Pescuit Stationar

Acum este 28 Sep 2024, 20:19

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 27 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: sarulesti
MesajScris: 27 Mar 2012, 12:08 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 24 Feb 2010, 10:16
Mesaje: 325
Localitate: Brasov
Dupa parerea mea ai pescuit foarte aproape de mal pentru inceputul asta de sezon. cred ca undeva la 30m - 40m mai gaseai un prag unde apa era mai mare. Pe cadere aveai ceva sanse sa iei ceva in conditiile in care linia cobora destul de lent luand in considerare plutele pe care le-ai folosit si cantitatea de plumb pe care o necesita ele. In privinta plutelor cred ca nu le-ai ales foarte bine. Iti trebuia ceva cu o antena mult mai sensibila si goala pe dinauntru pentru a o vedea mai bine (plutele alea le-as folosi pe o balta de crap, vara). Vierme nu as fi pus de la inceput in nada, cred ca ceva larve daca aveai posibilitatea si pe carlig as fi folosit acelasi lucru si cand zic larve nu ma refer la cele artificiale :twisted:
Nada ai nimerit-o in proportie de 50%, mergi pe nada asta ca e foarte ok. NU cred ca poti trage concluzii cand schimbi nada la fiecare partida. Aditivi de caramel praf sau lichid si pentru a nu satura pestele si in acelasi timp pentru a crea efectul de nor poti pune pamant in nada. Eu cam asa as fi facut. NU stiu daca e cea mai buna parere asa ca mai astepta si o sa-ti raspunda si altii cu siguranta.

_________________
Avar de crap si informatii utile.
Radu Tanase BV.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: sarulesti
MesajScris: 27 Mar 2012, 14:24 
Neconectat

Membru din: 15 Ian 2012, 11:23
Mesaje: 92
Plutele mi le-a recomandat vanzatorul de la Gipo,dar daca le luam de capul meu,cred ca tot rezultatul asta as fi avut...Data viitoare am sa folosesc un plumb culisant,doar asa,sa vad care-i treaba cu el,am observat ca multi foolosesc asa ceva.Cat despre nada,o fi ea buna,dar este si foarte scumpa.Mi-am comandat mai multe pungi de Benzar platica(la pungi de 3kg) pentru Sandulita si Benzar special concurse pentru alte balti.Anul trecut spre exemplu,am prins foarte bine cu o nada facuta de mine,exclusiv din seminte de floarea soarelui si boabe de porumb prajite si macinate.As vrea sa amestec nada asta(mai am vreo 20kg) cu cea din comert,dar nu stiu proportiile,ma poti ajuta?De asemenea,mi-am comandat si un aditiv Benzar Mix Brasem,pe cutie scrie ca pe apele astea se foloseste 40% din continut,iar pe apele calde 20%.La fel,nu stiu proportiile,adica 40% la cata cantitate de apa?????Multumesc foarte mult.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: sarulesti
MesajScris: 27 Mar 2012, 15:08 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 24 Feb 2010, 10:16
Mesaje: 325
Localitate: Brasov
NU sunt in masura sa te ajut cu nada, cea home made imi este total necunoscuta, nu am talent in domeniul asta. Aici altcineva ar putea sa-si dea cu parerea. Imi pare rau.

_________________
Avar de crap si informatii utile.
Radu Tanase BV.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: sarulesti
MesajScris: 27 Mar 2012, 16:57 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Iun 2010, 18:05
Mesaje: 429
Localitate: Houston,Texas,U.S.A.
george75 scrie:
Plutele mi le-a recomandat vanzatorul de la Gipo,dar daca le luam de capul meu,cred ca tot rezultatul asta as fi avut...Data viitoare am sa folosesc un plumb culisant,doar asa,sa vad care-i treaba cu el,am observat ca multi foolosesc asa ceva.Cat despre nada,o fi ea buna,dar este si foarte scumpa.Mi-am comandat mai multe pungi de Benzar platica(la pungi de 3kg) pentru Sandulita si Benzar special concurse pentru alte balti.Anul trecut spre exemplu,am prins foarte bine cu o nada facuta de mine,exclusiv din seminte de floarea soarelui si boabe de porumb prajite si macinate.As vrea sa amestec nada asta(mai am vreo 20kg) cu cea din comert,dar nu stiu proportiile,ma poti ajuta?De asemenea,mi-am comandat si un aditiv Benzar Mix Brasem,pe cutie scrie ca pe apele astea se foloseste 40% din continut,iar pe apele calde 20%.La fel,nu stiu proportiile,adica 40% la cata cantitate de apa?????Multumesc foarte mult.


@george 75,

S-ar putea ca nada facuta de tine anul trecut sa fi rancezit si sa nu mai ai aceleasi rezultate ca si cu o nada proaspata.Daca tu iti vei face nada, fa-o cu o saptamana-doua inaintea concursului.In plus mai trebuie sa bagi in nada ta si samanta de canepa prajita si macinata,pesmet si inca alte ingrediente ......

NUmai bine,

Jean Scurtu

_________________
“BORN TO FISH, FORCED TO WORK”


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: sarulesti
MesajScris: 27 Mar 2012, 18:19 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 18 Ian 2010, 17:46
Mesaje: 786
Localitate: Baia Mare
george75 scrie:
Plutele mi le-a recomandat vanzatorul de la Gipo,dar daca le luam de capul meu,cred ca tot rezultatul asta as fi avut...Data viitoare am sa folosesc un plumb culisant,doar asa,sa vad care-i treaba cu el,am observat ca multi foolosesc asa ceva.Cat despre nada,o fi ea buna,dar este si foarte scumpa.Mi-am comandat mai multe pungi de Benzar platica(la pungi de 3kg) pentru Sandulita si Benzar special concurse pentru alte balti.Anul trecut spre exemplu,am prins foarte bine cu o nada facuta de mine,exclusiv din seminte de floarea soarelui si boabe de porumb prajite si macinate.As vrea sa amestec nada asta(mai am vreo 20kg) cu cea din comert,dar nu stiu proportiile,ma poti ajuta?De asemenea,mi-am comandat si un aditiv Benzar Mix Brasem,pe cutie scrie ca pe apele astea se foloseste 40% din continut,iar pe apele calde 20%.La fel,nu stiu proportiile,adica 40% la cata cantitate de apa?????Multumesc foarte mult.

Daca e ala Turbo la 100 ml la 3-4 kg nada poti sa pui toti 100 ml diluati in putina apa,vreo 500 ml,dar sa nu pui prea multa sa ramai cu apa si aditiv si nada umectata deja.deci la 500 ml apa si 100 aditiv e ok,sau poti si mai putina apa si dupaia completezi.Daca e la 500 ml poti pune jumatate de flacon la 3-4 kg nada tot indoit cu apa.Si inca ceva:Se pune apa peste nada nu nada peste apa :) Fir intins!

_________________
TODAY NO FISH!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: sarulesti
MesajScris: 27 Mar 2012, 18:34 
Neconectat

Membru din: 15 Ian 2012, 11:23
Mesaje: 92
Multumesc domnule Scurtu,stiu ca in nada mai trebuie adaugate multe alte componente,dar am cautat o "reteta" de nada cat mai ieftina,pentru ca anul trecut nu aveam serviciu si de aici lesne de inteles motivele.Pe parcursul anului,din 15 aprilie pana in 20 octombrie(datele sunt aproximative,dar de regula le respect)merg la pescuit 14 zile/luna,iarasi un motiv sa caut nade mai ieftine.Acum am gasit nadele Benzar,destul de ieftine si foarte bune,pe specii de pesti,culori,arome etc.Ma voi axa anul acesta pe acestea,functie de baltile pe care voi merge sau,daca consider ca pe parcursul iernii am acumulat destula informatie incat sa pot face prima incercare pe ape curgatoare,voi merge la Dunare.Revenind la "macinatura" mea,nu a rancezit,am verificat-o azi dimineata si este foarte ok.Singura problema este ca am macinat-o cam fin,de aceea cred ca mai bine o voi folosi in combinatie cu alta nada,una cu granulatie mai mare.Problema este ca nu stiu ce proportii sa folosesc,nu vreau sa compromit SI aceasta partida(joi ma duc sa-mi iau revansa la Sandulita).Cum maine lucrez de la 9:00 la 00:00,probabil o voi folosi separat,adica voi nadi un loc cu Benzar si un loc cu cea home-made.Daca pestele raspunde bine la ambele,o voi amesteca data viitoare in proportie 1/2 cu 1/2,daca raspunde bine numai la Benzar Platica,o mai aman pe cea home-made pana la vara,daca prind numai la cea home-made...dau firma Benzar in judecata!!! :lol: :lol: :lol:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: sarulesti
MesajScris: 27 Mar 2012, 18:35 
Neconectat

Membru din: 15 Ian 2012, 11:23
Mesaje: 92
Multumesc D-le Paul,este din acela la 500ml,am inteles acum!!!


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 27 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.083s | 13 Queries | GZIP : Off ]