Pescuit Stationar

Acum este 24 Sep 2024, 04:25

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 10 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Porumb ca momeala
MesajScris: 26 Iul 2010, 16:56 
Neconectat

Membru din: 22 Iul 2010, 18:25
Mesaje: 6
Salutare,
In acest sezon care este porumbul care da rezultate mai bune, cel natural care sau cel in conserva?
Cine stie sa ne zica si noua celor mai incepatori cum se poate conserva porumbul pentru carlig.
Era sa uit... o parere despre Feederul Trabucco Antrax Power FDR 3.60 H si mulineta Asahi NFT marimea 3000. Vreau sa stiu daca se potrivesc si daca cineva le are sa imi spuna cum sunt.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Porumb ca momeala
MesajScris: 26 Iul 2010, 18:27 
Neconectat
Moderator global

Membru din: 22 Oct 2009, 14:49
Mesaje: 2145
Eu pescuiesc cu porumbul din conserva.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Porumb ca momeala
MesajScris: 26 Iul 2010, 18:31 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Oct 2009, 05:19
Mesaje: 1272
Localitate: Cluj-Napoca
Mai nou si eu folosesc doar din conserva. Inainte foloseam porumb congelat cum se gaseste la supermarketuri. E mai natural, deci fara sare si zahar cum este cel din conserva, si este mai moale dat fiind faptul ca a fost congelat. DIferente majore pot sa spun ca nu am vazut, probabil cel congelat este mai bun iarna deoarece este mai moale, mai fin deci mai putin susceptibil de a starni suspiciunea crapului....

_________________
"If you are one of those unfortunate souls who suffer from a passion for angling.."

The more I practice the luckier i get!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Porumb ca momeala
MesajScris: 27 Iul 2010, 15:24 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Noi 2009, 14:36
Mesaje: 108
Localitate: Barcelona
Eu am intrebat cu cativa ani in urma un crapist cunoscut, Adriano Musaro, iar raspunsul sau a fost urmatorul: porumbul fiert conservat este mai bun decat cel crud (in lapte) deoarece ultimul are o aciditate crescuta, ceea ce nu este chiar pe placul pestilor, crapului in special.
Precizez ca Adriano are o fabrica dotata cu laborator in care a testat o multime de substante si combinatii, folosite la prepararea de boilies si nade.
Si din experienta proprie pot spune acelasi lucru: porumbul conservat este mai bun.
In Spania (unde ma aflu acum) exista porumb Bonduelle conservat, fara zahar sau sare.
Eu am avut rezultate bune cu acest porumb pe care l-am tinut o saptamana in frigider, intr-un borcan in care am pus sirop natural de capsuni.

_________________
al. trentea - "Pescari 4Ever" - Bucuresti / "Fusion for Energy" Fishing Club - Barcelona


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Porumb ca momeala
MesajScris: 27 Iul 2010, 15:51 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 18 Ian 2010, 17:46
Mesaje: 786
Localitate: Baia Mare
Retete pentru conservarea porumbului in lapte stie cineva?

_________________
TODAY NO FISH!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Porumb ca momeala
MesajScris: 27 Iul 2010, 16:02 
Neconectat
Moderator global

Membru din: 22 Oct 2009, 14:49
Mesaje: 2145
Nu te chinui. Bonduelle stie reteta ;)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Porumb ca momeala
MesajScris: 27 Iul 2010, 16:08 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 18 Ian 2010, 17:46
Mesaje: 786
Localitate: Baia Mare
Deci e mai bun bonduelle?Ms micutzule ;)

_________________
TODAY NO FISH!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Porumb ca momeala
MesajScris: 27 Iul 2010, 16:10 
Neconectat

Membru din: 22 Iul 2010, 18:25
Mesaje: 6
Multumesc de raspunsuri....deci Bonduelle este cel mai bun.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Porumb ca momeala
MesajScris: 27 Iul 2010, 17:21 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 27 Oct 2009, 17:51
Mesaje: 559
Salut. Daca vrei sa pescuiesti cu boabe de porumb crud( ne fiert) trebuie sa stii care e cel mai bun.pentru ca nu toate boabele de porumb sunt bune pentru pescuit. Din piata sau de pe camp alegi acei stiuleti de porumb care au bobul relativ mic si rotund nu ca dintii calului(lati) Apesi cu unghia pe un bob de porumb daca din el iese un lichid de culoare alba ca laptele acel porumb este bun pentru pescuit.iar daca nu iese nu e bun.Atentie se verifica boabele de la cotorul stiuletelui nu de la varful stiuletelui.Ai nevoie de 2-4 stiuleti.Din unu scoti boabe -pe care le pui pe carlig iar de pe restul stiuletilor tai cu un cutit boabele de pe ei si le arunci direct in apa sau le pui in nada care o dai in apa( nu toate odata ci pe rand).. Bobul care il pui pe carlig sa il infingi in carlig cu partea de jos( cea care e infipta in stiulete ca pe deasupra sa iasa carligul 1mm cat sa se simta putin la pipait cu degetul.Trebuie sa ai o linie fina care sa semnaleze oricat de mica miscare a pestilor.Te poti trezi ca ti-a supt continutul bobului iar pe carlig a ramas doar coaja bobului.Pestii se dau in vant dupa acest lapte de porumb natural si nu dupa cel facut artificial.La nevoie e bun si porumbul din conserva.Mai poti sa iti faci si singur boabe de porumb astfel:
Faci rost de stiuleti de porumb ii rupi in doua ii pui intr-n vas cu apa la fiert si ii acoperi cu panuslele si matasea lor. Ii fierbi ca si cum ai vrea sa ii mananci.Ii scoti de pe foc ii lasi la racit apoi desfaci boabele de pe stiuleti cu mana cu mare atentie pentru a nu sparge boabele.Pui boabele intr-un borcan si peste ele torni apa din vasul in care au fiert stiuletii pana umpli borcanul. Scoti apa din borcan o pui intr-un ibric si o infierbanti pe foc pana fierbe iar in ea pui 1-2 tablete de aspirina de la farmacie.Preferabil aspirina tamponata ca se dizolva mai repede.Dupa dizolvare torni lichidul fierbinte in borcan peste boabele de porumb si pui un capac la borcan din acela cu surub.Baorcanul il pastrezi undeva la rece. Aspirina opreste fermentarea boabelor.Pentru pus pe carlig nu iti trebuie o cantitate mare de boabe. Fir intins. Mircea13


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Porumb ca momeala
MesajScris: 27 Iul 2010, 17:46 
Neconectat

Membru din: 22 Iul 2010, 18:25
Mesaje: 6
Multumesc foarte mult pentru raspunsul detaliat. O sa incerc aceasta metoda de conservare a porumbului si o sa fac testul intr-o partida de pescuit intre cel din conserva si cel pregatit acasa.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 10 mesaje ] 

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.022s | 10 Queries | GZIP : Off ]