Pescuit Stationar

Acum este 28 Sep 2024, 16:30

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Pescuit Mediterana
MesajScris: 10 Apr 2011, 22:13 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Apr 2011, 21:36
Mesaje: 13
Nu stiu daca am nimerit unde trebuie dar incerc.
Am si eu nevoie de cateva sfaturi si idei pentru un pescuit la Meditarana (zona Italiei).Mentionez ca voi pescui de pe mal.
Multumesc.
Fir intins! :D

_________________
"Pescarii exagerează... Dar poate că un peşte merge acasă şi îndrugă minciuni despre mărimea momelii pe care a furat-o..."


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuit Mediterana
MesajScris: 11 Apr 2011, 11:23 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Noi 2009, 14:36
Mesaje: 108
Localitate: Barcelona
Depinde de ceea ce-ti propui sa pescuiesti. Eu de exemplu pentru chefal (toamna) folosesc stilul sheffield si ca momeala bobita de paine framantata, iar ca nada pesmet amestecat cu faina de peste. Adancima cam 1,5-2m. Pentru alte specii de pesti se gasesc la Decathlon, si nu numai, diferite momeli vii, precum Chino-coreanos (viermi de nisip parosi), Americanos (un fel de rama de mare) si altele. Eu traiesc la Barcelona si astea sunt denumirile inscrise pe cutiile cu momeala.
Se prinde bine in zona digurilor si a intrarilor in port. Tot la sheffield dau vara la zargan folosind codita de peste mic. Zarganul ataca la recuperare, chiar la suprafata apei. Nu am incercat inca cu momeli artificiale.
Daca vrei peste de dimensiuni mari, in special dorada mare, atunci poti sa pescuiesti de pe plaja, cu lansete lungi (4-6m) de putere mare (100-200gr.), pozitionate aproape vertical. Se pescuieste cu plumbul pe fund, iar ca momeli: crabi vii (fara clesti), bucati de peste sau peste intreg (sardina in special), segmente de calamar, sepie sau caracatita. Este un pescuit in general nocturn .

_________________
al. trentea - "Pescari 4Ever" - Bucuresti / "Fusion for Energy" Fishing Club - Barcelona


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuit Mediterana
MesajScris: 11 Apr 2011, 21:03 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Apr 2011, 21:36
Mesaje: 13
al. trentea scrie:
Depinde de ceea ce-ti propui sa pescuiesti. Eu de exemplu pentru chefal (toamna) folosesc stilul sheffield si ca momeala bobita de paine framantata, iar ca nada pesmet amestecat cu faina de peste. Adancima cam 1,5-2m. Pentru alte specii de pesti se gasesc la Decathlon, si nu numai, diferite momeli vii, precum Chino-coreanos (viermi de nisip parosi), Americanos (un fel de rama de mare) si altele. Eu traiesc la Barcelona si astea sunt denumirile inscrise pe cutiile cu momeala.
Se prinde bine in zona digurilor si a intrarilor in port. Tot la sheffield dau vara la zargan folosind codita de peste mic. Zarganul ataca la recuperare, chiar la suprafata apei. Nu am incercat inca cu momeli artificiale.
Daca vrei peste de dimensiuni mari, in special dorada mare, atunci poti sa pescuiesti de pe plaja, cu lansete lungi (4-6m) de putere mare (100-200gr.), pozitionate aproape vertical. Se pescuieste cu plumbul pe fund, iar ca momeli: crabi vii (fara clesti), bucati de peste sau peste intreg (sardina in special), segmente de calamar, sepie sau caracatita. Este un pescuit in general nocturn .

Multumesc pentru sfaturi.Tot la un sheffield ma gandeam si eu.O sa pescuiesc in zona digurilor.La plaja nu o sa ajung si nici nu cred ca o sa am sculele adecvate pentru dorade.Am mai auzit si de pescuit la occhiate (http://www.pescainmare.com/foto/occhiata1.jpg),un pescuit destul de atractiv,la viermi.
Firul pe sheffield de cat?
Fir intins! :D

_________________
"Pescarii exagerează... Dar poate că un peşte merge acasă şi îndrugă minciuni despre mărimea momelii pe care a furat-o..."


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuit Mediterana
MesajScris: 12 Apr 2011, 06:00 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Noi 2009, 14:36
Mesaje: 108
Localitate: Barcelona
Firul pe care il folosesc este ASARI TITANIUM de 0.22 pe o lanseta, si Mitchel de 0.20 pe cealalta. Carlige nr. 10 si 8 "VMC special mer" legate cu fluorocarbon.

_________________
al. trentea - "Pescari 4Ever" - Bucuresti / "Fusion for Energy" Fishing Club - Barcelona


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.061s | 11 Queries | GZIP : Off ]