Pescuit Stationar

Acum este 16 Iun 2024, 02:15

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 16 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: shimano technium vs ryobi zauber
MesajScris: 01 Feb 2016, 17:02 
Neconectat

Membru din: 27 Iul 2010, 09:08
Mesaje: 117
Localitate: Timisoara
mi-am vandut MAP-urile si acum trebuie sa-mi cumpar alte mulinete pt betele de feeder. la crap sunt fan shimano, acolo-i clar :)
la feeder oscilez intre aceste 2 (practic imi place a 3-a, doar ca n-are tambur de rezerva)

va rog pareri de la cei care aveti sau ati avut:

http://www.nordfishing77.at/shimano-tec ... 00-fd-2756

despre zuber am mai primit pareri:

http://www.nordfishing77.at/ryobi-zauber-l-4000-2977

ambele sunt cu clips de plastic, un minus dpmdv. Ryobi slam 6500 feeder e cu clips rotunjit....dar fara tambur de rezerva....


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: shimano technium vs ryobi zauber
MesajScris: 01 Feb 2016, 17:42 
Neconectat

Membru din: 31 Aug 2014, 18:52
Mesaje: 118
Localitate: Vanatori, VN
eu nu am detinut niciuna dintre mulinete, dar despre tehnium pot spune ca sunt foarte durabile insa constructia e pentru spinning. oricum si pe mine ma intereseaza sa-mi iau mulinete pentru feeder si uite ce am gasit la vecinii bulgari la mai putin de 400lei bucata
tubertini ryobi vertigo
http://www.vidrax-fishing.com/catalog/p ... anguage=en


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: shimano technium vs ryobi zauber
MesajScris: 01 Feb 2016, 20:10 
Neconectat

Membru din: 27 Iul 2010, 09:08
Mesaje: 117
Localitate: Timisoara
n-as spune ca technium e construita pt spinning, are raport de recuperare de 4:8:1, cel putin asa scrie pe TF:

http://www.totalfishing.ro/mulineta-shi ... 37232.html

in plus, sunt multi pescari de feeder care folosesc spro red arc, care este vanduta ca si mulineta de spinning.

am vb cu Mugurel Adascalitei (el imi face service-ul la mulinetele de crap), prin mana caruia au trecut sute de mulinete. mi-a vorbit de bine de ambele, cu precizarea ca nu a desfacut modelul nou de zauber. de cel vechi mi-a spus ca e facut din materiale durabile, dar ca nu i-a placut foarte mult cum sunt lucrate la interior.
mi-a spus ca in gama asta de pret imi recomanda mai degraba spro red arc decat zauber. mi-a sugerat sa arunc un ochi si pe shimano aernos, cica a vandut f multe si nu s-a intors nici macar una in service.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: shimano technium vs ryobi zauber
MesajScris: 01 Feb 2016, 20:17 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Dec 2011, 20:30
Mesaje: 548
Localitate: Cluj Napoca
Technium pentru feeder, mai ales pe curgatoare, nu-ti recomand. Am avut si se chinuia saraca in curent cu cosulet de 60gr chiar daca raportul ei de recuperare ar sugera, ca este capabila. Ti-o spun din propria experienta, ca sa nu faci aceasi alegere gresita ca si mine pe vremuri. Zauber este deja alta mancare de peste. Din punctul asta de vedere, cele doua mulinete sunt incomparabile.

_________________
Catching the Impossible!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: shimano technium vs ryobi zauber
MesajScris: 01 Feb 2016, 22:38 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Apr 2014, 20:30
Mesaje: 87
Localitate: Arad
nicuB scrie:
n-as spune ca technium e construita pt spinning, are raport de recuperare de 4:8:1, cel putin asa scrie pe TF:

http://www.totalfishing.ro/mulineta-shi ... 37232.html

in plus, sunt multi pescari de feeder care folosesc spro red arc, care este vanduta ca si mulineta de spinning.

am vb cu Mugurel Adascalitei (el imi face service-ul la mulinetele de crap), prin mana caruia au trecut sute de mulinete. mi-a vorbit de bine de ambele, cu precizarea ca nu a desfacut modelul nou de zauber. de cel vechi mi-a spus ca e facut din materiale durabile, dar ca nu i-a placut foarte mult cum sunt lucrate la interior.
mi-a spus ca in gama asta de pret imi recomanda mai degraba spro red arc decat zauber. mi-a sugerat sa arunc un ochi si pe shimano aernos, cica a vandut f multe si nu s-a intors nici macar una in service.


Eu in locul celor de la shimano nu as mai mentiona care este raportul de recuperare la FD-ul de 4000........ :twisted: :mrgreen:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: shimano technium vs ryobi zauber
MesajScris: 02 Feb 2016, 08:16 
Neconectat

Membru din: 27 Iul 2010, 09:08
Mesaje: 117
Localitate: Timisoara
Levente scrie:
Technium pentru feeder, mai ales pe curgatoare, nu-ti recomand. Am avut si se chinuia saraca in curent cu cosulet de 60gr chiar daca raportul ei de recuperare ar sugera, ca este capabila. Ti-o spun din propria experienta, ca sa nu faci aceasi alegere gresita ca si mine pe vremuri. Zauber este deja alta mancare de peste. Din punctul asta de vedere, cele doua mulinete sunt incomparabile.


ok, multumesc. atunci raman pe zauber....


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: shimano technium vs ryobi zauber
MesajScris: 03 Feb 2016, 21:55 
Neconectat

Membru din: 10 Oct 2011, 19:52
Mesaje: 287
Am eu noul Zauber. Nu stiu de ce toata lumea ii spune "L" pentru ca pe cutie scrie "Zauber CR", niciunde nu se mentioneaza acel "L".
Mulineta e ceva mai bine facuta decat varianta clasica. Ruleaza mai fin, e inchegata bine si frana are reglaj mai bun decat la modelul clasic. Greutatea o face potrivita pentru feedere mh cat si pentru spinning cu echipament de la medium la heavy.

Nu am folosit dar am avut in mana si Technium FD care mi-a lasat o impresie foarte buna. In mod normal ar trebui sa faca fata la cosulete de 60gr fara probleme. Adica fac fata Catana, Nexave si Exage si Technium tuseste? Nu cotest cele spuse de Levente dar mi-e greu sa cred ca o mulineta Shimano de 600lei se chinuie mai mult decat una de 2-300lei, mai ales cand vorbim de aceasi marime.
Sunt chiar foarte incantat de Technium FD si probabil o sa cumpar una pana in primavara, dar nu la pretul cerut pe ele in magazinele din Romania. :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: shimano technium vs ryobi zauber
MesajScris: 03 Feb 2016, 23:00 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Apr 2014, 20:30
Mesaje: 87
Localitate: Arad
Neamtul scrie:
Am eu noul Zauber. Nu stiu de ce toata lumea ii spune "L" pentru ca pe cutie scrie "Zauber CR", niciunde nu se mentioneaza acel "L".
Mulineta e ceva mai bine facuta decat varianta clasica. Ruleaza mai fin, e inchegata bine si frana are reglaj mai bun decat la modelul clasic. Greutatea o face potrivita pentru feedere mh cat si pentru spinning cu echipament de la medium la heavy.

Nu am folosit dar am avut in mana si Technium FD care mi-a lasat o impresie foarte buna. In mod normal ar trebui sa faca fata la cosulete de 60gr fara probleme. Adica fac fata Catana, Nexave si Exage si Technium tuseste? Nu cotest cele spuse de Levente dar mi-e greu sa cred ca o mulineta Shimano de 600lei se chinuie mai mult decat una de 2-300lei, mai ales cand vorbim de aceasi marime.
Sunt chiar foarte incantat de Technium FD si probabil o sa cumpar una pana in primavara, dar nu la pretul cerut pe ele in magazinele din Romania. :)



Techniumul FD de 4000 are rulajul mai fin decat catana, nexave, exage....insa doar atat...poate mici nuante ;) Si arata mai bine.
Pe balta cu cosuri de 30-40 grame...este slaba avand in vedere ca are raportul de recuperare mic. Evident din punctul meu de vedere....adica pescuita :mrgreen: .
Cu cosuri de 60 grame, pe Mures..... la banii aia.....nici vorba.

PS: posibil sa fiu eu prea pretentios :D


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: shimano technium vs ryobi zauber
MesajScris: 04 Feb 2016, 09:45 
Neconectat

Membru din: 27 Iul 2010, 09:08
Mesaje: 117
Localitate: Timisoara
ieri am dat comanda in Austria pt ryobi zauber. 1buc 3000 + 1buc 4000 + 2 role de fir + transport pana in Timisoara = 215euro. la sipcarp doar mulinetele ma costau aprox 245 euro, ca sa nu mai vorbesc de pretul afisat de totalfishing....


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: shimano technium vs ryobi zauber
MesajScris: 04 Feb 2016, 10:42 
Neconectat

Membru din: 06 Oct 2014, 15:18
Mesaje: 104
Localitate: Bucureşti
Baga si tu un link, sa vedem si noi.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 16 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.197s | 11 Queries | GZIP : Off ]