Pescuit Stationar

Acum este 27 Iun 2024, 22:36

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 12 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Selectarea capturilor in cazul pescuitului stationar in mare
MesajScris: 06 Oct 2010, 21:38 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 03 Oct 2010, 21:13
Mesaje: 57
Localitate: Bucuresti
Marea la care ma refer este Mediterana.

Problema intalnita a fost ca imi este aproape imposibil sa realizez o selectare a capturilor si, in acelasi timp, sa protejez momeala de pestele mic si foarte mic.

Caz concret: pescuit de pe dig in Corfu. In imediata vecinatate a digurilor, in general in locurile care tin peste, se gaseste din abundenta acest chitic, a carui denumire stiintifica este Chromis chromis

Imagine

De gabarit cat caraselul "bricheta", traieste in bancuri, si prezinta caracteristica unei hraniri foarte prudente. Daca pui pe orice carlig care trece de 14 o momeala de dimensiunea unui viermus (bucata de rama de mare sa zicem) ti-o va ciuguli fara probleme. Iar daca pui carlig de 14 sau de 16 il iei pe chitic, ceea ce e practic acelasi lucru (timp pierdut si de cele mai multe ori si momeala).

Cu experienta nu foarte mare pe care o am in stationar si cea practic nula in stationarul marin, eu n-am reusit sa-i selectez pe astia. Pur si simplu, cand apareau o stergeam in alta parte :lol:

Poate au stationaristii cu state vechi de aici vreo idee :D.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Selectarea capturilor in cazul pescuitului stationar in mare
MesajScris: 07 Oct 2010, 05:56 
Neconectat
Moderator global

Membru din: 22 Oct 2009, 14:49
Mesaje: 2145
Pescuitul stationar e in apa dulce, cred ca ar trebui sa cauti www.pescuitmarin.ro ;)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Selectarea capturilor in cazul pescuitului stationar in mare
MesajScris: 07 Oct 2010, 11:53 
Neconectat

Membru din: 06 Noi 2009, 13:40
Mesaje: 3667
Topicul asta nu ar trebui sters "niciodata"...sa ramana in analele istoriei....de felul cum a inteles cetateanul "Gerula" ...pescuitul stationar :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Ps. pacat ca din prea multa "logica"...imaginatia uneori... iti jaoaca feste ;) ;)
pps. Nelutu ia caietul si trece-o si pe asta la "previziuni" in contul meu...am avut dreptate cu :arrow: :arrow: :arrow: :arrow:

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=GIGv4GfExQs
http://fishinginireland.info/news/coars ... s-the-day/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Selectarea capturilor in cazul pescuitului stationar in mare
MesajScris: 07 Oct 2010, 11:57 
Neconectat

Membru din: 22 Oct 2009, 20:24
Mesaje: 993
Localitate: oradea
la rubi sau la match a intrat? :shock:
:lol: :lol: :lol:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Selectarea capturilor in cazul pescuitului stationar in mare
MesajScris: 07 Oct 2010, 11:58 
Neconectat

Membru din: 06 Noi 2009, 13:40
Mesaje: 3667
Lupei...treceo si pe asta daca vrei ;)
Azi noapte ,intr-o lupta "acerba" cu o sticla de Jack...am mai avut o revelatie...stiu echipa romaniei care poate anul asta ataca primele 10 locuri....iar de anul urmator...bate la "podium" :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :mrgreen:

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=GIGv4GfExQs
http://fishinginireland.info/news/coars ... s-the-day/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Selectarea capturilor in cazul pescuitului stationar in mare
MesajScris: 07 Oct 2010, 12:02 
Neconectat

Membru din: 22 Oct 2009, 20:24
Mesaje: 993
Localitate: oradea
Poate au stationaristii cu state vechi de aici vreo idee .
incearca cu un carlig de 4-6 nu de 14 si tu in mare!!!
si agatal pe asta micu in carlig si ai rezolvat problema
ps:numa ai grija sa nu agheti vreun rechin sa te traga in apa
ar fi pacat o asemenea pierdere


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Selectarea capturilor in cazul pescuitului stationar in mare
MesajScris: 07 Oct 2010, 12:40 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Dec 2009, 11:44
Mesaje: 199
zsolty scrie:
Poate au stationaristii cu state vechi de aici vreo idee .
incearca cu un carlig de 4-6 nu de 14 si tu in mare!!!
si agatal pe asta micu in carlig si ai rezolvat problema
ps:numa ai grija sa nu agheti vreun rechin sa te traga in apa
ar fi pacat o asemenea pierdere

"Maxim" asta.... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

_________________
Go green & please Catch and Release !


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Selectarea capturilor in cazul pescuitului stationar in mare
MesajScris: 07 Oct 2010, 13:11 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 08 Aug 2010, 19:58
Mesaje: 965
Localitate: Oradea
Gerula scrie:
Marea la care ma refer este Mediterana.

Problema intalnita a fost ca imi este aproape imposibil sa realizez o selectare a capturilor si, in acelasi timp, sa protejez momeala de pestele mic si foarte mic.

Caz concret: pescuit de pe dig in Corfu. In imediata vecinatate a digurilor, in general in locurile care tin peste, se gaseste din abundenta acest chitic, a carui denumire stiintifica este Chromis chromis

...................................................

De gabarit cat caraselul "bricheta", traieste in bancuri, si prezinta caracteristica unei hraniri foarte prudente. Daca pui pe orice carlig care trece de 14 o momeala de dimensiunea unui viermus (bucata de rama de mare sa zicem) ti-o va ciuguli fara probleme. Iar daca pui carlig de 14 sau de 16 il iei pe chitic, ceea ce e practic acelasi lucru (timp pierdut si de cele mai multe ori si momeala).

Cu experienta nu foarte mare pe care o am in stationar si cea practic nula in stationarul marin, eu n-am reusit sa-i selectez pe astia. Pur si simplu, cand apareau o stergeam in alta parte :lol:

Poate au stationaristii cu state vechi de aici vreo idee :D.


dupa ce am citit asta , sa stiti ca-mi pare rau c-a fost banat :( :cry:
va spun sincer ca pina acum nu stiam nimic despre '' stationarul la mare ... '' ! :oops: :lol: :lol: :lol:

@ Zsolty

tu nu mi-ai spus nimic despre ...... :!: :lol:

_________________
Pescuitul inainte de toate !
Cine nu respecta natura , nu se respecta pe Sine !

http://www.pescarulbihorean.ro/
https://www.facebook.com/pescarul.bihorean?fref=ts


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Selectarea capturilor in cazul pescuitului stationar in mare
MesajScris: 07 Oct 2010, 16:04 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 27 Oct 2009, 17:51
Mesaje: 559
La mare se pescuieste cu carlige speciale care nu ruginesc in apa sarata. Au tija lunga si un spin mare contra.si trebuie sa fie nr 1,2,3,4 mai mici nu se folosesc decat pentru taparina. In carlig se pune : carne de scoica,vita,cal,etc care e fibroasa si nu poate fi luata usor( bucata cat mai mare). Poti pescui cu pesti de dimensiuni relativ mici sau cu bucati de peste.Poti sa mai incerci cu twistere armate cu jig de diverse culori si marimi. Daca pescuiesti in larg curentii de apa sunt puternici si momeala ta nu ajunge la fundeul apei daca nu este destul de grea. Deci trebuie sa pui jiguri mari,( 20-50gr) linguri mari ( cu plumb pe ele pana la 200gr.Poti pescuit drop-shot adica pe verticala langa stanci sau in port unde apa e adanca sau din barca. Ai o multitudine de variante.Trebuie sa ai scule pentru apa sarata(lanseta si mulineta) ca sa nu rugineasca.
In aceasta perioada se prinde chefal la carne de scoica si rama de mare pe langa stabilopozi pe diguri sau in port.
acesta e tipul de carlige
http://www.spro.nl/catalogus2010/UK/flash.html#/126/
dar si altele de la paginile urmatoare
Fir intins.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Selectarea capturilor in cazul pescuitului stationar in mare
MesajScris: 07 Oct 2010, 16:22 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Oct 2009, 07:45
Mesaje: 677
ticairlandezu scrie:
Lupei...treceo si pe asta daca vrei ;)
Azi noapte ,intr-o lupta "acerba" cu o sticla de Jack...am mai avut o revelatie...stiu echipa romaniei care poate anul asta ataca primele 10 locuri....iar de anul urmator...bate la "podium" :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :mrgreen:


Mitica Dragomir,Mafalda,prezicatorul pescuitului stationar,Tica Irlandezu' care ghiceste nici in ghioc,nici in glob ci in sticla de Jack.
Mincinosule,tu nu bei Jack ci J&B!!!


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 12 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.017s | 10 Queries | GZIP : Off ]