Pescuit Stationar

Acum este 05 Mai 2024, 18:19

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 17 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: criterii alegere bolognesa
MesajScris: 09 Ian 2016, 18:51 
Neconectat

Membru din: 28 Ian 2012, 18:42
Mesaje: 320
Localitate: Ploiesti
zsolt scrie:
http://www.italicaspa.com/Apps/WebObjects/Italica.woa/wa/viewSection?id=302&lang=ita


Baietii astia sunt Casini, da cine le aduce produsele in Romania ?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: criterii alegere bolognesa
MesajScris: 11 Ian 2016, 14:24 
Neconectat

Membru din: 04 Ian 2016, 16:02
Mesaje: 5
Salut din nou!

Multumesc pentru link-uri. Am rasfoit continutul lor. Am gasit chiar si catalogul pentru 2015:
http://www.cricketadv.com/italicaspa/14 ... o_2015.pdf. Bolognesele de 8 m, doua la numar, sunt cu vreo 15-20 gr mai grele decat concurentele lor de la Colmic sau Maver. Totusi, din ce am citit, cred ca tehnologia folosita ar fi peste acesti producatori.
Am mai citit si alte comentarii pe tema fabricilor de scule de pescuit:
http://www.pescuitlafeeder.ro/forum/vie ... 6&start=50
E in link un post al utilizatorului dady. Nu stiu cat de reale sunt informatiile, insa concluziile pe care le trag sunt ca firmele de scule de pescuit produc in doua mari fabrici, Italica (Italica, Casini, Colmic, Milo, etc) si Reglass (Maver, Trabucco, etc), cu mentiunea ca cele iesite din fabrica Italica sunt superioare dpdv calitativ, precum si ca diferentele intre produsele China-Europa incep sa fie nesemnificative. Asta e la modul general.

Pentru situatia particulara in care sunt eu, ma intreb cat de accesibil este service-ul pentru o bolo Italica si subscriu la ce a scris rcorbu: Cine distribuie in Romania?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: criterii alegere bolognesa
MesajScris: 11 Ian 2016, 14:54 
Neconectat
Moderator global

Membru din: 22 Oct 2009, 14:49
Mesaje: 2145
Va distribui Energofish ;)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: criterii alegere bolognesa
MesajScris: 11 Ian 2016, 15:21 
Neconectat

Membru din: 28 Ian 2012, 18:42
Mesaje: 320
Localitate: Ploiesti
Andrei Ghioghiu scrie:
Va distribui Energofish ;)


Inclusiv fire si carlige ?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: criterii alegere bolognesa
MesajScris: 11 Ian 2016, 18:55 
Neconectat
Moderator global

Membru din: 22 Oct 2009, 14:49
Mesaje: 2145
Si fire si carlige ;)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: criterii alegere bolognesa
MesajScris: 12 Ian 2016, 14:59 
Neconectat

Membru din: 18 Sep 2012, 20:54
Mesaje: 177
Localitate: Suceava
o veste foarte buna.....


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: criterii alegere bolognesa
MesajScris: 30 Ian 2016, 23:34 
Neconectat

Membru din: 06 Dec 2014, 12:35
Mesaje: 7
salut.
Observ ca ai un buget destul de bun pentru o bolo .Oricum doar bolognezele de top sunt performante la aceasta dimensiune pentru ca e greu sa concepi o undita rigida si suficient de rapida la intepare si e neaparat sa-ti achizitionezi un varf de gama de la o firma cunoscuta.
Pescuitul pe care vrei sa il faci,incepand de la crap si terminand cu platica si morunasul este destul de amplu si ai nevoie de o bolo din categoria allround (suficient de elastica pe varf sa nu rupa un fir de 0.10 la intepare si in dril ,dar si suficient de puternica incat sa controlezi bine un crap si sa iti lucreze batul progresiv far sa ajunga la sfarsitul cursei)
In legatura cu puterea unei bolo..se poate clasifica dupa mai multe criterii
1 greutatea maxima a monturii care poate fi lansata si cu care se poate intepa pe carlig si nu pe pluta(daca folosesti o pluta mai grea decat puterea unui bat ,varful sensibil nu v-a avea putere sa intepe carligul in gura pestelui si inteparea se v-a opri mai mult pe pluta)
cu toate ca toate bolognezele au o actiune indicata de producator,aceasta nu coincide cu greutatea maxima a monturii la care inteparea este eficienta ci e doar greutatea maxima pe care lanseta o poate arunca in conditii de siguranta.Sa iti dau un exemplu: colmic fiume xxt 180 putere max 18 grame se poate folosi eficient cu plute de max 10 g
2 intervalul de fire cu care o bolo lucreaza optim
intervalul minim de exemplu fir0,08 mm reprezinta dimensiunea la care poti efectua inteparea cu sanse mici sa rupi forfacul deoarece varful e suficient de sensibil ca sa amortizeze inteparea ,iar intervalul maxim de ex 0,14 reprezinta dimensiunea maxima a forfacului la care daca tragi cedeaza prima data firul si nu exista riscul sa se rupa boloneza .
Bineinteles la toate aceste aspecte se aauga dexteritatea pescarului ,dar acestea sunt conditiile ideale in care trebuie flosita lanseta in functie de caracteristicile sale.
Cat despre cat de usor sau greu e un bat,nu trebuie sa privim intotdeauna doar la greutatea propriuzisa a acestuia.In functie de cum este distribuit carbonul batul poate fi echilibrat sau nu .Un bat echilibrat il simti usor in mana ,iar unul care nu e foarte bine echilibrat il simti mai greu sau ca si cum s-ar duce in jos de varf.Astfel lansete care pe cantar sunt mai grele ( bine nu diferenta foarte mare de greutate) in mana pot parea mult mai usoare si pana la urma important e cum simtim batul in mana.De exemplu am comparat doua bolo de 7 m ,ambele de top maver hammer 305 g si daiwa tournamnet x vh 335 g ,iar daiwa parea mai usoara cu toate ca era cu 30 g mai grea
In final parerea mea este ca la ora actuala pentru conditiile in care vrei tu sa pescuiesti cea mai potrivita bolo este colmic royal 200,o bolo foarta echilibrata din categoria allround cu suficienta rezerva de putere pentru crap ,dar si destul de delicata pentru albitura, pe care o poti folosi cu plute pana la 15 g si interval optim 0,10-018 mm si este cam peste tot ce poti gasi la noi in tara la categoria ei.Fiume xxt 180 are o rezerva de putere ceva mai mica,la lungimea de 7 m ar fi si ea ok,dar la 8 m e cam banana si lenta la intepare .Bafta


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 17 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.038s | 13 Queries | GZIP : Off ]