Pescuit Stationar

Acum este 16 Mai 2024, 11:46

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 18 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: shimano catana vs. okuma avenger
MesajScris: 18 Apr 2016, 11:31 
Neconectat

Membru din: 15 Apr 2016, 18:57
Mesaje: 1
Buna,
Urmaresc sa cumpar o mulineta pentru blogneza Trabucco Erion X-lite 6m si as avea nevoie de cateva pareri intre aceste modele:

okuma Avenger 25-
http://www.ebay.co.uk/itm/NEW-2015-Okum ... 1867673730

shimano Catana 1000 -
http://www.ebay.co.uk/itm/Shimano-Catan ... jnoyrbqNog


Ultima oară modificat de Catalin16 pe 18 Apr 2016, 14:20, modificat de 2 ori în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: shimano catana vs. okuma avenger
MesajScris: 19 Apr 2016, 21:23 
Neconectat

Membru din: 30 Mar 2016, 14:46
Mesaje: 8
Eu iti recomand sa nu mai astepti sfaturi pe forum, ca foarte rar se indura careva sa-ti raspunda. Mai bine risti si cumperi la nimereala...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: shimano catana vs. okuma avenger
MesajScris: 20 Apr 2016, 16:07 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 15 Feb 2011, 18:09
Mesaje: 541
Localitate: Brasov
Salut Catalin! Pentru bologneza aia, cred ca ar fi mai bine sa-ti iei o mulineta putin mai mare, ceva echivalent cu marimea 2500 de la shimano, tamburul mai mare este un avantaj, si in plus iti echilibreaza bologneza mai bine! ;)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: shimano catana vs. okuma avenger
MesajScris: 20 Apr 2016, 16:14 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 15 Feb 2011, 18:09
Mesaje: 541
Localitate: Brasov
happah scrie:
Eu iti recomand sa nu mai astepti sfaturi pe forum, ca foarte rar se indura careva sa-ti raspunda. Mai bine risti si cumperi la nimereala...

Nu fi rau, eu vad ca ti sa raspuns! In schimb nu am vazut nicaieri un multumesc din partea ta ,celor care, chiar daca putini, te-au ajutat. ;) Personal, cred ca userul sollo a spus tot ce-ti trebuie, mai ales ca pescuieste pe aceleasi rauri cu tine. Probabil altii, ca si mine nu au mai considerat ca trebuie sa-ti raspunda, dupa ce ti-a raspuns sollo, deoarece ti-a dat un sfat foarte bun. No ofence, si scuze de offtopic! Fir intins! ;)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: shimano catana vs. okuma avenger
MesajScris: 20 Apr 2016, 21:47 
Neconectat

Membru din: 18 Sep 2012, 20:54
Mesaje: 177
Localitate: Suceava
happah scrie:
Eu iti recomand sa nu mai astepti sfaturi pe forum, ca foarte rar se indura careva sa-ti raspunda. Mai bine risti si cumperi la nimereala...

:) :) nu e rau sa cumperi la nimereala.....asa inveti din greselile tale, si apoi si cei cu magazinele de pescuit trebuie sa traiasca nu ? :idea:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: shimano catana vs. okuma avenger
MesajScris: 21 Apr 2016, 17:52 
Neconectat

Membru din: 06 Apr 2016, 19:17
Mesaje: 25
Daca vrei o Shimano marimea 1000, am eu una nefolosita.(cred ca mai are garantie)
Seido este mult peste Catana, pretul, putin peste. :?:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: shimano catana vs. okuma avenger
MesajScris: 24 Apr 2016, 11:21 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Oct 2009, 07:05
Mesaje: 2467
Nu lua nici una nici alta...mai bine mai fa rost de bani si ia-ti o mulineta adevarata!
Si Catana si Okuma avenger sunt niste mulinete de doi lei!
bafta!!!

_________________
Habar n-are broasca ce-i ala oceanul!!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: shimano catana vs. okuma avenger
MesajScris: 24 Apr 2016, 12:48 
Neconectat

Membru din: 10 Oct 2011, 19:52
Mesaje: 287
Dar rezista cateva sezoane fara probleme...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: shimano catana vs. okuma avenger
MesajScris: 25 Apr 2016, 01:27 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Iun 2010, 18:05
Mesaje: 429
Localitate: Houston,Texas,U.S.A.
Eu ti-as recomanda mulineta cu care pescuiesc eu de peste 10 ani in apa sarata fara a avea nici o problema ,si anume DAIWA WHISKER SS TOURNAMENT 1300.O astfel de mulineta te tine si 20 de ani cu o ingrijire minima.
Are carcasa din graphite whisker,angrenaje din bronz naval si otel inoxidabil,frana extra fina ,pick-up-ul
garantat pe vita,tanburul long cast din aluminiu,iar rola de ghidare a firului din carbura de siliciu(SIC),ce nu are moarte nefiind distrusa de fir textil sau mono.
Noua mulineta costa in jur de $100,dar poti gasi in ebay folosita dar in conditii bune mult mai ieftin.
Are doar 3 rulmenti din otel inoxidabil si nu are ca SHIMANO piese de plastic in angrenaje.

Eu nu pescuiesc decat cu mulinete SS TOURNAMENT,dupa ce mi-am vandut SHIMANO STRADIC.Am prins in ultimii 10 ani o gramada de pesti frumosi de apa sarata faca sa am probleme cu mulineta,pescuind doar de pe mal cu artificiale(la artificiale mulineta e mai mult solicitata decat ca la un pescuit de scobar ,mreana ,crap,platica etc.iar pesti de apa sarata sunt mult mai bataiosi decat majoritatea celor de apa dulce) niste "bolognese" facute de mine pe blank-uri de fly.

SARBATORI FERICITE !!!!

_________________
“BORN TO FISH, FORCED TO WORK”


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: shimano catana vs. okuma avenger
MesajScris: 26 Apr 2016, 00:45 
Neconectat

Membru din: 30 Mar 2016, 14:46
Mesaje: 8
truia scrie:
Nu lua nici una nici alta...mai bine mai fa rost de bani si ia-ti o mulineta adevarata!
Si Catana si Okuma avenger sunt niste mulinete de doi lei!
bafta!!!


Pai si care ar fi o mulineta adevarata de curiozitate, cam la acelasi pret cu cele mentionate?

App, Daiwa Ninja cum e comparativ cu Avenger-ul si Catana?


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 18 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.030s | 15 Queries | GZIP : Off ]