Pescuit Stationar

Acum este 08 Mai 2024, 04:30

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 9 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Nada "aproape" de expirare
MesajScris: 22 Dec 2015, 22:15 
Neconectat

Membru din: 28 Ian 2012, 18:42
Mesaje: 320
Localitate: Ploiesti
Nu de putine ori vedem in magazinele de profil nada pentru pescuit la preturi reduse.
Posibil ca reducerea de pret sa fie datorita epuizarii stocului dar si apropierii termenului de expirare.
Se merita cumparata o nada care va expira in la putin timp de la data cumpararii, daca aceasta nu va fi folosita pana in perioada de valabilitate, ci la cateva luni dupa ?
Sunt component care se altereaza si fac nada inutilizabila sau se poate folosii in continuare ?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Nada "aproape" de expirare
MesajScris: 23 Dec 2015, 10:36 
Neconectat

Membru din: 31 Ian 2015, 17:40
Mesaje: 146
Localitate: Turda, jud. Cluj
Nu recomand utilizarea de nade vechi chiar daca sunt mai ieftine. Eu de mai multe ori am patit cu nada in termen si, dupa data inscrisa, nici chiar foarte veche, sa fie ranceda si deci de neutilizat. Majoritatea nadelor contin seminte oleaginoase si alte materii grase care in timp duc la alterarea nadei, mai ales daca punga prezinta neetanseitati (de ex mici intepaturi care greu pot fi detectate). Ca atare recomand ca indiferent daca nada este in termen sau nu sa se faca inainte o examinare atenta. Asta nu exclude ca o nada expirata sa fie inca buna, durabilitatea nadei depinzand mult si de modul cum a fost ambalata si pastrata pana la vanzare, insa daca o iei fara sa desfaci punga ai toate sansele sa dai banii degeaba.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Nada "aproape" de expirare
MesajScris: 20 Feb 2016, 07:44 
Neconectat

Membru din: 09 Iun 2013, 19:27
Mesaje: 65
Localitate: Constanta
Crapul nu prea face mofturi.

_________________
http://thegreatgudgeonhunt.blogspot.ro/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Nada "aproape" de expirare
MesajScris: 15 Mar 2016, 07:07 
Neconectat

Membru din: 10 Oct 2011, 19:52
Mesaje: 287
Nici carasul, nici mreana și nici scobarul. Eu încă mai folosesc nada cumpărată și desfăcuta acum 6 luni și miroase și se comportă foarte bine. Înainte se făcea nadirea cu pâine veche, mămăligă uitată în rucsac de la partida precedenta și chiar și cu sacul de gunoi și acum peștii fac figuri la nada? Bine ca unii pescuiesc și nqdesc cu boabe fermentate și împuțite și culmea ca și prind. Nada ranceda? Oare srotul de floarea soarelui nu era si el ranced și tot se prindea bine cu el? Oricum, nu am cumpărat din magazin în viața mea nada care sa fie ranceda.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Nada "aproape" de expirare
MesajScris: 15 Mar 2016, 19:07 
Neconectat
Moderator global
Avatar utilizator

Membru din: 22 Oct 2009, 17:35
Mesaje: 2415
Localitate: Arad
rcorbu scrie:
Nu de putine ori vedem in magazinele de profil nada pentru pescuit la preturi reduse.
Posibil ca reducerea de pret sa fie datorita epuizarii stocului dar si apropierii termenului de expirare.
Se merita cumparata o nada care va expira in la putin timp de la data cumpararii, daca aceasta nu va fi folosita pana in perioada de valabilitate, ci la cateva luni dupa ?
Sunt component care se altereaza si fac nada inutilizabila sau se poate folosii in continuare ?


ganditi-va la ce mananca pesti in mod natural , fara a fii hraniti ....
majoritatea componentelor sunt in stare de putrefactie sau in curs de putrefactie , exceptand nada/hrana vie , deci despre ce vorbim :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:
nu o sa va reclame la protectia consumatorilor ca le-ati dat mancare expirata :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: fi-ti linistiti ... ;) ;) ;) ;) ;)
cred ca , complicati mai mult decat este necesar pescuitul si cautati scuzele pentru esecuri in amanunte fara importanta ;) ;) ;)

_________________
Stiu ca sint pescar prost ........dar cind ma uit in jurul meu prind curaj

http://pescuitstationar.blogspot.com/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Nada "aproape" de expirare
MesajScris: 15 Mar 2016, 19:55 
Neconectat

Membru din: 28 Ian 2012, 18:42
Mesaje: 320
Localitate: Ploiesti
adi suciu scrie:
cred ca , complicati mai mult decat este necesar pescuitul si cautati scuzele pentru esecuri in amanunte fara importanta ;) ;) ;)


Motivul unei astfel de intrebari este acela ca am cumparat o cantitate mai mare de nada pe care nu am folosit-o si au cam trecut cam 2 ani.
Citind insa cateva comentarii din acest post trag concluzia ca poate fi folosita in continuare fara sa-mi pun problema ca va devenii respingatoare.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Nada "aproape" de expirare
MesajScris: 15 Mar 2016, 20:06 
Neconectat
Moderator global
Avatar utilizator

Membru din: 22 Oct 2009, 17:35
Mesaje: 2415
Localitate: Arad
rcorbu scrie:
adi suciu scrie:
cred ca , complicati mai mult decat este necesar pescuitul si cautati scuzele pentru esecuri in amanunte fara importanta ;) ;) ;)


Motivul unei astfel de intrebari este acela ca am cumparat o cantitate mai mare de nada pe care nu am folosit-o si au cam trecut cam 2 ani.
Citind insa cateva comentarii din acest post trag concluzia ca poate fi folosita in continuare fara sa-mi pun problema ca va devenii respingatoare.


Linistit , fara probleme .... ;) ;) ;)

_________________
Stiu ca sint pescar prost ........dar cind ma uit in jurul meu prind curaj

http://pescuitstationar.blogspot.com/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Nada "aproape" de expirare
MesajScris: 15 Mar 2016, 20:43 
Neconectat

Membru din: 28 Ian 2012, 18:42
Mesaje: 320
Localitate: Ploiesti
si de ce nu, chiar sa cumpar antunci cand nada este scoasa la vanzare cu pret redus !


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Nada "aproape" de expirare
MesajScris: 16 Mar 2016, 06:37 
Neconectat

Membru din: 10 Oct 2011, 19:52
Mesaje: 287
Gata, ai priceput! :)
Fir întins! ;)


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 9 mesaje ] 

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.094s | 13 Queries | GZIP : Off ]