Pescuit Stationar

Acum este 02 Mai 2024, 01:54

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 9 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Recomandari pescuit match
MesajScris: 12 Dec 2015, 22:35 
Neconectat

Membru din: 28 Dec 2010, 23:10
Mesaje: 30
Buna ziua, a inceput sa-mi placa aceasta tehnica si am mers la pescuit la match, dar evident am facut foarte multe greseli si m-am gandit sa fac acest topic sa invat eu si altii care au nevoie.

Apa era de aproximativ 3 metri , iar in spate aveam niste crengi si m-am chinuit sa dau cu pluta fixa si lansam foarte greu.
Dupa am lasat-o culisanta, dar nodul trecea foarte greu printre inele... ca sunt de acelea mici.. de match.
De asemenea este foarte important daca e adancimea mare si dai cu pluta culisanta sa pui mai mult plumb deasupra alicei de contact la 40-50 cm , pentru a culisa mai repede si mai usor firul si a ajunge mai rapid pe fund. ( Ce am observat eu).
Din ce am citit inainte de a pescui pentru a sonda apa, se grupeaza toti plumbii langa vartejul forfacului. Aşa am să fac de acum inainte.

La plutele cu talere de obicei se dau multe talerele jos daca le folosim culisante si putine talere daca le folosim fixe?
Ce sa folosesc pentru opritor sa treaca usor prin inele ? Eu am folosit ata dentara , dar cred ca era totusi prea groasa. Fir textil / fir normal care ar fi mai bun ?
Am citit ca domnul Adiu Suciu foloseste fir 0,20-0,25 normal, dar am legat azi un 0,20 pe un fir de 0,14 si cand trageam de el ramanea blocat pe inele.Nu stiu in lanseu cum s-o comporta. Am pus textil si nu mai ramanea asa.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recomandari pescuit match
MesajScris: 04 Ian 2016, 21:00 
Neconectat

Membru din: 19 Aug 2012, 19:50
Mesaje: 16
Eu folosesc sufix knot-it,pe cutie arata si cum sā faci nodul


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recomandari pescuit match
MesajScris: 05 Ian 2016, 06:12 
Neconectat

Membru din: 05 Mar 2010, 13:29
Mesaje: 691
Localitate: Bucuresti
0.14mm e cam subtire .. adica il folosesti in anumite circumstante ( distanta mare de pescuit si conditii meteo nefavorabile etc) . Este mai bun un 0.16mm sau chiar un 0.18mm daca distanta nu pune o problema prea mare.
In ceea ce priveste nodul , pe un fir de 0.16mm poti face nod opritor cu un monofilament de 0.18mm si pe 0.18mm poti face nod opritor cu acelas diametru de fir daca ai inelele extrem de mici , daca nu poti creste diametrul firului folosit pentru nod.

Monofilamentul este destul de bun , tine bine , tot "secretul " este sa lasi "mustatile" nodului ceva mai lungi , NU sa le tai in scurt... in felul acesta o sa treaca si mai usor prin inele.

_________________
Constantinescu Catalin
http://www.FeederShop.ro
Emisiuni / tutoriale pescuit la feeder
https://www.youtube.com/channel/UC9jyYs ... _polymer=1


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recomandari pescuit match
MesajScris: 06 Ian 2016, 17:02 
Neconectat

Membru din: 31 Aug 2014, 18:52
Mesaje: 118
Localitate: Vanatori, VN
nu sunt deloc experimentat in stilul asta dar folosesc nod textil, trebuie sa experimentezi dar in general merge mai bine ala rotund nu pangliga


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recomandari pescuit match
MesajScris: 11 Ian 2016, 13:18 
Neconectat

Membru din: 28 Dec 2010, 23:10
Mesaje: 30
Multumesc de sugestii. Acum alta greseala : daca vreti sa aruncati departe sa nu dati cu fire subtiri gen 0,14. Desi wagglerul era de 6 grame dupa mai multe lansari destul de in forta mi s-a rupt firul si dusa a fost pluta :).


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recomandari pescuit match
MesajScris: 11 Ian 2016, 19:09 
Neconectat

Membru din: 31 Aug 2014, 18:52
Mesaje: 118
Localitate: Vanatori, VN
pai da normal, dar e o smecherie preluata din pescuitul marin si anume shockleader: se leaga o bucata de nylon sau fluorocarbon de sa zicem 0.20-0.30 la lungimea lansetei + 1m + 3 spire pe mulineta, si bineinteles daca e cazul mai mare sau destul cat ajunga pe fundul apei, daca de exemplu apa are 12m; nodul intre shockleader si linie e o problema insa pentru ca loveste in inele, eu am incercat doua si m-am oprit la slim beauty, functioneaza bine, dar si tehnica de lansare conteaza, seamana mai mult cu tehnica de lanseu long cast pentru feeder dar mai mult dintr-o parte, oarecum oblic
oricum asa se foloseste de cele mai mute ori cu shockleader si se practica uneori si linii de 0.13
iar pentru lanseuri lungi conteaza lungimea lansetei dar conteaza mult ca diametrul tamburului sa fie mare, chiar si de 5000, dar atunci inelele trebuie sa se potriveasca, cel de atac in special, adica sa nu fie tambur mare si inel de plecare mic, dar nici tambur mic si inel mare, eu am schimbat primele inelele, le-am rearanjat pe restul, conteaza mult asta
si mai apoi e problema incurcarii monturi, si acolo sunt multe smecherii, e mai usor cand raportul dintre lestul de pe pluta si cel de pe linie e mai mare 3 sau 4, dar in apa adanca sau daca sunt obleti care nu lasa sa ajunga momeala jos la platici atunci se pune mai mult lest pe linie, dar atunci ramane pluta in urma in timpul lanseului, rezolvarea fiind inelul culisant vrancean...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recomandari pescuit match
MesajScris: 12 Ian 2016, 18:55 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 24 Feb 2010, 10:16
Mesaje: 325
Localitate: Brasov
Salut, am mai postat link-urile de mai jos si in alt topic dar o sa o mai fac o data si aici. In link-urile de mai jos vei putea gasi multe detalii tehnice despre stilul de pescuit la match si cred ca o sa reusesti sa gasesti macar o parte dintre raspunsurile pe care le cauti in primul si ultimul link:
Pescuit la match pe Sarulesti la platica -- detalii despre echipament si monturi:
https://youtu.be/v2YZTK73Z2I
https://youtu.be/VWy0nfWir4E
Plutele waggler -- Explicatii despre diferentele constructive si modul de folosire
https://youtu.be/56j1ypjsX2I

_________________
Avar de crap si informatii utile.
Radu Tanase BV.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recomandari pescuit match
MesajScris: 03 Feb 2016, 21:30 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 24 Feb 2010, 10:16
Mesaje: 325
Localitate: Brasov
Pentru ca este la subiect încă o emisiune despre câteva monturi de match folosite frecvent:

https://youtu.be/vN77bV8twnE

_________________
Avar de crap si informatii utile.
Radu Tanase BV.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recomandari pescuit match
MesajScris: 10 Feb 2016, 10:37 
Neconectat

Membru din: 23 Mar 2015, 12:42
Mesaje: 27
pescar_amator scrie:
Pentru ca este la subiect încă o emisiune despre câteva monturi de match folosite frecvent:

https://youtu.be/vN77bV8twnE



super , eu sunt f multumit cand vad un filmulet cu pescuitul la match , peste tot numai de feeder , dar cu pescuitul asta am inceput si ramane prima dragoste si cea care conteaza :)


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 9 mesaje ] 

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.037s | 13 Queries | GZIP : Off ]