Pescuit Stationar

Acum este 28 Sep 2024, 20:26

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 140 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: pescuit la match
MesajScris: 09 Apr 2010, 17:12 
Neconectat

Membru din: 26 Mar 2010, 19:35
Mesaje: 30
Asteapta tu putin sa pun poza cu ce am reusit sa prind astazi la Sarulesti si mai vorbim...
De batut, ma mir ca ma deschizi gura, ti-am tras-o de fiecare data. Ia zi ma pescuiesti la shefield cu telescopica aia de 1,5 m ? Iar acel fel de bologneza, asa cum zici tu este de fapt un telescop pentru pastrav. Doar ti-am recomandat asa ceva, mai ales ca sunt ieftine 20-25 euro.
Eu nu sunt bun la teorie, am facut si eu niste incercari la tinerete, adevaratii maestrii sunt pe aici pe undeva si cred ca deja ii doare burta de ras :lol:

Catalin
PS. Poate te inchinge si nu pui poze cu ce vei prinde la marele lac cu taxa de 2,5 euro/zi. Altul mai ieftin nu ai gasit ?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: pescuit la match
MesajScris: 09 Apr 2010, 18:54 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Noi 2009, 14:36
Mesaje: 108
Localitate: Barcelona
Asa e Catalin, m-ai invins de fiecare data...pacat de Oltenita, unde tu ai fost 'lampa", iar eu am fost pe podium :D :lol: :lol: :lol:
Catalin, 2,50 euro este o taxa suplimentara pentru ZPC (Zona de Pesca Controlada), permisul fiind de 13,50 euro. Daca imi va placea locul, scot pe tot anul pe acea zona, Foix (16,75 euro). Crezi ca aici e jaful din Ro? E apa naturala, lac de baraj, liber la pescuit pentru cine se incadreaza in reguli. Si e pescuit C&R. Doar n-o sa mananc peste din lac, cand stii si tu prea bine cam ce inseamna o piata pescareasca la Mediterana, si am ce sa aleg, slava Domnului.
Maine va fi un pescuit de tatonare...apoi voi vedea.
Nu mi-ai raspuns daca te incumeti sa vii la concurs, sau te dai ranit? :lol: :lol: :lol:

_________________
al. trentea - "Pescari 4Ever" - Bucuresti / "Fusion for Energy" Fishing Club - Barcelona


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: pescuit la match
MesajScris: 09 Apr 2010, 20:22 
Neconectat

Membru din: 26 Mar 2010, 19:35
Mesaje: 30
Stiu Alex cum sta treaba, te tachinez si eu.
La Oltenita si Bogdan a fost lampa, asa ca nu se pune..., dar in rest ?
Ia de aici una proaspata de astazi:

Imagine

Ti se pare cunoscut locul ?
La concursuri de baboi - asa cum iti place tie - cu 2 manse intr-o singura zi nu mai vin. Am sa merg probabil la cel organizat de Maty pe Sarulesti, alt nivel, iti mai clatesti un ochi, mai furi ceva de la meseriasi, mai citesti printre randuri...
Azi am testat Rameau D'or Breme conceputa de Da Silva. Destul de pretentioasa la umectare, dar pestele a raspuns prompt la nadire.
In fine astept vesti si impresii dupa partida de maine.

Catalin


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: pescuit la match
MesajScris: 09 Apr 2010, 21:19 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Noi 2009, 14:36
Mesaje: 108
Localitate: Barcelona
Catalin, era un prilej sa ne mai vedem si noi...Si sa stii ca Maty mi-a trimis mesaj ca vine cu mare placere la concurs daca va fi in tara. Daca-l mai pui pe Bogdan, echipa Carpzone si inca cativa, parca ai cam avea cu cine sa te intreci, nu? Daca eram in tara sigur veneam si eu la concursul lui Maty, doar din placere sa ma reintalnesc cu el si cu cativa baieti din Ardeal si Moldova cu care nu m-am intalnit de multi ani...

Imi aduc aminte ca am prins un salau asemanator prin 2003 sau 2004 la mamaliga!

Da, am facut ceva partide frumoase pe canal la malul rupt, dar parca platicile erau mai rasarite atunci, nu crezi? In 2005 am prins una de 2,5 kg, daca-ti amintesti. Era dupa un ProfiMix.

Vad maine ce fac si-ti trimit mesaj. Tocmai am terminat mamaliga!

Numai bine!

_________________
al. trentea - "Pescari 4Ever" - Bucuresti / "Fusion for Energy" Fishing Club - Barcelona


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: pescuit la match
MesajScris: 10 Apr 2010, 19:49 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Noi 2009, 14:36
Mesaje: 108
Localitate: Barcelona
Catalin, dupa cum ai putut vedea in pozele pe care ti le-am trimis prin e-mail, a fost o partida cu adevarat reusita. Am prins 8 ciortani intre 1 si 2 kg, plus 5 carasi intre 200 si 350 gr. Toti pestii au fost prinsi la Sheffield, ciortanii la porumb de conserva pt. consum uman. Carasii i-am luat numai cand am schimbat din cand in cand pe cocolos de mamaliga. La sfarsit, cu 2-3 minute pana la ora plecarii, mi-a tras pe lanseta pe care o tinusem de cand am inceput pescuitul cu doua boabe pe fund, cu nada pe arc, L-am intepat, dar a intrat in stuf in stanga, si n-am putut sa-l mai scot, asa ca am avut si ceva emotii la final. Am pescuit in sistem C&R timp de 6 ore, de la 12 la 18.
Vreme buna, vant usor spre moderat, apa adancime 3,5 m. Am pescuit cam la 30-35 m de mal cu o pluta Venturieri de 20 gr., carlig Triana Takara nr. 14, fir Browning Cenex de 0,18 cu inaintas Shimano Beast Master de 0,14 , mulineta Mitchel Match 300 si lanseta Grauvell de 4m. Crap sui, foarte bataios! Colegul meu, la prima partida de pescuit din viata lui pe un lac, a prins doi ciortani! Tot la Sheffield.
Te rog sa postezi, daca vrei, pozele... ;)

_________________
al. trentea - "Pescari 4Ever" - Bucuresti / "Fusion for Energy" Fishing Club - Barcelona


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: pescuit la match
MesajScris: 11 Apr 2010, 10:18 
Neconectat

Membru din: 26 Mar 2010, 19:35
Mesaje: 30
Poze de la partida de pescuit a prietenului Alex Trentea :
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine

Ma bucur pentru tine Alex ca ai unde sa prinzi asa pesti insa vei avea o problema: o sa tinjesti dupa baboii ca palma pe care ii prindeai de obicei in tara. O sa ai cosmaruri saracul de tine :lol: :lol: :lol:
6 ore pentru 8 ciortani ????

Catalin


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: pescuit la match
MesajScris: 11 Apr 2010, 10:26 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Noi 2009, 14:36
Mesaje: 108
Localitate: Barcelona
Catalin, pentru prima data fiind pe acest lac, nestiind absolut nimic despre el inainte, eu cred ca rezultatul e mai mult decat onorabil. Nu este un carpodrom, ci un lac de baraj in care pestele traieste si se inmulteste in mod natural.
Daca ai calcula intreaga cantitate de peste prinsa de mine in 6 ore, ar fi cam cat ai prins tu pe Sarulesti in 12 ore :lol:
Da, am dus dorul obletilor, si pot spune ca mai ca imi venea sa schimb montura si sa dau dupa ei! :lol:

_________________
al. trentea - "Pescari 4Ever" - Bucuresti / "Fusion for Energy" Fishing Club - Barcelona


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: pescuit la match
MesajScris: 12 Apr 2010, 06:13 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Feb 2010, 17:09
Mesaje: 76
Localitate: Petrosani
pentru Adi Suciu o intrebare.Ce as putea folosi pentru marcarea firului,pe la noi nu se gaseste marker special eu acum folosesc un corector dar nu prea tine :oops: exista alte solutii,multumesc anticipat


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: pescuit la match
MesajScris: 12 Apr 2010, 11:04 
Neconectat
Moderator global
Avatar utilizator

Membru din: 22 Oct 2009, 17:35
Mesaje: 2415
Localitate: Arad
stelica scrie:
pentru Adi Suciu o intrebare.Ce as putea folosi pentru marcarea firului,pe la noi nu se gaseste marker special eu acum folosesc un corector dar nu prea tine :oops: exista alte solutii,multumesc anticipat


Daca dai o fuga pina in Hunedoara o sa gasesti la magazinele lui radu Prisecaru sa Adi Sebestain , sau roaga pe cineva care trece pe acolo sa iti cumpere . Corectorul ar mai fii fost o solutie dar nu prea tine . Daca folosesti o pluta mai mica (8-10g ) poti pune fiirul pe dupa clipul mulinetei , la o pluta mai mare si un landeu mai puternic risti in modul asta sa rupi firul . Lanseaza ceva mai departe de locul de pescuit , cam cu 10 m , pune firul pe dupa clip , iar apoi cind vrei sa scufunzi firul , baga virful in apa si mulineaza de acelasi numar de ori ( 10 de exemplu ) de fiecare data , si atunci stii ca ai "tras " pluta mai aproape cu 8 m (majoritatea mulinetelor recupereaza in medie 80 cm ) .

Tot prin aceasta metoda poti masura si distanta la care pescuiesti : lansezi si la recuperare numeri rotatiile si le inmultesti cu raportul de recuperare (atentie in metri ) a mulinetei tale , si aflii cu o precizie relativ mare distanta la care pescuiesti ;) ;) ;) ;) ;)
Daca stii ca ai un prag la 35 m asta e metoda prin care stii sigur ca pescuiesti la 35 m , ochiul liber te fura cel putin 2 - 3 m

_________________
Stiu ca sint pescar prost ........dar cind ma uit in jurul meu prind curaj

http://pescuitstationar.blogspot.com/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: pescuit la match
MesajScris: 12 Apr 2010, 14:20 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Feb 2010, 17:09
Mesaje: 76
Localitate: Petrosani
O sa ma duc la Hunedoara :D :D metoda cu clipul mulinetei am incercat, dar a intrat unul care tragea tare de fir :lol: :lol: si s-a dus distanta :x nu am stiut sa las o rezerva de fir,va multumesc pentru sfaturi si daca no fi cu suparare mai am o intrebare :?: am observat ca folositi plute lestate cu portanta mare (10g-16g)se folosesc doar pentru a atinge distante mari sau are si alte avantaje ex;stabilitate pe vint,avantajeaza montura. :?: :?: Am mai citit undeva ca pentru degresarea firului uni folosesc pur diluat este bun nu distruge firul :? :o


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 140 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14  Următorul

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.091s | 11 Queries | GZIP : Off ]