Pescuit Stationar

Acum este 21 Mai 2024, 09:00

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 13 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Abordare pescuit apa adanca
MesajScris: 23 Sep 2015, 09:03 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 15 Feb 2013, 17:03
Mesaje: 96
Vara am prins si eu la match crapi (intre 2 si 5kg) intre ape cu nadire exclusiv din prastie (viermi si micropelete). Adancimea apei intre 3 si 4.5m (au fost 2 balti pe care am pescuit), iar pescuitul l-am facut la 1-1.5m de suprafata apei. Poate am avut doar noroc, dar totusi, sunt convins ca se poate ;)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Abordare pescuit apa adanca
MesajScris: 24 Sep 2015, 17:18 
Neconectat

Membru din: 22 Dec 2014, 19:48
Mesaje: 18
sollo scrie:
:D singura metoda de a prinde crap intre ape si nu pe substrat e cu montura zig rig.
nu am prins nicodata crap la pluta intre ape fie ca am folosit mamaliga ,rame sau viermi,.
cine a prins bravo lui. felicitari!
nu dati idei oamenilor sa caute crapul intre ape cu momeli care fac nor :) :) ca doar cu norul vor ramane.
pescuiti simplu si fara sa va complicati viata cu ce vedeti prin nu stiu ce filmulete produse de o firma sau alta.



Faptul ca tu nu ai reusit sa prinzi crapi intre ape, dar altii au reusit si aici nu vorbesc doar despre mine ci si altii inaintea mea si cu siguranta si dintre cei care vor experimenta o astfel de metoda nu certifica in nici un fel concluzia ta si anume: ,, niciodata nu vor prinde crap intre ape". In ceea ce priveste acel ,, nor de nada" , daca ai fi citit atent topicul cred ca ai fi inteles ca era vorba de un nor de particule rezultat din nada subinmuiata. Nu confunda cu norul de nada supraumectata care se foloseste la pescuitul obletelui.
Cu siguranta tu pescuieste mai mult pe substrat pentru crapi mai mari, dar asa cum am spus si eu si altii, exista si alte metode de pescuit pentru crap. Vedeam la un moment dat un pescuit de crap mare la ,,MUSCA ARTIFICIALA" lucru care m-a mirat destul de mult, dar asta nu m-a facut sa cred ca acel film este o facatura doar pentru ca pescuitul crapului se face numai pe substrat. Doar experimentand si luand lectii si de la altii poti sa-ti imbunatatesti tehnica de pescuit. Trebuie sa accepti ca exista persoane care au putut si altfel si poate intelegand vei reusi si tu.

P.S. Sa vezi pescuitul ciortanului(maxim 1-1.5 kg) in aceasta perioada intre ape, in special dimineata devreme, cand el sare in suprafata ca obletele, cum se prinde... ;). Cu siguranta nu pe substrat. :mrgreen:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Abordare pescuit apa adanca
MesajScris: 25 Sep 2015, 19:53 
Neconectat

Membru din: 18 Sep 2012, 20:54
Mesaje: 177
Localitate: Suceava
nu te contrazic ca nu or fi crapi prinsi si la alte metode de pescuit .
un prieten a prins crap destul de mare la acul gol de culoare aurie in timp ce i si regla pluta pe adancime :) .
am auzit sau citit fel de fel povestioare despre cum sau prins crapi .
e adevarat ca la crap folosesc cel mai des lansetele de crap si monturile aferente lor pentru ca dau cele mai bune si rapide rezultate ,iar cand nu vreau sa car atata echipament dupa mine ,folosesc doua feedere care i si fac foarte bine treaba pe orice balta sau apa curgatoare.
nu folosesc ca nada mixurile pentru ca i mi aduc pe patul de nada o multime de albitura , prefer peletele si spartura de boilies care mai selecteaza din pestele venit pe nada .

fire intinse va doresc la toti , indiferent de stilul de pescuit pe care il folositi. :)


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 13 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.014s | 10 Queries | GZIP : Off ]