Pescuit Stationar

Acum este 16 Apr 2024, 16:19

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Alegere lanseta Match telescopica
MesajScris: 16 Ian 2019, 19:28 
Neconectat

Membru din: 08 Mar 2016, 20:25
Mesaje: 4
Salutare tuturor !
Doresc sa achizitionez o lanseta Match telescopica,(telescopica o prefer pentru usurinta transportul cind schimb locul de pescuit prin: padure ,craci ,stufaris, etc. ) pentru pescuitul pe lacuri la : platica, caras , ciortan; dar si sa o folosesc pe un riu foarte ingust ca o mini bolo.
Care credeti ca este mai potrivita ?:
-Carp Expert Telematch 3.90m 5-25g
- DAIWA TELE.AQUALITE SENSOR FLOAT 3,90M/10-35G


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Alegere lanseta Match telescopica
MesajScris: 17 Ian 2019, 15:03 
Neconectat

Membru din: 28 Ian 2012, 18:42
Mesaje: 320
Localitate: Ploiesti
Din experienta mea pot sa-ti spun ca 3.60 m este destul de marisoare atunci cand pescuiesti prin padure.
In momentul cand ridici batul se incurca varful in crengi si in loc sa pescuiesti stai sa descurci nailonul din pomi sau chiar sa faci monturi.
Mergi mai bine pe un 2.4 - 2.7 m, parerea mea.
Eu am luat un tele-match de la Baracuda, si imi place pentru ca are si un numar de inele destul de mare comparativ cu alte modele ( cred ca 2 inele in plus), tinand astfel firul mai aproape de bat.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Alegere lanseta Match telescopica
MesajScris: 06 Feb 2019, 17:40 
Neconectat

Membru din: 08 Mar 2016, 20:25
Mesaje: 4
Chiar nu stie nimeni care este mai indicata din cele 2 lansete? Daiwa sau Carp Expert?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Alegere lanseta Match telescopica
MesajScris: 07 Feb 2019, 07:05 
Neconectat

Membru din: 27 Oct 2009, 22:10
Mesaje: 713
Localitate: cluj
Lansetele de match sunt, prin definitie, din 2-3 bucati. Bolognezele sunt telescopice.
Lansetele de match telescopice sunt o "strutocamila" intre cele doua variante, motiv pentru care nu exista astfel de lansete de calitate. Daca ai cateva pretentii, nu multe, doar de bun simt, de la o lanseta, nu vei fi satisfacut de calitatea si caracteristicile niciunui telematch. Acestea sunt niste lansete moi, f greoaie, lucrate neingrijit si de obicei cu mandrina si inele nepotrivite.

Asadar, raspunsul ar fi ca niciuna dintre cele doua lanste nu este potrivita. Cred ca pentru ceea ce am inteles ca ai avea tu nevoie (sa strangi repede batul, sa il transporti usor, sa te deplasezi lejer intre locuri, pesti mici-medii), o bologneza de 4m si-ar face mai bine treaba.

Daca vrei match, gasesti multe modele excelente, dar din 2-3 bucati. Odata ce te obisnuiesti, sa sti ca si acestea se pot strange foarte usor.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.040s | 14 Queries | GZIP : Off ]