Pescuit Stationar

Acum este 02 Mai 2024, 04:27

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 17 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: criterii alegere bolognesa
MesajScris: 05 Ian 2016, 22:49 
Neconectat

Membru din: 04 Ian 2016, 16:02
Mesaje: 5
Salut!

Daca tot mi-am facut cont pe forumul acesta, o sa-l si folosesc, sperand ca va fi de folos atat mie, cât și celorlalti care il urmaresc.
Ca sa nu bat campii, o sa fiu concret. As vrea sa achizitionez o bolognesa de 8 m pe care o voi folosi pe rauri cu debit mare, cum ar fi Siretul sau Prutul, în cautarea mrenelor, clenilor, crapilor, dar și pe lacurile de acumulare ale Siretului din aval de Bacau dupa crapi, carasi, morunasi (tiganci, cum le zice in zona Bacaului), platici...probabil v-ati dat seama ca sunt din Bacau.
Bugetul meu ar fi undeva in jurul sumei de 1500-1800 lei.

Dupa parerea voastra, a celor care au si folosesc o astfel de lanseta, care sunt criteriile cele mai importante in alegerea unui model?
Eu as preciza cateva repere care conteaza din punctul meu de vedere si va rog sa dati cat mai multe detalii (stiu ca stiti, dar tre sa si spuneti ca sa invat si eu) si sa faceti la fel de multe completari:
1. ACTIUNEA lansetei.
2. PUTEREA DE ARUNCARE a lansetei.
3. GREUTATEA lansetei.
4. PRODUCATORUL lansetei. Aici as vrea, daca vreti si voi, sa-mi spuneti parerile voastre despre Maver, Colmic si Daiwa.

Va multumesc si astept cu nerabdare parerile voastre!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: criterii alegere bolognesa
MesajScris: 06 Ian 2016, 12:28 
Neconectat

Membru din: 28 Ian 2012, 18:42
Mesaje: 320
Localitate: Ploiesti
Eu as tine cont si de existenta unui "service" care sa asigure pentru modelul cumparat posibilitatea de "reparare", in eventualitatea unui accident.
Vad ca esti dispus la o suma destul de frumusica si ar fi pacat ca dupa un an sa ai o problema si sa nu poti rezolva pentru ca nu se gasesc tronsoane de rezerva.
E bine sa cumperi si un varf de rezerva !


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: criterii alegere bolognesa
MesajScris: 06 Ian 2016, 14:56 
Neconectat

Membru din: 04 Ian 2016, 16:02
Mesaje: 5
Salut!
Ai dreptate. Mi a trecut prin gand factorul asta, dar nu i-am dat mult importanta. Din cate stiu si va rog sa ma corectati daca nu am dreptate, la Maver si Colmic nu prea ar fi probleme in legatura cu service-ul. O alta intrebare e unde pot monta, cu o manopera de calitate, inelele tronsonului inlocuitor, in cazul in care s-ar rupe, de exemplu...
Multumesc si mai astept sfaturi!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: criterii alegere bolognesa
MesajScris: 06 Ian 2016, 15:59 
Neconectat

Membru din: 31 Aug 2014, 18:52
Mesaje: 118
Localitate: Vanatori, VN
Salut pe lacurile de acumulare din aval de Bacau, se poate pescui cu boloneza de 8 m la retinut cu pluta la varf, fixata pe un suport, bineinteles cand intra platica in dala, rareori caras, ciortan, crap, asa ca alternativa ieftina pentru rubeziana, adica cu o bolo compozit mai buna destul de sanatoasa pentru pesti de 2 kg cam la 300 lei, dar in rest nu prea am vazut sa fie folosita bolo de 8 m de 1800lei, cu singuranta la banii astia e adevarata dar nu e nici ca una de 6 sau 7 m; pentru distanta mai mare de 20m se foloseste mai frecvent shefield-ul, pe curgatoare nu-mi dau cu parerea ca nu practic bolo.
deci o parere subiectiva pentru pescuitul pe dala la movileni, calimanesti, beresti la banii astia rubeziana sensas magic big fish 10 sau 11,5 m, se gaseste in franta, anglia, ebay, etc cu livrare in rom, sau bolo de 8 m mai ieftina lineaeffe, si pentru pescuitul cu bolo pana in 20m cea mai buna alegere e orice model, orice marca la 1800lei dar de 6m


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: criterii alegere bolognesa
MesajScris: 06 Ian 2016, 20:25 
Neconectat

Membru din: 18 Sep 2012, 20:54
Mesaje: 177
Localitate: Suceava
o bolo de 7m este mai mult decat suficienta pe orice apa curgatoare.
la banii de care dispui te poti orienta catre un Colmic Fiume XXT 180, sau XXT 250,
sau Shimano Speedmaster sau...... ai multe optiuni la banii astia .
o bolo de 8m (Speedmaster de ex.) are 386 gr ,e destul de greu sa pescuiesti cateva ore cu ea fara sa te doara mana.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: criterii alegere bolognesa
MesajScris: 07 Ian 2016, 14:07 
Neconectat

Membru din: 04 Ian 2016, 16:02
Mesaje: 5
Salut!

Pentru Alexandru Alanei: Am o rubeziana de 10 m. E una cu performante modeste si nu e momentul sa investesc in alta noua si mai buna. Motivul pentru care imi trebuie o bolo e ca nu necesita mult echipament, ma instalez rpd pe locul de pescuit. Am un baietel de 2 ani jumate si timpul pentru pescuit e limitat. Cu rubeziana o sa pescuiesc dupa ce va mai creste si pot sa l iau cu mine, dar pana atunci ma rezum la feeder si bolo. Pe lacuri, cel mai in sud am ajuns la barajul din dreptul halei de la Șișcani si am pescuit la caras la vreo 500 m de porti in aval, dar asta se intampla acum multi ani. In rest, cel mai des, la racaciuni, pe lac, la padure si in porti. Pescuiam tot la bolo, dar de 7 m. Nu stapanesc tehnica match-ului, desi am una. Totusi, am auzit ca sunt mai bine populate lacurile din aval de racaciuni.

pentru Sollo: asa cum ziceam mai sus, am o bolo de 7 m, dar mi as dori una de 8 m pentru ca ma ajuta sa pescuiesc un pic mai departe la retinut (in șpan, cum ii zice tehnicii un batran pescar din Bacau) pe Siret. In plus, nici asta nu e foarte performanta, deci grea. In ceea ce priveste oboseala, ai dreptate, dar atunci cand pescuiesc la retinut, o pun pe suport sau o tin sub fund sau sub scaunul de pescuit. Si chiar daca pescuiesc tarand franat linia in aval, nu mi permit inca o jumate de zi de pescuit, deci nu sunt sanse sa ma doara mana. Referitor la modele, m-am oprit si eu asupra modelelor Fiume xxt, dar nu stiu pe care sa o aleg. in cataloagele Colmic 2014 si 2015 scrie ca xxt-ul 250 (nx-gen, cum ii zice de anu asta) are o actiune rigida, in timp ce 180-ul are o actiune usor progresiva, ”medium-stiff”, cum e expresia folosita in catalog. Pe langa asta, ma gandesc ca arareori voi folosi plute grele, peste 15 gr, deci ar fi suficient xxt 180. Pe de alta parte, mai e si royal-ul la colmic, modelul s-200. Si la Maver sunt multe modele cu actiune rigida, dar mi se pare ca sunt mai scumpe (Elite az. 6 si 7, care sunt mai vechi, Stark, Rebel, Eroica, etc). Pe langa asta au si modele ca bull sau grizzly, care e mai veche si care sunt create special pentru pesti mai grei si au un blank un pic mai robust, mai greu, utilizabil si cu linii mai groase.

In fond, sunt atat de importante diferentele dintre producatori asa mari ca Maver si Colmic, mai ales la modelele aproape de varful gamelor?

Referitor la actiunea lansetelor: pentru genul de pescuit pe care l-am indicat in primul post, se preteaza mai bine o actiune rigida sau e mai indicata una progresiva sau o combinatie intre astea doua?

Va multumesc pentru raspunsuri si va astept pe toti cu altele!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: criterii alegere bolognesa
MesajScris: 07 Ian 2016, 14:17 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Oct 2009, 09:07
Mesaje: 1718
Italica,la banii astia si vorbim de gama de varf!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: criterii alegere bolognesa
MesajScris: 09 Ian 2016, 11:13 
Neconectat

Membru din: 04 Ian 2016, 16:02
Mesaje: 5
Salut!
Szolt, ce e Italica? Am cautat pe net si singura posibila trimitere e la un bat maver italica. La asta te ai referit?
Cred ca e ceva ce mi a scapat.

Va rog, in special pe cei cu experienta in pescuitul la bolo, sa-mi dati cateva detalii despre actiunile acestor lansete. Nu am gasit nicaieri informatii concrete si pe larg despre felul in care trebuie corelata actiunea cu pestele pe care vrei sa l pescuiesti, curentul apei unde se pescuieste, strunele, plutele etc... toate informatiile de pe net sunt incidentale si interpretabile.

Va multumesc!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: criterii alegere bolognesa
MesajScris: 09 Ian 2016, 17:07 
Neconectat

Membru din: 31 Aug 2014, 18:52
Mesaje: 118
Localitate: Vanatori, VN
http://www.italicaspa.com/Apps/WebObjec ... 2&lang=eng


https://www.fishingitalia.com/store/sto ... tegory=241 asta e gama



sau poate asa ceva
http://www.maxpesca.it/epages/Store.sf/ ... MONTATA%22


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: criterii alegere bolognesa
MesajScris: 09 Ian 2016, 17:47 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Oct 2009, 09:07
Mesaje: 1718
http://www.italicaspa.com/Apps/WebObjec ... 2&lang=ita


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 17 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.045s | 13 Queries | GZIP : Off ]