Pescuit Stationar

Acum este 29 Sep 2024, 00:22

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 17 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Shock-Leader pentru match ?
MesajScris: 15 Aug 2012, 20:56 
Neconectat

Membru din: 23 Dec 2011, 22:20
Mesaje: 47
Utilizeaza cineva asa ceva ?
Cum se comporta ? - lansetele pentru match au inele numeroase si mici......
Ajuta la obtinerea unor distante mai mari ? creaza probleme ?
Care este cel mai potrivit shock-leader nod pentru match, precizez ca am pe mulineta 0,14 si intentionez sa folosesc un slider de 20 gr (pentru o balastiera extrem de adanca - peste 6 metri), trebuie lasate capetele mai lungi sau taiate foarte scurt ?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Shock-Leader pentru match ?
MesajScris: 16 Aug 2012, 00:31 
Neconectat

Membru din: 06 Noi 2009, 13:40
Mesaje: 3667
Mai in gluma mai in serios ;) ....daca intentionezi sa folosesti slidere de 20g ;) ....atunci "intentioneaza" :lol: sa-ti maresti si diametrul firului de pe tambur :lol: ...e mult mai simplu,si nu vei mai avea nevoie de shock-leader ;)(pe care probabil daca nu cumva il ai acasa din gresala ...te va costa si el ceva bani sa-l achizitionezi :idea: ...eu recomand un minim 0,20mm, preferabil 0,22mm.

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=GIGv4GfExQs
http://fishinginireland.info/news/coars ... s-the-day/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Shock-Leader pentru match ?
MesajScris: 16 Aug 2012, 09:11 
Neconectat

Membru din: 23 Dec 2011, 22:20
Mesaje: 47
Trebuie sa lansez lenger 50 de metri - cu 0,20 mm nu am sa reusesc asta (avand in vedere greutatea aruncata = 20gr) .
Trebuie sa pescuiesc la 35-40 de metri de mal - acolo sta pestele -
Daca lansez 50 de metri (dupa scufundarea monturii + scufundarea firului) cred ca reusesc sa ma incadrez in distanta mentionata, daca nu bate vantul.

Ma intereseaza experienta personala a celor ce utilizeaza un astfel de montaj ! (......nu doresc sa recurg la feeder).


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Shock-Leader pentru match ?
MesajScris: 16 Aug 2012, 12:00 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 24 Feb 2010, 10:16
Mesaje: 325
Localitate: Brasov
Dupa parerea mea nu ai nevoie de shock leader in situatia descrisa de tine. Depinde intr-adevar ce fel de lanseta folosesti. Daca ai o lanseta foarte tare ai nevoie de un principal de 0.20 sau chair 0.22 dar daca lanseta este destul de moale mai mult de 0.18 nu ai nevoie daca ai grija sa eliberezi firul la lansare. Daca pescuiesti la 40 de m trebuie sa arunci 45m mulinezi de 4-5 ori foarte repede cu varful lansetei sub apa si smucesti energic si firul se scufunda. Ca sa pescuiesti precis trebuie sa ai in vedere ca semnul trebuie sa fie pe mulineta cand ridici pick-up-ul pentru a culisa slider-ul si daca adancimea este de 5-6m atunci la un raport de recuperare de 1m pe tura de manivela inseamna ca trebuie sa ai semnul in varful lansetei cand incepi sa recuperezi pentru scufundarea firului. Daca vrei sa folosesti shock leader pentru plute de 20g ai nevoie de un leader de 0.22 dar depinde de lanseta, daca sunt pesti mari el trebuie sa fie undeva la 15-20m dar diferenta dintre pincipal si leader o sa fie prea mare. Asta e parerea mea in legatura cu situatia prezentata de time, poate nu e cea mai buna parere dar cam asa vad eu lucrurile.

_________________
Avar de crap si informatii utile.
Radu Tanase BV.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Shock-Leader pentru match ?
MesajScris: 16 Aug 2012, 17:20 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Oct 2009, 05:19
Mesaje: 1272
Localitate: Cluj-Napoca
Ca sa lansati lejer la 50 de metri este nevoie de o pluta de minim 25gr si un shock-leader de minim 0.22mm sau chiar si de 0.25mm, indiferent de lanseta folosita.
In plus cu cat pluta este mai grea, cu atat firul se scufunda mai rapid.
In general folosesc shock leader cu o lungime egala cu de maxim 3-4 ori lungimea lansetei. Firul principal poate fi si de 0.18mm. Cu cat este mai subtire cu atat zborul dupa lansare este mai lung iar stabilitatea monturii mai mare, adica in caz de curenti de apa, un fir de 0.18mm va opune mai putina rezistenta...etc.

_________________
"If you are one of those unfortunate souls who suffer from a passion for angling.."

The more I practice the luckier i get!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Shock-Leader pentru match ?
MesajScris: 16 Aug 2012, 20:16 
Neconectat

Membru din: 23 Dec 2011, 22:20
Mesaje: 47
Din lungimea lanseului mai pierd 6-7 metri (partea care se scufunda)
Pestele urmarit este carasul, exemplare de aprozimativ 800 grame si de aceia cred ca 0,14mm este de ajuns.
Nu stiu daca acest 0,14mm nu ma expune la peruci sau alte situatii de acest tip. De obicei pentru slider se recomanda 0,2 pentru a preveni incurcarea firului ?
Nodul pentru atasarea shock-leader-ului culiseaza cu usurinta prin inelele lansetelor de match ? in plus o sa fie si nodul opritor.... ?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Shock-Leader pentru match ?
MesajScris: 20 Aug 2012, 15:50 
Neconectat

Membru din: 23 Dec 2011, 22:20
Mesaje: 47
Revin cu feed-back-ul.
Am utilizat un shock-lider de 0,20 (0,22 real) + maver river stone (0,14mm) + nodul blood ( un nod foarte bun dar care cred ca se preteaza la fire cu diametre mai apropiate, dar nu au fost probleme)
Slider de 16 grame in montaj italian.
Pe parcursul partidei am reusit sa pescuiesc la aproximativ - 35 de metri - in conditii fara vant.
Am avut ceva macrameuri la inceput - montura italiana cu slider presupune un inaintas de peste 1 metru - am redus drastic macrameurile dupa ce am scurtat inaintasul la 35 de cm (fara plumbaj).
Cred ca trebuie sa existe o armonie intre rigiditatea elementului intermediar (acel sintetic rasucit si optional intarit cu superglue ) si lungimea si plumbajul inaintasului .... (o sa mai studiez aceasta problema)
Stop-Knot-ul a fost realizat din fir de 0,14mm - s-a fixat ireprosabil pe shock-lider-ul de 0,22.

Revin cu o noua intrebare - care sunt avantajele/dezavantajele utilizarii intr-o montura pentru slider a unui bulk compus din mai multi plumbi masivi (am vazut ca se prefera aceasta dispunere a plumbajului principal) versus un singur plumb maiv ?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Shock-Leader pentru match ?
MesajScris: 20 Aug 2012, 18:08 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 17 Aug 2011, 09:50
Mesaje: 727
Localitate: Iasi
portos scrie:
Revin cu feed-back-ul.
Am utilizat un shock-lider de 0,20 (0,22 real) + maver river stone (0,14mm) + nodul blood ( un nod foarte bun dar care cred ca se preteaza la fire cu diametre mai apropiate, dar nu au fost probleme)
Slider de 16 grame in montaj italian.
Pe parcursul partidei am reusit sa pescuiesc la aproximativ - 35 de metri - in conditii fara vant.
Am avut ceva macrameuri la inceput - montura italiana cu slider presupune un inaintas de peste 1 metru - am redus drastic macrameurile dupa ce am scurtat inaintasul la 35 de cm (fara plumbaj).
Cred ca trebuie sa existe o armonie intre rigiditatea elementului intermediar (acel sintetic rasucit si optional intarit cu superglue ) si lungimea si plumbajul inaintasului .... (o sa mai studiez aceasta problema)
Stop-Knot-ul a fost realizat din fir de 0,14mm - s-a fixat ireprosabil pe shock-lider-ul de 0,22.

Revin cu o noua intrebare - care sunt avantajele/dezavantajele utilizarii intr-o montura pentru slider a unui bulk compus din mai multi plumbi masivi (am vazut ca se prefera aceasta dispunere a plumbajului principal) versus un singur plumb maiv ?


Nu vreau sa ma bag ca musca in ... lapte ,dar inaintas de 1metru ( inaintas = forfac ) la slider la adancime de 6 m ... sigur asta e solutia nu este ceva care sa dea rezultate cel putin la fel de bune cu un forfac mai scut si implicit pescuit mai lejer ?
Referitor la plumbi cred ca e diferenta dintre plumbi sferici ( alica ) , oliveta si plumbi styl . Adica daca pescuiesti intre ape sau pe fund , pe cadere , la taras sau fix ;) .

_________________
Chiar daca nu ai probleme cu vederea , sigur ai nevoie de ochelari sa poti vedea realitatea ...
https://www.youtube.com/watch?v=31-ZzoS ... w&index=15


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Shock-Leader pentru match ?
MesajScris: 20 Aug 2012, 19:19 
Neconectat

Membru din: 06 Noi 2009, 13:40
Mesaje: 3667
La slider, dupa nu stiu cati ani de studiu, am ajuns la concluzia ca.... montura asta din poza e cea mai buna ;) Cele mai putine "macrameuri", mai ales daca o corelezi bine cu lansarea ;)

Imagine
upload photo

Ma bucur ca ai "revenit" la o distanta mai pescuibila-rezonabila, pentru slider ;) Nu ca n-ai putea incerca sa lansezi si la 50m...dar Dumnezeu stie pe cine mai poti omora din greseala :lol: :lol: :oops: Io era s-o patesc :oops: :oops: :lol: :lol: :lol:
Daca vrei putem vorbi mai detailat despre montura ;)

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=GIGv4GfExQs
http://fishinginireland.info/news/coars ... s-the-day/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Shock-Leader pentru match ?
MesajScris: 20 Aug 2012, 19:59 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 22 Oct 2009, 19:44
Mesaje: 3249
Localitate: Timisoara
RaduDan scrie:
Ca sa lansati lejer la 50 de metri este nevoie de o pluta de minim 25gr si un shock-leader de minim 0.22mm sau chiar si de 0.25mm, indiferent de lanseta folosita.
In plus cu cat pluta este mai grea, cu atat firul se scufunda mai rapid.
In general folosesc shock leader cu o lungime egala cu de maxim 3-4 ori lungimea lansetei. Firul principal poate fi si de 0.18mm. Cu cat este mai subtire cu atat zborul dupa lansare este mai lung iar stabilitatea monturii mai mare, adica in caz de curenti de apa, un fir de 0.18mm va opune mai putina rezistenta...etc.



...hai mă Dane, cum ai ajuns tu la concluzia ca trebuie o pluta de 25gr ca să dai la 50m????

Și o întrebare pentru toți: când ați reușit să aruncați 50m cu slider și montură executată corect??? Indiferent de lanseta folosită?!?!?!?!?

...vorbiti prostii! Nu va suparati pe mine, dar prietenul comun Benzar ar avea o altă părere mai ales că a ajutat la proiectarea unei lansete pt slidere.

_________________
http://www.pescuitstationar.ro/forum/vi ... f=6&t=3513
Good things come to those who "bait"


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 17 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.243s | 11 Queries | GZIP : Off ]