Pescuit Stationar

Acum este 28 Sep 2024, 16:38

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 15 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Sfat!!!
MesajScris: 23 Apr 2011, 16:02 
Neconectat

Membru din: 17 Apr 2010, 08:31
Mesaje: 806
Localitate: bistrita (dk)
Salutare fratilor.Am nevoie de un sfat să fac o selectie intre babușcă si plătică,adică mă interesează mai mult plătica.E vorba de un riu lătime20/25m,adăncime 2-3metri,nivelul variază la 2-3 ore scade,creste,curent destul de tare cănd crește mai ales,dau cu shark de 10-15-20 grame.am inteles că dacă adaug in nadă seminte de dovleac măcinate ,proportie 10 la sută?,atrage mai bine plătica și e destul de mare față de babușcă.Știe cineva ceva mai deosebi ptr.plătică?mentionez că nadă folosesc v.d.e și de la sensas.Aștept sfaturile voastre ptr.că in 7-8 mai am un concurs aici in Danemarca,unde lucrez de un an și ceva.Vă mulțumesc anticipat.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sfat!!!
MesajScris: 23 Apr 2011, 16:17 
Neconectat

Membru din: 16 Dec 2009, 11:13
Mesaje: 410
Daca este voie, baga 5-6 bulgari de terre de riviere cu fouillies la nadirea grea, + intretinere in tot timpul mansei.

Ca nada, este greu sa-ti dea cineva un sfat asa "in blind", depinde mult cu ce este obisnuit pestele acolo.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sfat!!!
MesajScris: 23 Apr 2011, 16:40 
Neconectat

Membru din: 17 Apr 2010, 08:31
Mesaje: 806
Localitate: bistrita (dk)
:shock: ei mamă ,aici mă costă un kg de fui 100 euro ,pardon litru de fui.dar am băgat la bilă si mai analizez.in fine.este un magazin de pescuit care au așa ceva aici,eu am tot căutat prin zona unde stau prin ceva lacuri dar nu am găsit nici larve dapoi fui.mersi mult de sfat,deci chestia cu semințe de dovleac nu știi nimic?poate era o dumă 8-)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sfat!!!
MesajScris: 23 Apr 2011, 16:47 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Noi 2009, 14:36
Mesaje: 108
Localitate: Barcelona
Foloseste ca atractant CARAMEL (cel lichid de la VdE este foarte bun). Nada nu trebuie sa contina coriandru sau anason, care atrag babustile. Rame groase tocate, bagate in nada, precum si seminte de pasarele (cele mici, pentru canari sau perusi) lasate la umflat in apa plata 24 h, si apoi fierte 10-15 min. pana crapa. Carlig ceva mai mare, nr. 14...10. Nu ezita sa folosesti ca momeala un "sandwich" format din doi viermusi si o boaba de porumb conservat.

_________________
al. trentea - "Pescari 4Ever" - Bucuresti / "Fusion for Energy" Fishing Club - Barcelona


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sfat!!!
MesajScris: 23 Apr 2011, 18:44 
Neconectat

Membru din: 17 Apr 2010, 08:31
Mesaje: 806
Localitate: bistrita (dk)
da,am fost aici la două „antrenamente„ să zic și am dat chiar cu două boabe pe cârlig de 10 intra babușcă mare,am luat și peste kil,dar plătica e mai mare ;) .acuma am găsit pe un magazin online de la ei sensas și comand nadă și aditiv.am ceva nadă dar numai ptr.babușcă și aditiv am tot ptr.babușcă de la trabucco x factor gardons.luni mai fac un antrenament ,o să bag caramel in nadă.orice caz băieții de aici sunt bine dotați,o ieșit o generație de tineret care se antrenează in draci.nu mă sperie numai că eu am o pauză de vreo 4 ani,așa că nu vă supărați că vă cer sfaturi,am cam rămas puțin în urmă.mai băgați please.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sfat!!!
MesajScris: 23 Apr 2011, 19:32 
Neconectat

Membru din: 27 Ian 2010, 19:45
Mesaje: 31
Imi poti spune pe unde prin dk?
Pentru ca si eu sunt de aproximativ 2 luni pe aici ...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sfat!!!
MesajScris: 23 Apr 2011, 19:58 
Neconectat

Membru din: 17 Apr 2010, 08:31
Mesaje: 806
Localitate: bistrita (dk)
stau in Aalborg dar concursul e in Randers pe 7-8 mai


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sfat!!!
MesajScris: 23 Apr 2011, 20:26 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 22 Oct 2009, 19:44
Mesaje: 3249
Localitate: Timisoara
Se puncteaza doar platica??? Daca nu inseamna ca faci o mare greseala sa incerci o selectie intre babusca si platica, ambele fiind de talie mare. Foloseste ca nada Gros Gardons de la Sensas si Terre de Riviere daca curentul e tare.Pe Gros Gardons intra atat babusca cat si platica mare. Aditivul Caramel de la VDE e ok. As recomanda sa folosesti atat praf cat si lichid. Cel praf il adaugi la nada gata facuta inainte cu vre-o 15 min. Daca puncteaza tot si daca vrei sa castigi atunci da-i bice pe babusca mare. Foloseste si rama rosie in carlig daca vrei platica dar eu as merge strict pe babusca...

_________________
http://www.pescuitstationar.ro/forum/vi ... f=6&t=3513
Good things come to those who "bait"


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sfat!!!
MesajScris: 23 Apr 2011, 20:38 
Neconectat
Moderator global
Avatar utilizator

Membru din: 22 Oct 2009, 17:35
Mesaje: 2415
Localitate: Arad
Si eu sint de acord cu Nutzu , nu te chinuii sa faci selectie , prinde tot ce vine la rind altfel te incurci in "selectii" . Poti eventual sa dai cu rima rosie pe cirlig si vei alege pestii mari de ambele parti , atit babusca cit si platica

_________________
Stiu ca sint pescar prost ........dar cind ma uit in jurul meu prind curaj

http://pescuitstationar.blogspot.com/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sfat!!!
MesajScris: 23 Apr 2011, 20:38 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Oct 2009, 09:07
Mesaje: 1718
Salut!Nada Gros Gardons daca gasesti Favorite Brasem de la Mosella jumi juma!Melasa 250ml pe ttx ca sa fie mai collanta nada terre de riviere 3 pach.si 1kg de rame tocate+1litru caster,pe carlig rame ca sunt imbatabile la platica mare in apa curgatoare!Dar intrebarea e ce a intrebat si Nutzu de ce vrei sa ocolesti babustile?Ar fi mai bine sa prinzi si si cu vierme pe carlig!


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 15 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.077s | 11 Queries | GZIP : Off ]