Pescuit Stationar

Acum este 16 Mai 2024, 17:05

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 23 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: scaun modular.sfaturi.
MesajScris: 06 Ian 2015, 09:37 
Neconectat

Membru din: 15 Ian 2012, 11:23
Mesaje: 92
V-ati oprit exact cand devenea mai interesant (Trabucco GNT)... :cry:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: scaun modular.sfaturi.
MesajScris: 06 Ian 2015, 15:09 
Neconectat

Membru din: 30 Mai 2010, 18:43
Mesaje: 1111
Localitate: brasov
RIVE!
restul e can can!
parerea mea...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: scaun modular.sfaturi.
MesajScris: 06 Ian 2015, 15:33 
Neconectat

Membru din: 30 Mai 2010, 18:43
Mesaje: 1111
Localitate: brasov
ma truia esti cel mai tare de pe forum! like si repectul meu maxim! o detaliere faina, completa si la obiect! a mai fost o astfel de postare a lui nea Eugen Baltac cand a iesit campion, a exemplificat totul la cel mai mic detaliu...
cand vii in tara ai de la mine un bidon de 2.5 l de palinca de zalau, iti va placea, crede.ma!
ganduri bune!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: scaun modular.sfaturi.
MesajScris: 06 Ian 2015, 22:55 
Neconectat

Membru din: 25 Iun 2010, 07:44
Mesaje: 1039
Localitate: Medias
truia scrie:
si sa termin cu ce mai stiu eu despre scaune:

2) Greutatea ... acu e acu!!
La un pescar de la 80 de kile in sus eu zic ca se pune problema greutatii si a scaunului care sa suporte asa o greutate.
Clar trebuie un scaun solid: care sa nu tremure sub tine, pe care sa stai pe pedana fara frica ca se stramba, pe care sa te poti urca in picioare pe sezut in caz de nevoie...
La ce zic eu sa fii atent:
- platforma: eu zic ca din toate punctele de vedere o pedana care gliseaza e mult mai buna decat una care se atasaza sau se rabateaza!..adica: mai solida, mai usor de instalat pe pozitie, mai bine integrata in scaun

- picioarele: mai toate scaunele au picioare D25... mai sunt si altele D36 (Rive) sau diverse alte profiluri si dimensiuni (pe la Colmic si la Preston am vazut).
La ce sa fii atent:
> picioarele sunt in general din aluminiu.... dar vezi ca sunt multe feluri de aluminiu! intr-unele intra surubul ca in branza!!
> atentie la picioarele telescopice: partea telescopica este mai subtire si la unele scaune foarte fragila..se poate indoi sau deterioara cand strangi prea
tare la fixare
> eu zic ca ai nevoie de minim 4 picioare telescopice...cele 2 din fata si cele 2 de pe pedana...cele din spate pot fi si fixe!!

- strangerile la picioare: pot fi de mai multe feluri:
> unele cu surub care strang direct pe picior..astea sunt niste cacaturi...se strica piciorul, raman mii de urme de surub, strangi de te gasesc dracii ca sa-l fixezi calumea... sa nu iei asa ceva! chiar daca piciorul are o anumita zona sau sina prelucrata special unde strange surubul tot de cacat sunt (exemplu: Korum si Preston la unele scaune)
> cele mai bune sunt cele care strang pe principiul "colier" pe rotund in jurul piciorului ..adica au o culisa cu un orificiu de forma circulara sau usor eliptica, cu foarte putin mai mare decat diametrul piciorului, care translateaza pe principiul surub-piulita strangand pe tot conturul piciorului.... astea sunt de departe cele mai bune...poti zice ca nu au moarte, nu lasa urme pe picior... nu trebuie sa strangi ca sa rupi fierul! Toate scaunele care merita cumparate au acest sistem
> strangerea partii telescopice a piciorului... doua sisteme sunt cel mai des intalnite.... unul cu surub cum aratat mai sus...asta e tot un cacat ( si trebuie sa recunosc ca asta e singurul defect pe care l-am observat la Rive D36!!!).... altul cu o clapeta care actioneaza o pana semicirculara (cu arc) care blocheaza partea telescopica a piciorului (care e mai subtire decat piciorul!)... astea sunt cele mai confortabil de utilizat, cel mai usor de reglat scaunul si afecteaza cel mai putin picioarele... cel mai bun sistem de genul asta l-am vazut la Milo

- Plasticurile: ... aci iar trebuie sa fii atent...la material si la calitate... cel putin picioarele, butoanele de la suruburile de reglare si balamalele de la eventuala valigeta...
> talpile de la picioare sa fie din plastic dur, incasabil si neaparat sa aiba o articulatie gen "sferica"cu piciorul ca sa se poata roti si azeza pe sol cu 3 grade de libertate
> butoanele sa fie suficient de mari ca sa le poti apuca bine in mana ( nu niste lindicuri ca butonul de volum de la casetofon!) si suficient de moi, cuciucate daca se poate, ca sa le poti strange si sa ai aderenta la mana

- Sezutul: ... aci trebuie mare grija...e partea care-ti fute meciul mai rau decat toate celelalte... ca pe asta pui ce ai mai pretios: curul si boasele!
> sa-ti iei un sezut de calitate,unul de cacat se haieste si se scofalceste ca saltelele din burete prost
> sa-ti iei un sezut moale...(scaunele bune au ptr acelasi model: moi, medii si tari).... unul tare te va rupe la cur (mai ales la 100 de kile ale tale) si vei face bataturi pe buci ...plus ca vei fi tot intr-o amorteala de nici coaiele nu ti le mai simti dupa 2 ore de stat pe scaun!!... mai toti pescarii se duc dupa sezuturi tari...ca cica ar fi mai rezistente..dar iti zic cu prietenie: mai bine cumperi un sezut la fiecare 3 ani decat sa te dai cu revulsin pe buci de fiecare data cand vii de la pescuit!
> talonul...sa-ti iei neaparat un scaun cu talon rigid...si inchis la un capat...altfel iti vei baga de zeci de ori cotorul de la ruba drept in boase si-ti vei jura moarte de fiecre data... taloanele gen bareta sau conice din materiale moi (cordura, textile etc.) sunt niste cacaturi
> suprafata sezutului: multi prefera suprafetele profilate, ergonomice...pe conturul curului!..sa nu-ti iei asa ceva...un sezut mai moale se muleaza perfect dupa curul fiecaruia si n-ai nevoie de profiluri... sa-ti iei un scaun cu sezut plat pe care sa te poti urca si cu picioarele cand drillul o cere
> unibloc...sa-ti iei un scaun cu sezut unibloc...niciodata sa nu iei un scaun cu sezutul despicat, din doua bucati ( care are la mijloc canalul ala de rubi)... dupa 5 ore de pescuit o sa-ti intre bucile in cur ( anus!) din cauza lui...
> tapiterie: sa nu iei de piele... se impute, se corfeste si tre s-o faci cu crema de ghete ca altfel crapa la soare...cel mai bun e un invelis sintetic genul "rechin" de la Rive... e super rezistent, nu se crapa, nu se taie, nu se inteapa...si dupa 10 ani e la fel ca nou

- chinga: neaparat sa-ti iei un scaun cu chinga ca sa-l poti cara...recomandabil o chinga cu prindere in 4 locuri cu carabiniera ( ca s-o poti da jos sa nu te incurce la pescuit)

Cam atat cu scaunul in sine!
Restul confortului depinde de accesoriile pe care le pui pe scaun!


Recomandari??!!.... nimeni nu poate sa-ti zica o solutie ideala...depinde in primul rand de buget...
Un scaun scump are si accesorii scumpe... adica cazi din lac in put!!

E clar ca "Rive" ramane regina scaunelor de orice tip si cu orice specificatii... dar aci trebuie banul ...un rive D36 complet echipat te duce la 3000 de euro..
Gasesti insa scaune foarte bune la Trabucco, Milo, Colmic, Maver si la preturi rezonabile...mai ales la Trabucco si la Milo!
pentru inceput ti-as recomanda un profil D25.... se potrivesc mai toate accesoriile de pe piata de la oricare producator...si daca nu se potrivesc direct exista adaptatoare care costa 1 leu bucata....

Uita-te la postarile mele mai din urma... am scos la vanzare scaunele Rive D25 si Milo ( pe care nu le-a cumparat nimeni!!!)..sunt multe poze... eu zica ca Milo asta al meu este unul dintre scauele cu cel mai bun raport calitate/pret de pe piata!... nu e reclama.... si asa nu cred ca il mai vand!

La fel, un raport calitate/pret excelent gasesti la Trabucco GNT station (vezi ca sunt mai multe modele de performante diferite!)...

Cam atata am stiut eu... sunt altii care stiu mai multe.... poate o sa-ti dea si ei sfaturi!!

Spor!

mda...se accepta. LIKE!
Multumim pentru tot!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: scaun modular.sfaturi.
MesajScris: 08 Ian 2015, 12:31 
Neconectat

Membru din: 15 Ian 2012, 14:22
Mesaje: 73
Localitate: timisoara
Multumesc mult.pentru răspunsuri.
Concluzia .Sa nu comand acel scaun de la avanti. ?!

Am sunat la firma la ei la București
Nu stiu dimensiuni.nu stiu greutate.nu stiu nimic.
Ei doar comercializează.
Eu fac comandă la ei.
Ei fac comanda in anglia. De acolo vin produsele...

_________________
Să știi să cauți ceea ce vrei e o artă. Să știi ce vrei e cu totul altceva.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: scaun modular.sfaturi.
MesajScris: 08 Ian 2015, 21:11 
Neconectat

Membru din: 08 Iul 2013, 18:01
Mesaje: 194
lautarboss scrie:
Multumesc mult.pentru răspunsuri.
Concluzia .Sa nu comand acel scaun de la avanti. ?!

Am sunat la firma la ei la București
Nu stiu dimensiuni.nu stiu greutate.nu stiu nimic.
Ei doar comercializează.
Eu fac comandă la ei.
Ei fac comanda in anglia. De acolo vin produsele...

Stai ca si ei comanda din China!!!:)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: scaun modular.sfaturi.
MesajScris: 10 Ian 2015, 18:38 
Neconectat

Membru din: 01 Ian 2015, 21:08
Mesaje: 122
Mie mi-a zis Benzar acum vreo 2 ani:
"in materie de scaune exista RIVE si restu"
Am si eu 115 kg si cred cu tarie ca avea mare dreptate.
Dar iti recomand cu incredere MAVER-au un raport pret/calitate mult mai aproape de adevar.
Am avut un model(cred MX 1000) si a facut fata cu succes.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: scaun modular.sfaturi.
MesajScris: 17 Ian 2015, 19:26 
Neconectat

Membru din: 17 Apr 2010, 08:31
Mesaje: 806
Localitate: bistrita (dk)
lautarboss scrie:
Multumesc mult.pentru răspunsuri.
Concluzia .Sa nu comand acel scaun de la avanti. ?!

Am sunat la firma la ei la București
Nu stiu dimensiuni.nu stiu greutate.nu stiu nimic.
Ei doar comercializează.
Eu fac comandă la ei.
Ei fac comanda in anglia. De acolo vin produsele...
,nu te baga la scaune avanti,sunt prost facute,am unu ,il tin degeaba,poate ma duc la un feeder cu el ,sunt ieftine dar shit


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: scaun modular.sfaturi.
MesajScris: 18 Ian 2015, 05:54 
Neconectat

Membru din: 15 Ian 2012, 14:22
Mesaje: 73
Localitate: timisoara
singeorzan daniel scrie:
lautarboss scrie:
Multumesc mult.pentru răspunsuri.
Concluzia .Sa nu comand acel scaun de la avanti. ?!

Am sunat la firma la ei la București
Nu stiu dimensiuni.nu stiu greutate.nu stiu nimic.
Ei doar comercializează.
Eu fac comandă la ei.
Ei fac comanda in anglia. De acolo vin produsele...
,nu te baga la scaune avanti,sunt prost facute,am unu ,il tin degeaba,poate ma duc la un feeder cu el ,sunt ieftine dar shit




Mulțumesc mult pentru răspuns ....
Întotdeauna o informație contează.
Mulțumesc mult

_________________
Să știi să cauți ceea ce vrei e o artă. Să știi ce vrei e cu totul altceva.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: scaun modular.sfaturi.
MesajScris: 18 Ian 2015, 08:29 
Neconectat

Membru din: 13 Ian 2013, 15:10
Mesaje: 28
Uite sursa din anglia si gasesti si dimensiuni si greutate:
http://www.sportsdirect.com/avanti-stan ... e=94174999


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 23 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.025s | 13 Queries | GZIP : Off ]