Pescuit Stationar

Acum este 28 Sep 2024, 22:23

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 59 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Daiwa TDR 3012D
MesajScris: 01 Feb 2012, 17:53 
Neconectat

Membru din: 28 Dec 2010, 17:51
Mesaje: 464
Localitate: Oradea
adi suciu scrie:
kiske13 scrie:
octa scrie:
La modelele mai ieftine cum ar fi nexave,sienna am vazut ca pretul este asemanator nu conteaza ca are frana spate sau fata dar la cele mai scumpe este o diferenta semnificativa a pretului .Catalin232 poate avea dreptate si eu m-am intrebat ceva timp daca e vreo diferenta semnificativa de calitate si rezistenta.


Frana spate nu se poate compara cu cea de fata! Eu personal nu mai vreau mulineta cu frana spate de nici un producator!


zi-mi si mie care e diferenta intre cele doua frine , ca eu nu-mi dau seama ...si nici nu am desfacut prea multe mulinete ca sa-mi fac o parere . Daca mergeau nu le-am desfacut sa vad...de ce merg :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:


Cele cu frana spate, cu frana stransa tare, cedeaza firul mai neuniform, nu se lipesc dar nu este la fel ca frana fata cu lamelele alea imense.
Sa nu vorbim de intretinerea lor. (Este site-ul din ungaria, de pe care mi-ai dat si tu un link, acolo sunt niste teste interesante cu cantarul)
La Shimano au pus ei gaura aia, pentru a picura ulei (dar cred ca este mai mult marketing).
Daca nu se curata murdaria din cand in cand din mulineta, se uzeaza mai rapid, pentru a curata trebuie sa desfaci. Pe cele cu frana fata le desfaci mult mai usor.
Dar daca tu zici ca sunt la fel, eu te cred! (oricum nu mai vreau frana spate).


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Daiwa TDR 3012D
MesajScris: 01 Feb 2012, 17:58 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 13 Dec 2009, 09:03
Mesaje: 293
Localitate: cluj-napoca
frana fata actioneaza direct asupra tamburului, in timp ce frana spate actioneaza asupra axului. insa nu stiu cum anume... :oops:
la frana fata e simplu principiul...
pe acest site sunt multe mulinete desfacute, printre care si stradicul cu frana spate. nu imi dau seama exact cum functioneaza cea spate...
http://mulinete.wordpress.com/2011/11/01/shimano-stradic-gtm-rb/
citeam pe net, nu mai stiu exact unde, ca cele cu frana fata sunt mult mai fiabile si mai rezistente in timp.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Daiwa TDR 3012D
MesajScris: 01 Feb 2012, 18:05 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 09 Mar 2010, 17:45
Mesaje: 40
Localitate: (Ploiesti) Madrid
:lol: :lol: :lol: Fiecare avem pasarelele noastre.Imi plac si daiwa si am si daiwa dar sincer mi se pare un moft sa platesc o diferenta atat de mare la acelasi model pt sistemul de franare(vorbesc despre modelele shimano).Adevarul este ca daca cele cu frana spate mi-ar da probleme le-as evida dar pana acum mi-au functionat f bine ,mai mult tot ma uit la un twin power ci 4 cel cu 3 frane(Adi Suciu stie despre ce vorbesc si poate ma lipesc de unul ;) ).Si mai mult sistemul cu frana de lupta mi se pare f comod si eficient.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Daiwa TDR 3012D
MesajScris: 01 Feb 2012, 19:50 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Iun 2010, 18:05
Mesaje: 429
Localitate: Houston,Texas,U.S.A.
Am avut destule mulinete incepand cu METROM,DELTA,AVAT,ABU -CARDINAL(facute in Suedia),MITCHELL,PLUEGER etc. si nu in ultimul rand SHIMANO(STRADIC,SYMETRE,SAHARA).
Cred ca va dati seama ca o mulineta de spinning e mult mai solicitata decat una folosita la stationar.
Prefer doar mulinetele cu frana pe fata deoarece asigura o frana mult mai buna si mai fina(depinde de modelul mulinetei si marca).

Mi-am vandut toate mulinetele SHIMANO,in afara de o SAHARA 4000 si asta deoarece de la STRADIC-UL 4000 aveam 5 tamburi de rezerva ce se potriveau la SAHARA.
De peste 10 ani pescuiesc cu mulinete DAIWA WHISKER SS TOURNAMENT,mulinete cu doar 3 rulmenti inoxidabili,ce nu are instant anti retur,dar care au o frana f. fina,un tambur long cast,rola de ghidare a firului din carbura de siliciu(SIC),pun firul in cross pe tambur sub un unghi de cca.5 grade,mulinete ce se pot folosi fara probleme in apa sarata.

Am peste 10 mulinete SS TOURNAMENT(700,1300,1600,2600)si sunt f. multumit de ele.Aceste mulinete cu o intretinere minima pot functiona corespunzator si peste 20 de ani.

Mulinetele de spinning DAIWA ,dupa parerea mea sunt peste mulinetele SHIMANO,dar repet e doar parerea mea ce foate fi buna sau mai putin buna.

Numai bine,

Jean Scurtu

_________________
“BORN TO FISH, FORCED TO WORK”


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Daiwa TDR 3012D
MesajScris: 01 Feb 2012, 21:15 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Dec 2009, 17:37
Mesaje: 366
Localitate: Constanta
Ca tot veni vorba, ce dimensiune de SS corespunde unei mulinete Daiwa de 3500?

_________________
Vezi cati nimeni trec pe strada? Milioane de nimeni...

http://thegreatgudgeonhunt.blogspot.com/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Daiwa TDR 3012D
MesajScris: 02 Feb 2012, 05:48 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Iun 2010, 18:05
Mesaje: 429
Localitate: Houston,Texas,U.S.A.
Eu pescuiesc cel mai mult cu SS1300 si cred(dar nu sunt sigur)ca e cam la fel ca DAIWA 3500.Ce pot sa-ti spun sigur e ca tamburul de la SS1300 este egal ca diametru cu tamburul de la STRADIC 4000.
Pt. spinning e cea mai buna atat pt. pescuitul in apa dulce cat si sarata,deoarece SS1600 e un pic mai grea si deci mai incomoda ca sa pescuiesti o zi intreaga cu batul in mana cu artificiale.
Pt. pescuitul lite sau ultra-lite e buna SS700.
Daca tot e moda cu schimbatul rulmentilor din otel inoxidabil cu rulmenti ceramici sau hibrizi (ce face ca mulineta sa se invarta mult mai usor si fara trepidatii), daca te intereseaza pot sa-ti dau un link cum se face schimbarea si cu ce rulmenti,atata doar ca rulmentii te costa mai mult decat jumate pretul mulinetei.
Am uitat sa spun ca la SS-uri carcasa e din grafit whisker,deci sunt mai usoare si ca angrenajul e din bronz si otel inoxidabil,iar pick-up-ul e garantat pe viata.Punand firul in cross pe tambur firul nu se pot ingropa intre alte spire pe tambur facand urmatoarea aruncare mai scurta.

SS-urile iti fac acelas serviciu ca si o STELLA dar la un pret aproape de 10 ori mai mic.

SS-urile sunt robuste ca un...tractor!!!

Cam asa arata un SS1300(folosit) cu FIRELINE SMOKE de 4lb. :

Imagine

Uploaded with ImageShack.us

Sanatate,

Jean Scurtu

_________________
“BORN TO FISH, FORCED TO WORK”


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Daiwa TDR 3012D
MesajScris: 02 Feb 2012, 05:59 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Iun 2010, 18:05
Mesaje: 429
Localitate: Houston,Texas,U.S.A.
Si un SS1300 cu SPIDERWIRE ULRACAST 10lb. :

Imagine

Uploaded with ImageShack.us

Jean Scurtu

_________________
“BORN TO FISH, FORCED TO WORK”


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Daiwa TDR 3012D
MesajScris: 02 Feb 2012, 10:47 
Neconectat

Membru din: 05 Mar 2010, 13:29
Mesaje: 691
Localitate: Bucuresti
Or fi bune SS-urile, nimic de zis , dar sunt mulinete pentru nostalgici sau cei cu nervii tari. Am invartit si eu de una in teste si zici ca e tractor (era nou nouta, made in Japan)...Nu e pentru oricine mulineta asta :roll: . Nu as folosi una nici daca mi-ar da-o cineva gratis, dar gusturile nu se discuta....


PS: Sper ca fanii/posesorii acestora sa nu ia mesajul ca pe un afront, este doar parerea personala !

_________________
Constantinescu Catalin
http://www.FeederShop.ro
Emisiuni / tutoriale pescuit la feeder
https://www.youtube.com/channel/UC9jyYs ... _polymer=1


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Daiwa TDR 3012D
MesajScris: 02 Feb 2012, 11:14 
Neconectat

Membru din: 28 Dec 2010, 17:51
Mesaje: 464
Localitate: Oradea
Domnu Jean. Fiind un sua ati incercat vre-odata Daiwa Tierra? Pe forumurile de specialitate se zice ca este versiunea pentru sua a TDR-ului cu tambur pentru spinning.
Diferenta de pret nu este mica!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Daiwa TDR 3012D
MesajScris: 02 Feb 2012, 11:15 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 25 Oct 2009, 19:46
Mesaje: 1588
Catalin ai zis tractor dar ai vazut ce posterior :lol: :lol: :lol:

_________________
Magazin online
http://www.hobbyfish.ro


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 59 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.163s | 11 Queries | GZIP : Off ]