Pescuit Stationar

Acum este 24 Apr 2024, 05:52

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 61 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: De ce nada Benzar ?
MesajScris: 10 Feb 2016, 17:02 
Neconectat

Membru din: 21 Mar 2013, 16:25
Mesaje: 514
Si te-ai ingrasat anul acesta white shark? Nu spun ca marimea nu conteaza (varga 7 m) dar aici intervenea selectia pestilor...Dar ce, gargaritele nu punctau?
Eu folosesc destul de des nada Benzar, in speta ,,special concurs'' sau ,,morunas-scobar''. Este o nada grea si e foarte buna in pescuitul pe rau.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: De ce nada Benzar ?
MesajScris: 10 Feb 2016, 17:55 
Neconectat

Membru din: 31 Aug 2014, 18:52
Mesaje: 118
Localitate: Vanatori, VN
vis-a-vis de benzar mreana-scobar subscriu e foarte buna, mai ales macinata pentru viteza la obleti :lol: , da pe bune chiar e buna rau pe rau, mie imi de o senzatie de prospetime cumva chiar daca e puternic tare mirosul de cascaval, am incercat odata sa fac o boaba de nada colata cu lipici de viermi si chiar am pocnit un morunas mare, deci e buna si de carlig, si despre obleti nu glumesc la ciuslea trage la cascaval


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: De ce nada Benzar ?
MesajScris: 10 Feb 2016, 19:45 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 17 Aug 2011, 09:50
Mesaje: 727
Localitate: Iasi
Pt Zsolt: de ce nu faci o filmare de 15-30 de minute numai cu si despre nada. Pas cu pas,explicatii poate si cu un acvariu. O emisiune exclusiv cu si despre nada. O nada de oblete, una de albitura, crap, scobar, mreana, etc. Cum le ingreunezi, cum le faci sa disperseze, cum le faci mai colante, mai putin colante, efect de nor, efect de lift.Cum le amesteci cu pastoncino,pamant, pelete, seminte, nada vie. Timpi de umectare , sitare, pastrare.Stiu ca la toate emisiunile se prezinta si astea dar nu e deajuns pentru marea majoritate a cumparatorilor tai care poate renunta. Ai avut o tentativa la scobar si a fost buna. Oricum nu divulgi secrete pentru ca pescarii de competitie le cam stiu. Poate iti faci timpde asa ceva, cred ca ai doar de castigat.

_________________
Chiar daca nu ai probleme cu vederea , sigur ai nevoie de ochelari sa poti vedea realitatea ...
https://www.youtube.com/watch?v=31-ZzoS ... w&index=15


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: De ce nada Benzar ?
MesajScris: 10 Feb 2016, 20:19 
Neconectat

Membru din: 14 Iul 2013, 19:53
Mesaje: 175
Buna propunerea!


Sent from my iPhone using Tapatalk


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: De ce nada Benzar ?
MesajScris: 11 Feb 2016, 07:20 
Neconectat

Membru din: 31 Aug 2014, 18:52
Mesaje: 118
Localitate: Vanatori, VN
din postul anterior cred ca nu am facut cinste , defapt trebuie spus ca nada benzar oricare ar fi ea e o buna alegere mai ales pentru un pescar ca mine care inca fac tot felul de experimente, e o nada 'ready to use' in sensul ca nu trebuie aditivata sau conbinata, comparatia cred ca se face cu nada maros, la pret este ca seria eco de la maros dar la performanta e comparabila cu seria xxl, deci deocamdata e mai buna, cred, mai ales cea pentru ape curgatoare, coleaza perfect si cum am spus si mai devreme e foarte atractiva, asta nu inseamna ca maros e de aruncat, dimpotriva daca seria eco maros pare sa fie cu mai mult pesmet si benzar mix platica, caras cu mai multe cereale asta nu inseamna ca trebuie folosita sensas, daca sunt folosite in situatii diferite ambele sunt valoroase, uneori amestecul inspirat de nade e cel castigator ( nu vorbesc de competitii ci de "intreceri amicale" pentru ca nu vorbesc din prisma unui pescar de competitie ceea ce nu sunt, inca) insa un pariu mai sigur e folosirea unei nade dintr-o singura punga, cel putin pentru mine, oricum ce incerc sa spun este ca pentru mine alegerea nadei in functie de "partida" e mai usoara mai ales cu noile nade benzar, este fara indoiala in topul nadelor romanesti si pana la urma in Romania trebuie folosite nade romanesti, atat din motive economice cat si in ceea ce priveste reteta, pentru a merge pe alte variante de import, la aceeasi bani cu nadele de concurs benzar, sunt doar nadele de baza care trebuiesc musai aditivate, completate si pretul creste muuult, si pana la urma e mai complicat de folosit sensas etc, majoritatea nadelor benzar sunt numai bune de folosit exact asa cum ies din punga, aduc peste pe vad, au mecanica buna, au reteta adecvata pentru pestele autohton ca doar nu manaca pestele din "granarul europei" alge englezesti sau gainat frantuzesc, si mai departe selectia pestilor o face pescarul, nici mama sensas-ului sau van den eynden-ului nu iti baga pestele in juvelnic, o nada nu face si cartofi prajiti. Deci seria de concurs benzar e cea mai buna de pe piata


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: De ce nada Benzar ?
MesajScris: 11 Feb 2016, 13:11 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Oct 2009, 09:07
Mesaje: 1718
Pachet scrie:
Pt Zsolt: de ce nu faci o filmare de 15-30 de minute numai cu si despre nada. Pas cu pas,explicatii poate si cu un acvariu. O emisiune exclusiv cu si despre nada. O nada de oblete, una de albitura, crap, scobar, mreana, etc. Cum le ingreunezi, cum le faci sa disperseze, cum le faci mai colante, mai putin colante, efect de nor, efect de lift.Cum le amesteci cu pastoncino,pamant, pelete, seminte, nada vie. Timpi de umectare , sitare, pastrare.Stiu ca la toate emisiunile se prezinta si astea dar nu e deajuns pentru marea majoritate a cumparatorilor tai care poate renunta. Ai avut o tentativa la scobar si a fost buna. Oricum nu divulgi secrete pentru ca pescarii de competitie le cam stiu. Poate iti faci timpde asa ceva, cred ca ai doar de castigat.


E idee buna dar mai mult pot sa fac pe facebookul Benzar Mix, ca nu toata lumea vrea sa vada prepararea nadei ci vrea sa vada peste!In plus am la dispozitie 24 min pt film unde nu pot sa concentrez totul!
Deci ramane sa-mi dati likeuri! :lol: :lol:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: De ce nada Benzar ?
MesajScris: 11 Feb 2016, 16:56 
Neconectat

Membru din: 28 Ian 2012, 18:42
Mesaje: 320
Localitate: Ploiesti
Poti face un serial !!!! :D :D


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: De ce nada Benzar ?
MesajScris: 19 Feb 2016, 11:16 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Oct 2009, 05:19
Mesaje: 1271
Localitate: Cluj-Napoca
Folosim ca suntem saraci. :lol: :lol: :lol:
Dar serios acum eu cu Ice mix, cu mreana-scobar si multe altele nu am avut rezultate. Pe de alta parte sunt nade din gama cu care am avut mega rezultate la specii de pesti total opuse. Alternative sunt, mai ieftine si poate mai bune pe anumite ape..

_________________
"If you are one of those unfortunate souls who suffer from a passion for angling.."

The more I practice the luckier i get!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: De ce nada Benzar ?
MesajScris: 19 Feb 2016, 13:02 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 17 Aug 2011, 09:50
Mesaje: 727
Localitate: Iasi
RaduDan scrie:
Folosim ca suntem saraci. :lol: :lol: :lol:
Dar serios acum eu cu Ice mix, cu mreana-scobar si multe altele nu am avut rezultate. Pe de alta parte sunt nade din gama cu care am avut mega rezultate la specii de pesti total opuse. Alternative sunt, mai ieftine si poate mai bune pe anumite ape..

Eu zic ca a schimbat Benzar formula de la Ice mix. Cand faceai teste pentru Energo era nelipsit in toate partidele tale si atribuiai succesul Ice mix ului. Sigur a schimbat compozitia... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Sper ca la testarea lansetelor e inca bun... Sau poate nici aici nu mai corespunde ca acum testezi lasetele la tractiune cu Sensas. :o :o :o

_________________
Chiar daca nu ai probleme cu vederea , sigur ai nevoie de ochelari sa poti vedea realitatea ...
https://www.youtube.com/watch?v=31-ZzoS ... w&index=15


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: De ce nada Benzar ?
MesajScris: 19 Feb 2016, 19:16 
Neconectat
Moderator global
Avatar utilizator

Membru din: 22 Oct 2009, 19:11
Mesaje: 5041
Uff , ai dracu' useri... Asta ustura... Sa-l banam , RaduDan? :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 61 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Următorul

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.062s | 16 Queries | GZIP : Off ]