Pescuit Stationar

Acum este 24 Apr 2024, 18:50

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: nadirea in baraje
MesajScris: 25 Iul 2014, 10:08 
Neconectat

Membru din: 29 Oct 2009, 08:01
Mesaje: 18
Salutare tuturor...va intreb cum se face eficient nadirea in pescuitul la culisanta,pe un lac de acumulare,unde adancimea atinge undeva la 8 metri si unde fundul lacului este digul care are o oarecare inclinatie.Eu personal,fac bulgari pe care ii arunc cu 2-3 metri pana in pluta insa...datorita inclinatiei digului tare mi-e sa nu se duca la vale....voi cum ma sfatuiti?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: nadirea in baraje
MesajScris: 25 Iul 2014, 14:07 
Neconectat

Membru din: 14 Apr 2012, 18:08
Mesaje: 26
Localitate: Rm.Valcea
Si eu sunt chiar interesat sa aud parerea unor profesionisti, chiar va rog sa dezvoltati mai mult acest subiec: pescuitul in baraje. Pescuitul pe balti e intr-un fel iar in baraje difera. Nu sunt in masura sa dau explicatii ca la carte, eu pecuiesc doar la mamaliga nadire survenind din mamaliga ce cade din carlig, firul prins in clips pentru a lansa la aceeasi distanta, montura difera de cat de tare e curentul. Pluta 4-6grame plumbaj culisabil echilibrat normal sau usor supralestat in functie de curent. De fel pescuiesc in diferite baraje de pe cursul Oltului, de aceea astept si eu impresii sugestii teorii :-) sunt convins ca sunt destuii pescari cu vasta experienta aici!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: nadirea in baraje
MesajScris: 25 Iul 2014, 15:33 
Neconectat

Membru din: 30 Mai 2010, 18:43
Mesaje: 1111
Localitate: brasov
salut,vanilla ice!!
pai e simplu! gandeste.te la arcul de cerc pe care.l formeaza bulgarele tau. in momentul cand are contacul cu apa acest arc se mai diminueaza putin insa tot va pastra traiectoria imprimata prin aruncare. plus de asta,dupa cum inteleg eu ca pescuiesti pe dale, cand va fi atins fundul si incepe sa se desfaca, dara de nada va cobori. 2,3 m spre tine fata de pluta tot e putin!! vreun m, poate ceva mai mult, lasi pe o balta dapai pe o inclinatie mare... eu as nadi la jumatatea distantei dintre tine si pluta. asta e o parere personala. cat despre adancimea aia mare aici e o intreaga filosofie. spre ex, la bezid, platicile se ridica in masa apei, carasii deasemenea. vara nu cred ca vei gasi pestele la 8 m adancime. cat despre granulatia nadei iarasi e un mare schepsis, daca faci una fina sau care face nor iar in apa sunt si obleti uita ca montura ta va cobori pana la 8m...
incearca o nada colanta iar pe calig baga 2 casteri plus un bob de porumb.
persevereaza, incearca, schimba, singur vei gasi solutia pe apa de acolo!!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: nadirea in baraje
MesajScris: 29 Iul 2014, 17:50 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Oct 2009, 09:07
Mesaje: 1718
Eu nu-s asa profi dar daca in 3kg de nada bagi 1kg pietris si arunci bulgarii cu 1m inaintea plutei nada ajunge unde-i carligul tau! ;)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: nadirea in baraje
MesajScris: 12 Aug 2014, 20:52 
Neconectat

Membru din: 26 Oct 2009, 07:08
Mesaje: 985
Localitate: Lupeni- Hunedoara
Citat:
Eu nu-s asa profi ....

Bună asta :!: :lol: :lol:


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.057s | 14 Queries | GZIP : Off ]