Pescuit Stationar

Acum este 27 Iun 2024, 22:19

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 34 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Recomandare mulineta feeder
MesajScris: 08 Oct 2010, 21:25 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Oct 2009, 07:50
Mesaje: 2829
pescar_amator scrie:
Asta ar insemna ca Shimano Exage seria de match consideri ca e slaba?



este ok dar.....nu grozava


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recomandare mulineta feeder
MesajScris: 08 Oct 2010, 21:28 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Oct 2009, 07:50
Mesaje: 2829
greere scrie:
pt feder iati o catana marimea 4000 si nu ai stresuri ;)


:o :o :o :o :o :o :o :o

greeeeerreeee da tu la ce dai frate la delfini cu marimea 4000..daca vi la arad si te vad ai mei pe mal cu mulineta la feeder de 4000 ....rad 2 zile fara sa se opreasca....


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recomandare mulineta feeder
MesajScris: 08 Oct 2010, 23:38 
Neconectat

Membru din: 06 Noi 2009, 13:40
Mesaje: 3667
:o :o :o :o :o :o :o :o Cand vi in Irlanda,ca asa ai promis ;) ....de vezi vreo mulineta sub 4000 pe betele de fedeer, a lu astia....te iau ei la bataie...la poponet :lol: :lol: :lol: :lol:

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=GIGv4GfExQs
http://fishinginireland.info/news/coars ... s-the-day/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recomandare mulineta feeder
MesajScris: 09 Oct 2010, 07:13 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Oct 2009, 05:18
Mesaje: 1488
Localitate: rm valcea
nus ce federe (momitoare) folositi voi si la ce distante pescuiti dar aici se da cu minim 50 de grame + de asta prefer o mulineta care sa traga in caz de ceva :oops: :oops: :oops:

_________________
cloncuri pentru SOMN !!! cei interesati apelati .


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recomandare mulineta feeder
MesajScris: 09 Oct 2010, 07:16 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Oct 2009, 05:18
Mesaje: 1488
Localitate: rm valcea
pescar_amator scrie:
@Greere Sa stii ca e o idee foarte buna din punctul meu de vedere. Shimano Catana 4000 RA, cea cu frana pe spate, arata foarte bine si feature-urile pe care le are ma face sa inclin catre ea. Ms de idee.



eu o am cu frana pe fata :oops: :oops: si o luasem initial pt match (nu aveam bani de altceva si nici nu gaseam la momentul ala in vl) am trecuto pe feder si e la fix

_________________
cloncuri pentru SOMN !!! cei interesati apelati .


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recomandare mulineta feeder
MesajScris: 09 Oct 2010, 07:22 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 27 Oct 2009, 17:51
Mesaje: 559
Daca in locul unde pescuiesti sunt pesti mari e normal sa folosesti mulinete mari 4000 dar daca se prin pesti medii catre mici nu iti trebuie o mulineta mai mare de 2500-3000.dar sa fie de calitate.Trebuie sa existe un echilibru intre lanseta si mulineta.Nu poti pune o mulineta mare pe o lanseta de 3ml.sau pe o lanseta de 5,40ml o mulineta 1000.Echilibrul se probeaza pe degetul aratator.Montezi mulineta pe lanseta si o asezi pe degetul aratator in pozitia intins.Trebuie sa gasesti punctul de echuilibru cat mai aproape de piciorul mulinetei ca lanseta sa stea in pozitie orizontala.Daca varful lansetei trage in jos inseamna ca mulineta e prea usoara si invers adica e prea grea.Trebuie sa existe un echibru cata de cat bun.Numai bine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recomandare mulineta feeder
MesajScris: 09 Oct 2010, 12:16 
Neconectat

Membru din: 06 Noi 2009, 13:40
Mesaje: 3667
Mircea,In pescuitul la fedeer nu are nici o relevanta echilibrarea batului.(punct)...altceva este daca vorbim de spinning,bolo(desi aici punctul de echilibru se calculeaza altfel) sau match.In tarile Anglofone...de unde provine pescuitul la fedeer pe care-l vrem si noi sa-l imitam...nu cel pur romanesc ,varianta de fedeer cu "arici" :lol: :lol: ...mulinetele au capacitati 4000-5000 unele chiar si cu baitruner(vezi shimano care a scos de curand un baby-baitruner...special pentru fedeere de 4000,si exemplele se pot continua).
In consecinta daca vrei sa nu-ti complici "viata", obtezi de la inceput la un 4000...si ai terminat balciul :roll: .Ce-nseamna mulineta mai mare se stie...putere mai mare...capacitate fir mai mare....recuperare fir mai mare...distanta de lansare mai mare... In cazul in care vrei sa pescuiest numai pe Mures ,de ex. sigur marge si 3000,unde nu ai nevoie de lansari mai lungi de 20-30 ture....dar ce faci daca mergi si pe lacuri mai mari unde poate ai nevoie de 60-70 ture...a da simplu...te "chinui" ;) ;)

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=GIGv4GfExQs
http://fishinginireland.info/news/coars ... s-the-day/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recomandare mulineta feeder
MesajScris: 09 Oct 2010, 18:02 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 24 Feb 2010, 10:16
Mesaje: 325
Localitate: Brasov
M-am hotarat in privinta mulinetei. O sa-mi comand un Shimano Catana 4000 cu frana pe spate. O sa pescuiesc cu ea pe lacuri unde o sa am nevoie de lansari de 70-90 de metri. Puterea mulinetei e foate importanta aici si rata de recuperare lafel. Capacitatea tamburilor e destul de mare si foarte satisfacatoare pentru un pescuit pe lac si deasemenea pe rauri cu curent puternic unde pestele poate lua destul fir.
Multumesc tuturor pentru sfaturi.

_________________
Avar de crap si informatii utile.
Radu Tanase BV.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recomandare mulineta feeder
MesajScris: 09 Oct 2010, 19:20 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 24 Feb 2010, 10:16
Mesaje: 325
Localitate: Brasov
Se poate inchide. Multumesc tuturor pentru sfaturi. A ramas Shimano Catana 4000RA.

_________________
Avar de crap si informatii utile.
Radu Tanase BV.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recomandare mulineta feeder
MesajScris: 10 Oct 2010, 06:31 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 27 Oct 2009, 17:51
Mesaje: 559
Acest tip de mulineta se preteaza mai bine pentru pescuit cu feeder. Du sageata pe fiecare tip scris in dreapta ca sa vezi cum arata si celelalte modele
http://fish.shimano-eu.com/publish/cont ... _drag.html
Ma vad nevoit sa repet trebuie sa existe un echilibru intre mulineta si lanseta.Nu poti pune o mulineta grea pe o lanseta scurta dar usoara sau o mulineta usoara pe o lanseta lunga si grea pentru pesti mari.Uite si ultimele noutati in domeniu baitfeeder
http://www.fisela.ro/index.php?page=adv ... =134&word=


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 34 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.020s | 10 Queries | GZIP : Off ]