Pescuit Stationar

Acum este 29 Apr 2024, 17:57

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 2 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: despre scobar
MesajScris: 08 Dec 2016, 19:03 
Neconectat

Membru din: 31 Aug 2014, 18:52
Mesaje: 118
Localitate: Vanatori, VN
Salutare !
La sfarsitul lunii trecute am avut timp pentru o partida la picker pe Putna si intamplator era in zona si un banc de scobari care mi-au oferit o distractie deosebita. Nivelul raului era mai crescut decat de obicei iar apa era piscata, totusi am optat sa pescuiesc in curentul principal la buza unui prag incercand sa controlez astfel toata albia raului din aval, am testat un picker de 40g cu un cosulet mic open-end cilindric din plasa home-made lestat la fata locului cu tabla de plumb astfel incat sa se rostogoleasca la prima miscare. Am inceput tatonarea cu o nadire timida nestiind ce pesti sunt in zona; montura a fost simpla cu un vartej culisant de care am atasat cosuletul cu o toarta din nylon de vreo 10 cm, deci un fel de paternoster. Dupa ce au aparut primii scobarei am nadit masiv, nada fiind 2kg sensas prima roach ca nada de baza si 1kg de maros xxl mreana scobar, as fi preferat parmezanul benzar dar asta a fost la indemana, si o mana generoasa de viermusti si casteri in amestec. Dupa 20 min vadul era infestat cu scobari agresivi, cei drept cei mari erau foarte delicati in semnal astfel ca un Kamasan B 511 wide gape No 14 suspendat pe prag mi-i intepa suficient mereu in coltul stang ;) . Atunci am inteles semnificatia vorbei englezesti " get busy to get busy " pentru ca scobarii sareau pe momeala de cum lansam, uneori luand-o din cadere si cum scobarul nu sta sa o molfaie prea mult, asa cum a prezentat Bogdan Vuclescu intr-o filmare la scobar, ritmul cel mai alert din timpul partidei consta in lanseuri repetate la cateva secunde dupa ce momeala ajungea pe fund, chiar si fara vreun semnal. A fost o partida pe cinste si memorabila asadar m-am hotarat ca trebuie sa incerc si altceva. Desigur e putin probabil ca ma va astepta acelasi banc.
Sunt curios ce pareri si sfaturi aveti pentru o partida la Bologneza, tehnica pe care nu o practic si vreau sa o incerc. Poate sunteti dispusi sa oferiti din experienta voastra, despre nade si nadire, dar si despre echipament, ma intereseaza o bolo adecvata de 4-5 m, sugestii ?
Fir intins !


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: despre scobar
MesajScris: 08 Dec 2016, 22:31 
Neconectat

Membru din: 18 Sep 2012, 20:54
Mesaje: 177
Localitate: Suceava
frumoasa povestioara , cred ca te ai distrat pe cinste.
ca sa inveti sa pescuiesti cu bolo, trebuie sa pierzi mult timp pe malul raurilor. :) Nu o spun ca sa te descurajez, ci sa fii pregatit sa stai pe malul apei partide intregi in care sa nu prinzi un scobar. unul din cei mai smecheri si parsivi pesti.
de pe net poti invata cum sa faci o montura corecta , ce fel de nada sa folosesti in sezonul rece , cat aditiv sa folosesti ,sau daca se prinde mai bine la viermusi , sau la rama de grajd .Dar ......tehnica si abilitatea de a prinde scobarul , sau mreana vine numai dupa ce vei petrece ore, zile ,saptamani pe apa.
iarna de obicei am avut cele mai frumoase partide de scobar.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 2 mesaje ] 

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.033s | 13 Queries | GZIP : Off ]