Pescuit Stationar

Acum este 27 Iun 2024, 22:17

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 22 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Chefalii de adriatica
MesajScris: 26 Oct 2010, 18:38 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Dec 2009, 17:37
Mesaje: 366
Localitate: Constanta
"invitatia" ramane valabila :D Daca se baga careva la sheffield la chefal sa-si ia cu el un prieten cu o camera video.

_________________
Vezi cati nimeni trec pe strada? Milioane de nimeni...

http://thegreatgudgeonhunt.blogspot.com/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Chefalii de adriatica
MesajScris: 27 Oct 2010, 08:10 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Oct 2009, 07:05
Mesaje: 2467
Ia sa vedem cam cum stam... pai cam asa:
Chefalul (Eng. mullet, Fr. mulet, Ger. Meeräschen, Esp. Lisa, Ita. Cefalo, Rus.Кефали)

Prima nedumerire: sa fim noi mai rude cu rusii decat cu italienii??? :lol: :lol: :lol:

In sfarsit , lasand asta pe seama lingvistilor, pe noi ne intereseaza`pestii.... deci, dupa o clsificare populara:

Chefalii sunt animale (regnum Animalia), vertebrate( increngatura Chordata-Craniata, subincrengatura Vertebrata), din supragrupul pesti, grupul pesti ososi (Osteichthyes), clasa Actinopterygii, subclasa Neopterygii, infra-clasa Teleostei, supraordinul Acanthopterygii, ordinul Mugiliformes , familia Mugilidae... :shock: uf!! am transpirat!!

Concluzie: e mult mai usor de prins chefali decat de stiut ce sunt!!!! :lol: :lol: :lol: :lol:

Mai departe: Familia cuprinde 17 genuri, 80 de specii si un numar impresionant de subspecii....
(Agonostomus (3 specii),Aldrichetta (1),Cestraeus (3),Chaenomugil (1),Chelon (3),Crenimugil (2),Joturus (1),Liza (24) ,Moolgarda (1),Mugil (17),Myxus (4),Neomyxus (2),Oedalechilus (2),Rhinomugil (2),Sicamugil (2),Valamugil (9) ,Xenomugil (1))... draceeee!!.. treaba devine incurcata rau de tot!!! :o :o :o :shock: :shock: :shock:

Si cum pestisorii astia traiesc mai peste tot in lume (Tudose..zi-i lu' Logitax sa bage si la Sacel!!! :lol: :lol: !!!) ia sa ne apropiem de problema nationala si sa vedem ce gaseste pe la noi.... Pai se gaseste asa ( la Marea Neagra of course!!):

> Chefalul Mare, Labanul sau Chefalul Dungat - Mugil cephalus. Peste de 20-60cm (exceptional 90 cm), cu greutatea de 3-12 kg!!

> Chefalul (Comun) sau Singhilul - Liza Aurata (vechi nume latin Mugil Auratus - scos din uz!). Peste de 20-30cm (exceptional 50 cm), cu greutatea de 1-5 kg

>Chefalul Mic, Chefalas sau Ostreinos - Liza Saliens (vechi nume latin Mugil Saliens- scos din uz!). Peste de 15-25cm, cu greutatea de 100-250g


De remarcat...tot chefalul mic (indiferent de specie!) de pana la 100 de grame se numeste pescareste "ilarie" (cum e marlita sau somoteiul!!)

Acu' daca v-ati facut temele... pregatiti momeala clasica : rama de mare (Nereis diversicolor -de fapt un vierme cu multe picioare - chete- acvatic din clasa polichete)...pe urma intrebati-l pe Geppetto despre monturi si fuga la pescuit!!!!

_________________
Habar n-are broasca ce-i ala oceanul!!


Ultima oară modificat de truia pe 27 Oct 2010, 12:36, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Chefalii de adriatica
MesajScris: 27 Oct 2010, 12:34 
Neconectat
Moderator global
Avatar utilizator

Membru din: 22 Oct 2009, 19:11
Mesaje: 5041
cosmin.brola scrie:
dupa o indelunga dezbatere cu prieten de al nostru care spunea " Ez nem márna" :lol: :lol: :lol: :lol: alias Benzar ne am dat seama ca am prins Clean si nu Chefal.Adevarul este ca eu tot clean am spus ca am prins prima oara dar am fost convins de cei de acolo ca sunt chefali,iar eu i am crezut neprinzand pana atunci chefal.
Concluzia este ca am facut o partida de clean de neuitat.


Stiti bancul ala cu militienii , care bateau iepurele si-l intrebau:
"recunosti ca esti mistret?" :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: Asa si cu clenii aia... ;)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Chefalii de adriatica
MesajScris: 27 Oct 2010, 12:38 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Dec 2009, 17:37
Mesaje: 366
Localitate: Constanta
... cateva completari:

Chefal Mare sau Laban am vazut o singura data: pe masa de la bucatarie. Se prinde mai rar pe malul marii. Chefalul comun umbla in bancuri destul de consistente si fiind in continua patrulare e imposibil de localizat intr-un anumit loc. Ipoteza mea e ca face un fel de "circuit" intr-o anumita zona si mananca ce gaseste comestibil in calea lui. Dupa furtuna se poate pescui aproape de mal pe unde marea aduce scoici. Cei de pe malul marii il pescuiesc la pluta in situatia asta dar cu echipament destul de heavy si ca momeala rama de mare, scoica sau paine. O alta ipoteza de-a mea este ca painea seamana la culoare cu carnea de scoica si de asta momeala asta e eficienta ;) In rest "la fund" la distanta cu o montura speciala numai cu rama de mare. Inca n-am vazut un chefal "obosit" in drill si cred ca n-ar avea multi rabdare sa faca asta, de aia zic ca daca va apucati sa pescuiti cu o bolo usoara sau un match incercati sa filmati. Energia pestelui asta e fantastica. Am inteles ca e bun de mancat asta comun, despre laban va pot spune ca are un delicios gust de carton lasat in ploaie. Ca idee daca vedeti colonii de cormorani sau delfini prin zona este foarte probabil sa gasiti si chefal pe acolo.

_________________
Vezi cati nimeni trec pe strada? Milioane de nimeni...

http://thegreatgudgeonhunt.blogspot.com/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Chefalii de adriatica
MesajScris: 27 Oct 2010, 12:43 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Oct 2009, 07:05
Mesaje: 2467
alintudose scrie:
cosmin.brola scrie:
dupa o indelunga dezbatere cu prieten de al nostru care spunea " Ez nem márna" :lol: :lol: :lol: :lol: alias Benzar ne am dat seama ca am prins Clean si nu Chefal.Adevarul este ca eu tot clean am spus ca am prins prima oara dar am fost convins de cei de acolo ca sunt chefali,iar eu i am crezut neprinzand pana atunci chefal.
Concluzia este ca am facut o partida de clean de neuitat.


Stiti bancul ala cu militienii , care bateau iepurele si-l intrebau:
"recunosti ca esti mistret?" :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: Asa si cu clenii aia... ;)


Macar la nume se aseamana...Cleanul (Leuciscus Cephalus).... si Labanul (Mugil Cephalus)..ar putea fi cumetri de nasie!!! :lol: :lol: :lol:

_________________
Habar n-are broasca ce-i ala oceanul!!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Chefalii de adriatica
MesajScris: 27 Oct 2010, 17:09 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 25 Oct 2009, 19:46
Mesaje: 1588
:D :D :D
sau cel putin sogori

_________________
Magazin online
http://www.hobbyfish.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Chefalii de adriatica
MesajScris: 28 Oct 2010, 10:16 
Neconectat
Moderator global
Avatar utilizator

Membru din: 22 Oct 2009, 19:11
Mesaje: 5041
truia scrie:
Ia sa vedem cam cum stam... pai cam asa:
Chefalul (Eng. mullet, Fr. mulet, Ger. Meeräschen, Esp. Lisa, Ita. Cefalo, Rus.Кефали)

Prima nedumerire: sa fim noi mai rude cu rusii decat cu italienii??? :lol: :lol: :lol:

In sfarsit , lasand asta pe seama lingvistilor, pe noi ne intereseaza`pestii.... deci, dupa o clsificare populara:

Chefalii sunt animale (regnum Animalia), vertebrate( increngatura Chordata-Craniata, subincrengatura Vertebrata), din supragrupul pesti, grupul pesti ososi (Osteichthyes), clasa Actinopterygii, subclasa Neopterygii, infra-clasa Teleostei, supraordinul Acanthopterygii, ordinul Mugiliformes , familia Mugilidae... :shock: uf!! am transpirat!!

Concluzie: e mult mai usor de prins chefali decat de stiut ce sunt!!!! :lol: :lol: :lol: :lol:

Mai departe: Familia cuprinde 17 genuri, 80 de specii si un numar impresionant de subspecii....
(Agonostomus (3 specii),Aldrichetta (1),Cestraeus (3),Chaenomugil (1),Chelon (3),Crenimugil (2),Joturus (1),Liza (24) ,Moolgarda (1),Mugil (17),Myxus (4),Neomyxus (2),Oedalechilus (2),Rhinomugil (2),Sicamugil (2),Valamugil (9) ,Xenomugil (1))... draceeee!!.. treaba devine incurcata rau de tot!!! :o :o :o :shock: :shock: :shock:

Si cum pestisorii astia traiesc mai peste tot in lume (Tudose..zi-i lu' Logitax sa bage si la Sacel!!! :lol: :lol: !!!) ia sa ne apropiem de problema nationala si sa vedem ce gaseste pe la noi.... Pai se gaseste asa ( la Marea Neagra of course!!):

> Chefalul Mare, Labanul sau Chefalul Dungat - Mugil cephalus. Peste de 20-60cm (exceptional 90 cm), cu greutatea de 3-12 kg!!

> Chefalul (Comun) sau Singhilul - Liza Aurata (vechi nume latin Mugil Auratus - scos din uz!). Peste de 20-30cm (exceptional 50 cm), cu greutatea de 1-5 kg

>Chefalul Mic, Chefalas sau Ostreinos - Liza Saliens (vechi nume latin Mugil Saliens- scos din uz!). Peste de 15-25cm, cu greutatea de 100-250g


De remarcat...tot chefalul mic (indiferent de specie!) de pana la 100 de grame se numeste pescareste "ilarie" (cum e marlita sau somoteiul!!)

Acu' daca v-ati facut temele... pregatiti momeala clasica : rama de mare (Nereis diversicolor -de fapt un vierme cu multe picioare - chete- acvatic din clasa polichete)...pe urma intrebati-l pe Geppetto despre monturi si fuga la pescuit!!!!



HMMM !!! Duceti-l baieti pe Truia la pescuit , vad ca o ia pe urmele lui Dady !!! :lol: :lol: :lol:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Chefalii de adriatica
MesajScris: 28 Oct 2010, 10:18 
Neconectat
Moderator global
Avatar utilizator

Membru din: 22 Oct 2009, 19:11
Mesaje: 5041
truia scrie:
Macar la nume se aseamana...Cleanul (Leuciscus Cephalus).... si Labanul (Mugil Cephalus)..ar putea fi cumetri de nasie!!! :lol: :lol: :lol:


:lol: :lol: :lol: :lol: Asa da , ca daca era Mugil Cephalus cu R in loc de N , stiam cine-i... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Chefalii de adriatica
MesajScris: 28 Oct 2010, 13:28 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Oct 2009, 07:05
Mesaje: 2467
Tudose...ce m-as mai duce eu la peste!!!.. da' nu pot ca am sedinta cu parintii!!! :shock: :shock:

_________________
Habar n-are broasca ce-i ala oceanul!!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Chefalii de adriatica
MesajScris: 28 Oct 2010, 13:30 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Oct 2009, 07:05
Mesaje: 2467
alintudose scrie:
truia scrie:
Macar la nume se aseamana...Cleanul (Leuciscus Cephalus).... si Labanul (Mugil Cephalus)..ar putea fi cumetri de nasie!!! :lol: :lol: :lol:


:lol: :lol: :lol: :lol: Asa da , ca daca era Mugil Cephalus cu R in loc de N , stiam cine-i... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:



Labanul cu R!!!!... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:.. tareee! nu m-am gandit!! :lol: :lol: :lol:

_________________
Habar n-are broasca ce-i ala oceanul!!


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 22 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.069s | 13 Queries | GZIP : Off ]