vorbim despre pescuit
MesajScris: 24 Feb 2012, 12:50 
Neconectat

Membru din: 27 Oct 2009, 19:24
Mesaje: 595
Localitate: nitu vasile braila
mai explicit de atat nu ma pricep...copy-paste dintr-un articol oarecare.

Nu a trecut o lună şi iată că apare ştirea că România este prima ţară din lume care va folosi în agricultură un compus chimic pe bază de initium, un ingredient activ din noua clasă a substanţelor chimice impuse de”Codex Alimentarius”. Produsele vor furnizate de compania germană BASF şi vor fi folosite pentru culturile de struguri, cartofi, roşii, castraveţi şi ceapa.

Pentru publicul larg se spune că “beneficiile pe care le-ar aduce această substanţă sunt legate în primul rând de combaterea dăunătorilor, dar, totodată ea micşorează şi durata în care se obţine recolta.” După ce acest produs va fi experimentat în România, urmează să fie omologată utilizarea lui şi în Olanda, Germania , Franţa, SUA, Canada şi Marea Britanie.

Neoficial, conform cercetătorilor care combat “Codex Alimentarius”, folosirea produselor cu initium sporeşte cu până la 65% rata riscului de cancer de colon, substanţă care intră rapid în combinaţii chimice, devenind reziduală în organism.

De pilda 1 mg de initium intrat în organism o singură dată se elimină în aproape un an. Or, dacă acest produs este folosit zilnic, practic el nu mai este eliminat din organism. Apoi, aşa cum initium ajută la creşterea rapidă a celulelor leguminoase, la fel de repede va conduce la mărirea tumorilor maligne.,,

nu stiu de ce crezi ca sunt norme de siguranta.
si asta este doar un mic exemplu. in general toate remediile naturiste sau vitaminele provenite din alimentatia naturista vor fi interzise conform codex. eu ma intreb de ce un razboi atat de mare impotriva unor lucruri atat de mici.
zilele trecute am cautat ceva afumat prin marcket ,cascaval sau peste. am ramas uimit cand am vazut ca unele erau afumate cu ,, aroma de fum ,, nicidecum cu metoda traditionala.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: aici nu vorbim despre pescuit
MesajScris: 24 Feb 2012, 15:03 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Dec 2009, 17:37
Mesaje: 366
Localitate: Constanta
Pune te rog si sursa articolului... linkul adica de unde ai dat copy.

Am dat search pe lista substantelor aprobate in codex si 'initium' nu apare. Daca insa este acolo si nu l-am gasit eu ca n-am cautat bine, poate il gasesti tu si postezi un link despre ce zice in codex despre substanta asta.

Pune link cu surse credibile despre initium supus unor teste stiintifice. Am dat un search pe google si apar la prima vedere doar binecunoscutele articole de 'scandal'.

Sunt norme de siguranta pentru ca prin definitie asta sunt. Ce e aprobat de codex e aprobat dupa efectuarea unor teste care sa confirme ca alimentul respectiv e bun pentru consum.

Codexul recomanda standardul, nu impune sau interzice alimente.

Totodata, codex-ul urmareste reglementarea promovarii (nu interzicerea) unor alimente si substante prin minciuna. De exemplu, daca un producator sau un comerciant declara ca vitamina C, picaturile de ochi sau cafeaua macinata pe care le produce/ comercializeaza, sunt un remediu pentru cancerul de col uterin si afirmatiile sale nu sunt sustinute de studii care sa le confirme eficacitatea, producatorul/ comerciantul poate fi tras la raspundere. Pentru ca minciuna lui cauzeaza indirect agravarea bolii si eventual moartea timpurie a oamenilor creduli - care in loc sa urmeze un tratament cu efecte dovedite in timp util, apeleaza la "alternative" si ajung la medic cand e prea tarziu.

Sunt foarte multe produse 'afumate' cu zeama de fum in comert. Treaba asta se face de peste 20 de ani in Romania dar se pare ca tu abia acum ai aflat :). A fost un scandal urias daca-mi amintesc eu bine pe la inceputul anilor 90 parca in legatura cu unii care foloseau o zeama de fum toxica. Personal evit sa consum mezeluri 'afumate' in felul asta. Nu stiu exact ce zic aia in codex despre standardul pentru zeama de fum dar in principiu ce e aprobat acolo are sanse mai mici sa te otraveasca decat daca nu e aprobat. Testele efectuate in laborator in vederea stabilirii gradului de siguranta pentru consum sunt mai de incredere decat in presupunerile oamenilor din afara lui.


http://www.codexalimentarius.net/web/index_en.jsp

_________________
Vezi cati nimeni trec pe strada? Milioane de nimeni...

http://thegreatgudgeonhunt.blogspot.com/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: aici nu vorbim despre pescuit
MesajScris: 24 Feb 2012, 17:44 
Neconectat

Membru din: 27 Oct 2009, 19:24
Mesaje: 595
Localitate: nitu vasile braila
un link
http://www.ecolife.ro/articole/agricult ... icial.html

problema este ca in discutie folosesti termeni prin care incerci sa canalizezi discutia doar intr-o directie . nu poti folosi cuvintele ,, sursa credibila ,, pt simplul fapt ca nici o sursa nu este credibila . sunt stiri , reportaje si atat. unul face legaturi cu ceea ce vede in viata, altul nu .
unii sunt corecti cateodata ,altii nu .nu ma refer la noi doi ci in general. cand eram mic nu erau atatia copii cu dintii strambi . asa mi-a spus un stomatolog dar continua sa recomande pasta de dinti cu fluor . nu luam vitamine si mancam rosiile si strugurii , in practica , nespalati . acum nu am curaj . as cauta link-uri cu felul cum laudau strainii pamantul nostru , pamant nepoluat in comparatie cu al lor dar ma opresc. m-ai invins .


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 15 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.065s | 13 Queries | GZIP : Off ]