Pescuit Stationar

Acum este 30 Iun 2024, 09:33

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 77 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 8  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Pescuit caras
MesajScris: 19 Dec 2009, 19:11 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 28 Oct 2009, 18:43
Mesaje: 578
Localitate: Gherla-Cluj
normal ca nu putem compara pescuitul de pe dunare cu cel de pe somes de exemplu . mamaliga poate face legea numai ca depinde la ce o folosesti ca daca vin eu cu stilu meu de pescuit poate merge si ttx pe dunare , foarte important e sa nu comfundam pescuitu la pluta cu cel la ground ( cu momitor ) aici vb de nada , nu de ce punem pe (momitor (bomba) ) ca normal ca no sa punem ttx pe un momitor in dunare ca il spala apa in cateva secunde pe cand mamaliga se leaga mult mai bine .

Cat despre mamaliga is deacord cu Constantin cu tocanita e numai buna sau cu stiuca la cuptor si putina smantana :D ( im lasa gura apa numai cand ma gandesc )

Apropo se poate pescui la pluta ( fixa sau culisanta ) pe dunare sau e pre mare curentu ?

_________________
http://www.pescarclujean.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuit caras
MesajScris: 19 Dec 2009, 19:12 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 09 Dec 2009, 21:00
Mesaje: 512
Localitate: Baia Mare , Maramures
Nu cunosc acele rauri dar la metoda feeder ( care se poate sau nu folosii in accea zona) se foloseste 1 kg de ttx la 2 kg de mix ( orice mix pt feeder) deci as fi sigur ca merge :? parerea mea :)

_________________
My blog : http://pescuitul-sport-sau-pasiune.blogspot.ro/

Marius Osan.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuit caras
MesajScris: 19 Dec 2009, 19:14 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 09 Dec 2009, 21:00
Mesaje: 512
Localitate: Baia Mare , Maramures
Ovi_1919 scrie:
normal ca nu putem compara pescuitul de pe dunare cu cel de pe somes de exemplu . mamaliga poate face legea numai ca depinde la ce o folosesti ca daca vin eu cu stilu meu de pescuit poate merge si ttx pe dunare , foarte important e sa nu comfundam pescuitu la pluta cu cel la ground ( cu momitor ) aici vb de nada , nu de ce punem pe (momitor (bomba) ) ca normal ca no sa punem ttx pe un momitor in dunare ca il spala apa in cateva secunde pe cand mamaliga se leaga mult mai bine .

Cat despre mamaliga is deacord cu Constantin cu tocanita e numai buna sau cu stiuca la cuptor si putina smantana :D ( im lasa gura apa numai cand ma gandesc )

Apropo se poate pescui la pluta ( fixa sau culisanta ) pe dunare sau e pre mare curentu ?


Ma tem ca se poate pescuii la rubeziana cu pluta fixa blocata in curent ( doar in unele zone) sau cu varga lunga 8-)

_________________
My blog : http://pescuitul-sport-sau-pasiune.blogspot.ro/

Marius Osan.


Ultima oară modificat de Maryus pe 19 Dec 2009, 19:16, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuit caras
MesajScris: 19 Dec 2009, 19:16 
Neconectat

Membru din: 13 Noi 2009, 20:47
Mesaje: 279
da cu siguranta ar merge la feeder, dar cu echipament adecvat pentru rauri mari cu curent puternic :!:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuit caras
MesajScris: 19 Dec 2009, 19:17 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 18 Dec 2009, 10:55
Mesaje: 28
Localitate: Galati
Se poate, sunt si zone ce au curent slab. De obicei atunci cand pescuiam la pluta la platica/vaduvita pt a nadi cat de cat zona acopeream o piatra cu mamaliga si o aruncam in apa, iar ca momeala in carlig foloseam buchet de viermusi (2-3), de obicei bicolor...asa-zisa metoda ,,taras''.

_________________
Primeste cu bucurie faptul ca vreun rau te vorbeste,
Nu lua pe nimeni idol, fereste-te si te pazeste!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuit caras
MesajScris: 19 Dec 2009, 19:20 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 18 Dec 2009, 10:55
Mesaje: 28
Localitate: Galati
La Dunare sunt prea multe agatatori ca sa poti da la feeder, poate la Siret sau Prut ar mai merge, o sa am timp vara ce urmeaza sa incerc...m-ati sa facut curios, si vreau si eu sa vad cat de eficient este acest ttx.

_________________
Primeste cu bucurie faptul ca vreun rau te vorbeste,
Nu lua pe nimeni idol, fereste-te si te pazeste!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuit caras
MesajScris: 19 Dec 2009, 19:25 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 09 Dec 2009, 21:00
Mesaje: 512
Localitate: Baia Mare , Maramures
Rockyonutz scrie:
La Dunare sunt prea multe agatatori ca sa poti da la feeder, poate la Siret sau Prut ar mai merge, o sa am timp vara ce urmeaza sa incerc...m-ati sa facut curios, si vreau si eu sa vad cat de eficient este acest ttx.


Nu trebuie folosit in exces ... 1 kg de ttx la 2 kg de mix sau 1 kg de ttx la 3 kg de mix :)

_________________
My blog : http://pescuitul-sport-sau-pasiune.blogspot.ro/

Marius Osan.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuit caras
MesajScris: 19 Dec 2009, 19:27 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 28 Oct 2009, 18:43
Mesaje: 578
Localitate: Gherla-Cluj
Bine hai sa revenim la doleantele colegului ca nu cred ca l-am ajutat prea mult din ce am vb pana acum

_________________
http://www.pescarclujean.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuit caras
MesajScris: 19 Dec 2009, 19:34 
Neconectat

Membru din: 27 Oct 2009, 19:24
Mesaje: 595
Localitate: nitu vasile braila
Rockyonutz scrie:
Depinde si de zona...eu dau in partea cealalta a tarii si nu pescuiesc decat pe ape salbatice...mamaliga este universala, o folosesti si la balta dar si pe ape curgatoare, nu prea ai ce cauta cu ttx la Dunare, Siret sau Prut...

te inseli ionut...ttx este f bun la dunare - suntem vecini- iar in functie de curentul apei cateodata este indispensabil. un om care pescuieste numai cu mamaliga are posibilitatile limitate - ca si tehnica -.cu ttx pot cola o nada sau daca vreau il aduc la consistenta mamaligii tale .
spuneam ca esti limitat cu mamaliga ...ce fol la preparare ...malai...un indulcitor ...un colorant ...poate ceva aroma ....trebuie sa fii artist mare sa lucrezi cu ingredientele sa nu gresesti undeva iar mamaliga astfel rezultata trebuie preparata de acasa.
dar gandeste-te cat de multe avantaje ai pescuind cu o punga de benzar betaina si o punga de ttx. basca faptul ca daca nu ai trasaturi nu strici nada. sa stii ca e un lucru bun daca nada folosita se desface incet incet iar particolele o iau la vale ...si daca printre ele mai strecori si cateva boabe de porumb fiert si canepa ...deja am nostalgii.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuit caras
MesajScris: 19 Dec 2009, 19:41 
Neconectat

Membru din: 27 Oct 2009, 19:24
Mesaje: 595
Localitate: nitu vasile braila
@ robert ...
pui o intrebare vaga iar raspunsul ar incapea intr-o carte. daca vrei sa primesti raspunsuri concrete trebuie sa dai mai multe detalii. o sa fii surprins ca observand acele detalii vei gasi singur raspunsul...
deci nu spui nimic de vegetatie , turbiditate , adancime si substrat chiar si anotimpul trebuie mentionat.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 77 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 8  Următorul

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.066s | 13 Queries | GZIP : Off ]