Pescuit Stationar

Acum este 29 Apr 2024, 18:29

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 18 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: shimano catana vs. okuma avenger
MesajScris: 26 Apr 2016, 06:19 
Neconectat

Membru din: 28 Ian 2012, 18:42
Mesaje: 320
Localitate: Ploiesti
truia scrie:
Nu lua nici una nici alta...mai bine mai fa rost de bani si ia-ti o mulineta adevarata!
Si Catana si Okuma avenger sunt niste mulinete de doi lei!
bafta!!!



Ia sa vedem ce zice Truia de asta :
http://www.ebay.co.uk/itm/Drennan-FD-30 ... SwUV9Wn6PV


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: shimano catana vs. okuma avenger
MesajScris: 28 Apr 2016, 03:19 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Oct 2009, 07:05
Mesaje: 2467
happah scrie:
...Pai si care ar fi o mulineta adevarata de curiozitate, cam la acelasi pret cu cele mentionate?..


Pai tocmai aci e problema... cam la acelasi pret vei gasi cam acelasi lucru...adica, e parerea mea personala, o mulineta buna sub 100 de euro (minim!!) nu gasesti... adica de la Shimano Technium, Spro Red Arc in sus



rcorbu scrie:
...Ia sa vedem ce zice Truia de asta :
http://www.ebay.co.uk/itm/Drennan-FD-30 ... SwUV9Wn6PV


Nu zice nimic...adica nu stie ce sa zica, ca n-a pus mana pe ea niciodata! :?

_________________
Habar n-are broasca ce-i ala oceanul!!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: shimano catana vs. okuma avenger
MesajScris: 28 Apr 2016, 06:07 
Neconectat

Membru din: 10 Oct 2011, 19:52
Mesaje: 287
Mulinete de peste 100e deja sunt avioane. Mulinete bune găsești și mult mai ieftin. Vezi Catana, Nexave, Exceler, Zauber, Legalis, Arctica, Ecusima, Exage și lista poate continua. Oricare dintre mulinetele astea rezista ani de zile la o medie de 30-40 partide/sezon.

Singura mulineta de feeder mai scumpa de 400lei am vândut-o pentru ca am considerat ca nu merita sa bag atâția bani într-o mulineta. Am dat AR-C Aero Ci4 și mi-am luat Exage c5000fc, diferență mare, în favoarea Exage-ului. ;) Mai am un exemplu cu o Daiwa de 1150lei vândută și înlocuită cu un Zauber.

Sa zici ca nu găsești mulinete bune sub 100e e o afirmație pe care nu pot s-o cred.
Știu ca o sa încerci sa-mi spui ca uzura în timp, ca în regim de concurs și altele dar am avut destule ca sa-mi fac o părere. Catana am vândut-o anul acesta după ce am tras de ea cel puțin 4 sezoane și minim 100 partide la feeder la mreana și crap și mergea impecabil.
Sa mai zic și un exemplu cu Twin Power JDM cu jocuri la manivela?


Ultima oară modificat de Neamtul pe 29 Apr 2016, 05:43, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: shimano catana vs. okuma avenger
MesajScris: 28 Apr 2016, 08:40 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 22 Oct 2009, 19:44
Mesaje: 3249
Localitate: Timisoara
Neamtul scrie:
Mulinete de peste 100e deja sunt avioane. Mulinete bune găsești și mult mai ieftin. Vezi Catana, Nexave, Exceler, Zauber, Legalis, Arctica, Ecusima, Exage



Pai stai asa ca la pret de noi, Zauber si Arctica sunt la minim 100 euro, Exage de 5000 e spre 350 lei. Deci practic raman celelalte, care sa fim realisti, sunt mulinete modeste...

_________________
http://www.pescuitstationar.ro/forum/vi ... f=6&t=3513
Good things come to those who "bait"


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: shimano catana vs. okuma avenger
MesajScris: 28 Apr 2016, 12:07 
Neconectat

Membru din: 10 Oct 2011, 19:52
Mesaje: 287
Nu stiu Nutzu, eu am luat Arctica anul trecut cu 220lei din magazin si Zauber am gasit mai ieftin in magazin decat preturile aberante ce se cer pe forumuri iar Exage e 340lei. Cunosc mulinetele de care am vorbit si sunt de parere ca-s la fel de rezistente ca unele de doua ori mai scumpe. Adevarat ca-s mai din topor dar rezista cativa ani fara probleme.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: shimano catana vs. okuma avenger
MesajScris: 28 Apr 2016, 16:42 
Neconectat

Membru din: 30 Mar 2016, 14:46
Mesaje: 8
truia scrie:
happah scrie:
...Pai si care ar fi o mulineta adevarata de curiozitate, cam la acelasi pret cu cele mentionate?..


Pai tocmai aci e problema... cam la acelasi pret vei gasi cam acelasi lucru...adica, e parerea mea personala, o mulineta buna sub 100 de euro (minim!!) nu gasesti... adica de la Shimano Technium, Spro Red Arc in sus



rcorbu scrie:
...Ia sa vedem ce zice Truia de asta :
http://www.ebay.co.uk/itm/Drennan-FD-30 ... SwUV9Wn6PV


Nu zice nimic...adica nu stie ce sa zica, ca n-a pus mana pe ea niciodata! :?


Oameni buni da ce aveti? poate nu va dati seama dar 100 de euro e o suma foarte mare mai ales la buzunarul unui roman. Adica sa inteleg ca daca vreau un echipament decent, trebuie sa scot cateva sute de euro din buzunar, sau ma aleg cu niste "cioarse" ? Chiar nu sunt mulinete bune pe piata care sa faca fata pescuitului la bologneza in cazul acesta (un pescuit care nu solicita foarte tare mulineta, comparativ cu pescuitul la feeder spre exemplu) si care sa se limiteze in 200 ron?

Eu unul am dat comanda de o Daiwa Ninja de 2000, am prins-o la reducere cu 30 de lire; nu e 100 de euro, dar daca isi face bine treaba timp de 4-5 sezoane, eu ma declar multumit. La urma urmei nu cumpar scule sa le las mostenire nepotilor.

Mai am nevoie de inca o mulineta tot pentru bologneza; inclinam spre catana, dar astept sa mai apara discutii asupra subiectului ca sa fac o decizie mai informata.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: shimano catana vs. okuma avenger
MesajScris: 29 Apr 2016, 01:39 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Iun 2010, 18:05
Mesaje: 429
Localitate: Houston,Texas,U.S.A.
Eu nu as cumpara ,dupa cum am mai spus,decat o DAIWA WHISKER SS TOURNAMENT 1300 ( ce costa noua in jur de $100,nu euro).Dupa peste 60 de ani de pescuit(si nu am fost cel mai nepriceput pescar din tara, mi-au trecut prin mana destule mulinete,ca sa fiu convins ca referitor la calitate /pret e cea mai buna mulineta ce nu te lasa la greu si te tine foarte multi ani cu o ingrijire minima.
Pastravul urias prins si fotografiat de VIJELIE,cu ceva ani in urma a fost prins cu un SS TOURNAMENT 1300

Imagine
upload photos.

Cam asa arata un SS TOURNAMENT 1300 folosita cu FIRELINE ORIGINAL SMOKE 4lb.(1,8 kg.)+leader fluorocarbon 4 lb. ,fir cu care pe TRINITY RIVER,TEXAS,cu bolognese (de peste 10 m.)facute de mine pe blank-uri de fly + extensie si inele MATCH SICam prins mai multi pesti de 7 kg.

Pestele din avatar ul meu,un black drum (C&R),peste de apa sarata a fost prins cu o mulineta SS TOURNAMENT 1300.

_________________
“BORN TO FISH, FORCED TO WORK”


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: shimano catana vs. okuma avenger
MesajScris: 05 Mai 2016, 22:28 
Neconectat

Membru din: 09 Iun 2013, 19:27
Mesaje: 65
Localitate: Constanta
Cea mai bună e aia pe care o ai. Cum ştii să te bucuri tu de pescuit e cel mai important. Dacā ar fi să aleg între Okuma şi Shimano, dacã nici una n-are defecte ascunse, aş alege-o pe aia cu frâna care pare mai finuță. Pe Avenger n-am pus mâna până acum dar am avut câteva okuma când eram tânăr ficior şi mi s-au părut foarte bune. Catana am avut în preistorie una veche rd şi am pescuit cu ea la spinning până m-am apucat să o desfac s-o curăț şi a rămas desfăcută. Am învârtit printr-un decathlon un cx anul trecut şi nu mi s-a părut nimic greşit cu mulineta aia.
Important e să-ți placă ție şi să te duci la pescuit cu ea. Că am văzut o grămadă de pescari fericiți şi cu scule de bazar, şi cu iFose, şi cu vergi de bambus de care avea un moşneag acum câțiva ani la Rasova şi scotea caraşii la kil unu după altul. Şi noi ne uitam la el...

_________________
http://thegreatgudgeonhunt.blogspot.ro/


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 18 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.069s | 13 Queries | GZIP : Off ]