Pescuit Stationar

Acum este 29 Sep 2024, 00:18

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 54 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Pasta,pasta...si iar pasta!!!!
MesajScris: 23 Aug 2010, 23:03 
Neconectat

Membru din: 06 Noi 2009, 13:40
Mesaje: 3667
besliu scrie:
SUPERB LACUL !!! :P


Pentru sufletul tau...care tanjeste dupa frumos... :lol: :lol: :lol: :mrgreen:

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

:twisted: :twisted: Si sa nu uitam si de fotograful echipei:

Imagine

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=GIGv4GfExQs
http://fishinginireland.info/news/coars ... s-the-day/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pasta,pasta...si iar pasta!!!!
MesajScris: 24 Aug 2010, 00:55 
Neconectat

Membru din: 06 Noi 2009, 13:40
Mesaje: 3667
nutzu_z scrie:
Pasta se cumpara ready made... cele mai tari firme, Colgate si Blend-a-Med. Daca is sensibili, iarna si primavara, se recomanda Sensodyne!!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:


:lol: :lol: :lol: Doamneee..ce "porc esti"...mah Nutzu-le...da cu pasta, ea PASTA...ce dreaq ai :?: :roll: ...ca doar, sigur nu ti-a facut ...nimic :roll: :roll: ...ea PASTA!!!...sau poate doar cuvantul asta are "repercursiuni","reverberatii".."co-notatii"...asupra performantelor tale de anul asta...adica ai pescuit ca... "pas.........ta" :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: ...mamaaa,ce "porc sunt" ...eu acum!!!!

P.S. de care zicea-i ca ai folosit :?: ....Cool-a-Gate,Blade-a -Soul sau Sens-a-s :lol: :lol: :lol: :mrgreen:

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=GIGv4GfExQs
http://fishinginireland.info/news/coars ... s-the-day/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pasta,pasta...si iar pasta!!!!
MesajScris: 24 Aug 2010, 18:16 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Oct 2009, 05:19
Mesaje: 1272
Localitate: Cluj-Napoca
sorin renato scrie:
RaduDan scrie:
Am prins un somn pitic

unde ai prins somn pitic, in romania sau in ungaria?daca la noi, suntem mancati.... adio rame si alte vietati...


In Romania. A ajuns si la noi...dar ce sa zic, pescuitul nu inseamna numai rama si vierme inseamna...si pasta... ;)

_________________
"If you are one of those unfortunate souls who suffer from a passion for angling.."

The more I practice the luckier i get!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pasta,pasta...si iar pasta!!!!
MesajScris: 24 Aug 2010, 18:16 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Oct 2009, 05:19
Mesaje: 1272
Localitate: Cluj-Napoca
alex gavan scrie:
RaduDan scrie:
Pasta se poate face fie din pelete macinate sau nu, fie din nada fina gen Swim Stim dela Dynamite. Eu am facut din pelete macinate si din pelete nemacinate. Este buna si pasta home-made, dar este bine sa se mai adauge diverse componente...gen fishmeal, robin red, si orice alte componente bune pentru crap.
Eu am pescuit cu pasta, dar era una bazata pe fishmeal si era cam mult somn pitic in zona. Am prins un somn pitic :lol:
@SLK...ai cupa pentru pasta? :lol:


tu ce te bagi ma ca habar nu ai! :twisted: :twisted: :twisted:


Pfoai de curu` meu, chiar ca nu am habar de nimic...prostul de mine... nu-i asa?:)

_________________
"If you are one of those unfortunate souls who suffer from a passion for angling.."

The more I practice the luckier i get!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pasta,pasta...si iar pasta!!!!
MesajScris: 25 Aug 2010, 12:48 
Neconectat

Membru din: 06 Noi 2009, 13:40
Mesaje: 3667
Lasand gluma la o parte, sa trecem la lucruri mai serioase si sa va explic si partea nevazuta a partidei si cum am gandit sesiunea. Am hotarat sa pescuiesc pe 4 vaduri si anume:
1. Unul la 13m, cu care ajungeam exact langa nuferii din fata, si pe care l-am nadit constant cu prastia cu pellete...pescuind la suprafata (adancime 40cm)...in carlig pellete prinse cu banda siliconica...pluta 0,4g.
Pe aceasta distanta am pescuit 3 reprize a cate 15min. materializate cu prinderea aprox. a 7-8 pesti. Elasticul folosit este Preston Hollo albastru (15H), bine intins.
2. Alt vad a fost la 10m unde am nadit cu, cupa, pasta...la inceput urmanda sa revin in functie de ce se intampla in celelalte vaduri...adancimea apei fiind 1,5m iar pluta folosita fiind de 1g. Acest vad mi-a adus cea mai mare cantitate, aprox. jumatate din cat am prins, cu mentiunea ca in ultima jumatate de ora vadul se umpluse atat de mult cu pesti incat aveam nenumarate trasaturi false, pestii se bagau in fir. Elasticul folosit este Daiwa Hydro negru, pus pe Pula-Bung.
3. Un alt vad la 5m in dreapta mea, langa niste buruieni si sub o tufa, la 1m de mal si la adancimea apei de 1m...tot asa am nadit numai cu pasta si din cand in cand cu pellete Dinamite The Source de 4mm...pluta folosita 0,75g. Folosind tactica de rotire a vadurilor(odihnire), si-a adus si acest vad contributia la greutatea totala.Elastic folosit Preston Hollo albastru (15H)...bine intins.
4. Ultimul vad la 5m in stanga si la aproximativ 2m de mal cu o pluta de 1g unde am nadit cu nada normala, respectiv 1kg de Benzar Mix Turbo Carp peste care am adaugat 3 lingurite pline de Benzar Mix Turbo Super Dip-Scopex+Polen...aici am pescuit doar cu pellete in carlig. Si acest vad si-a adus contributia lui, iar atunci cand celelalte mureau, ma salva. Elasticul folosit este Daiwa Hydro negru, pus pe Pula-Bung.

Firul principal la toate liniile a fost Garbolino de 0,16mm, iar forfacul Shimano Silk Shock de 0,14mm. Carligele pentru pasta au fost Kamasan Animal de 10 iar pentru pellete am folosit Preston PR32 de marimea 12.

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=GIGv4GfExQs
http://fishinginireland.info/news/coars ... s-the-day/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pasta,pasta...si iar pasta!!!!
MesajScris: 27 Aug 2010, 18:08 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Oct 2009, 05:19
Mesaje: 1272
Localitate: Cluj-Napoca
Entuziasmat, incitat si chiar enervat de postarea domnului Tica the Irish, am decis sa merg si eu azi sa probez pescuitul la pasta. Am folosit o pasta reteta proprie. Am pescuit la inceput pe un singur vad la 13 metri, apoi duca circa 3 ore am pus rbs jos din cauza vantului cu accese de furtuna. Dupa aproximativ alte 3-4 ore am reluat rbs, intre timp vadul a fost intretinut cu pelete din prastie(3 mm Sensas IM5 Betain-Green si Sensas Match 6 mm). cu toate ca vantul s-a mai domolit, am decis sa incerc un vad la 11,5 metri, cu pasta, pelete si mai rar cate 2-3 boabe de porumb. Frecventa trasaturilor a fost mai mare pe pasta decat pe porumb sau vierme.
Am folosit la inceput elastic Browning plin de 1.6 apoi am trecut pe Sensas Latex de 1.8, cu pulla bung, fir de 0.18 cu forfac de 0.16, carlig...Kamasan B983
Cateva poze...

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Si o mica agitatie produsa de niste fitofagi pe canalul din spatele lacului...

Imagine

Si fotograful...

Imagine


Concluzia zilei este ca sunt bun :lol: :lol: :lol:

_________________
"If you are one of those unfortunate souls who suffer from a passion for angling.."

The more I practice the luckier i get!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pasta,pasta...si iar pasta!!!!
MesajScris: 27 Aug 2010, 18:33 
Neconectat

Membru din: 06 Noi 2009, 13:40
Mesaje: 3667
Mah,da n-am vrut sa te enervez chiar asa de tare :roll: :roll: :lol: :lol: :lol: :mrgreen:

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=GIGv4GfExQs
http://fishinginireland.info/news/coars ... s-the-day/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pasta,pasta...si iar pasta!!!!
MesajScris: 27 Aug 2010, 18:36 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Oct 2009, 05:19
Mesaje: 1272
Localitate: Cluj-Napoca
ticairlandezu scrie:
Mah,da n-am vrut sa te enervez chiar asa de tare :roll: :roll: :lol: :lol: :lol: :mrgreen:


M-am enervat in sens pozitiv. Oricum coceam o partida de acest gen. Prima data can am dat cu pasta am prins un somnu pitic si trebuia sa ma razbun si eu cu niste crapi..:lol:

_________________
"If you are one of those unfortunate souls who suffer from a passion for angling.."

The more I practice the luckier i get!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pasta,pasta...si iar pasta!!!!
MesajScris: 28 Aug 2010, 05:45 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Oct 2009, 05:19
Mesaje: 1272
Localitate: Cluj-Napoca
Cum preparati pasta?? Eu stiu ca in general se prepara punand nada/peletele/peletele macinate intr-un vas mare peste care se toarna apa clocotita, se lasa 10-15 minute, apoi se framanta pana nu se mai leaga de vas. Exista alta metoda?? Exceptand, evident metoda VDE cu pasta lor la pachet peste care se adauga apa si se framanta.

A da, cum duceti pasta...cu cupa speciala pentru pasta, sau cu chestie din aceea de prins cablurile, atasata pe rbs??

_________________
"If you are one of those unfortunate souls who suffer from a passion for angling.."

The more I practice the luckier i get!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pasta,pasta...si iar pasta!!!!
MesajScris: 28 Aug 2010, 06:10 
Neconectat

Membru din: 06 Noi 2009, 13:40
Mesaje: 3667
Bine-nteles ca pozitiv ;) ...iar ca sa ma asigur ca faci totul bine...chiar cu riscul de a ma repeta...pasta trebuie sa fie atat de moale ;) incat daca ai incerca sa o duci fara cupita ...pana la 11-13m...ar trebui sa cada ;) ...cupita folosita de tine nu este cea adecvata...fiind prea aproape de varf...burta pe care o face firul cu pluta si plumbii poate fi chiar un cosmar....in consecinta eu mi-am facut(improvizat) cupe din capacele de la spray pe care le-am gaurit cu un cutit...astfel ca am putut sa le trag pe kit pana la circa 1m si le pun inainte de a atasa firul de conector ;) ....astfel reduci din incalcituri.Inainte de a rasuci batul, sa cada pasta, te intinzi ...cat poti...cu cotorul batului in fata ...ca sa reduci cat mai mult din acel metru ..priceput :roll: :roll: Bafta in continuare!!!!!!

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=GIGv4GfExQs
http://fishinginireland.info/news/coars ... s-the-day/


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 54 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.180s | 11 Queries | GZIP : Off ]