Pescuit Stationar

Acum este 19 Apr 2024, 16:31

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Alegere echipament nou
MesajScris: 22 Iun 2017, 11:53 
Neconectat

Membru din: 20 Iun 2017, 08:00
Mesaje: 7
Salut prieteni pescari!

Ma numesc Sorin si sunt nou pe acest forum.
Practic pescuitul clasic la crap ( cu rodpod, avertizori, etc. ) de destul de mult timp.

Dar cum " prima dragoste " ( match-ul ) nu se prea uita am hotarit sa-mi innoiesc echipamentul.
Ma intereseaza un ansamblu cit mai usor si cit mai echilibrat.
Deci datele problemei cam astea ar fi:

- locatia: balta,
- pestele vizat: crap cu greutatea de pina in 4-5 kg,
- distanta: 10-25 metri de mal.

Am citit si topicurile existente dar sunt nehotarit.

Ce parere aveti de DRENNAN Acolyte Plus 3.90? (http://www.totalfishing.ro/lanseta-matc ... 63347.html )
Face fata crapilor vizati?
Este usoara ( 150 g ), dar nu scrie ce greutati lanseaza ( m-ar interesa ceva gen 5 - 15, 20 grame ). Oare cu ce marime de mulineta Daiwa / Shimano s-ar putea echilibra cit mai corect?
O comparatie cu COLMIC Real Match Professional 15 3.9 m / 2 - 15 g ( http://www.totalfishing.ro/lanseta-matc ... 51215.html )?

Orice alt sfat este binevenit.
Astept raspunsurile voastre.
Cu stima,
Sorin


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Alegere echipament nou
MesajScris: 23 Iun 2017, 10:00 
Neconectat

Membru din: 20 Iun 2017, 08:00
Mesaje: 7
Orice sfat este binevenit.

Ce parere aveti despre cele doua lansete?
Nu exista nimeni care sa le fi avut?

Sau dati-mi o alta varianta.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Alegere echipament nou
MesajScris: 29 Iun 2017, 12:27 
Neconectat

Membru din: 03 Mai 2010, 05:50
Mesaje: 321
Salut,eu am un Benzar Extrem si sunt foarte multumit.....detaliile le gasesti pe net..


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Alegere echipament nou
MesajScris: 04 Iul 2017, 12:29 
Neconectat

Membru din: 20 Iun 2017, 08:00
Mesaje: 7
Salut!

Multumesc pentru raspuns.
Lanseta Benzar Extreme nu am gasit-o nicaieri.
Pe site-uri ( Energoteam, Totalfishing ) nu este decit Benzar Elite Match.
Si asta pare interesanta.
Lanseta ta cu ce mulineta ai echilibrat-o?

Despre cele 2 lansete din primul post nu are nimeni nici o opinie?
Haideti, colegi, nu le are nimeni?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Alegere echipament nou
MesajScris: 07 Iul 2017, 14:32 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 24 Feb 2010, 10:16
Mesaje: 325
Localitate: Brasov
Lanseta asta este ok pentru ce vrei tu sa pescuiesti dar dupa parerea mea destul de scumpa. Pentru crap dar pretabile si la alte genuri de pesti ar fi Maver Reactirlite Match 1 sau 2. Match 2 este mai puternic si te va ajuta la crap mare, match 1 este mai finuta. Puterea de aruncare este importanta daca stii care este distanta la care vei ti nevoit sa pescuiesti si in acelasi timp adancimea. In functie de aceste 2 lucruri si de vremea de afara (puterea cu care bate vantul) si curentul din apa trebuie sa-ti alegi greutatea plutei. Pentru plute mai grele as merge pe Reactorlite 2 pentru peste 4-5 kg si chiar peste mic merge Reactorlite 1.
Marimea mulinetei trebuie sa fie intre 3000 si 4000 la Shimano sau echivalentul la Daiwa.
In functie de distanta si adancime trebuie sa te gandesti ce sa alegi intre 3.90mt si 4.20mt. Aici poti tine cont si de confortul la transport.
Poti sa te uiti si la lansetele Trabucco dar nu stiu modelele noi ce sunt acum pe piata si nu pot sa iti recomand Energhia datorita pretului. Daca gasesti modele mai vechi de Energhia ti-as recomanda Energhia Power Match.

_________________
Avar de crap si informatii utile.
Radu Tanase BV.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Alegere echipament nou
MesajScris: 07 Iul 2017, 22:13 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Iun 2010, 18:05
Mesaje: 429
Localitate: Houston,Texas,U.S.A.
Nu pot sa-ti dau relatii despre lansetele de care intrebi,eu locuind in Houston ,Texas.
Pot insa sa-ti dau gratisa o lanseta match ,ce se gasea mai demult in catalogul Cabela's si anume Cabela's Match rod 12 ft.(3,66m.) ,2-8lb.(0,9 kg.-3,66kg.) cu care am pescuit eu de cateva ori la crap in perioada mea de inceput aici cand nu stiam pestii americani si am pescuit la crap intr-un lac dintre niste apartamente prinzand crapi intre 3kg. -8,5kg. pescuind cu acest match ,cu pluta culisanta facuta de mine din pana de paun,fie german de 0,12 mm.,carlig nr. 10 de fly fishing TIEMCO tip scud(legat pe fir direct fara leader) pescuind cu boabe dulci de porumb din conserva(aici nu se gaseau carlige pt. crap).
Lanseta arata impecabil,deoarece am pescuit putin cu ea ,eu acum pescuind numai la rapitori cu artificiale.Daca ai pe cineva in America sa-ti aduca batul eu ti-l dau gratis.E f. potrivita pt. pescuitul pe care vrei sa-l practici in lac la crap.

Daca te uiti pe facebook la Jean Scurtu poti vedea in pozele mele crapi prinsi cu aceasta lanseta match.Din pacate nu mai stiu cum sa pun poze aici ca sa vezi crapi prinsi de mine.

Sanatate si numai bine,

_________________
“BORN TO FISH, FORCED TO WORK”


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Alegere echipament nou
MesajScris: 13 Iul 2017, 07:53 
Neconectat

Membru din: 20 Iun 2017, 08:00
Mesaje: 7
Multumesc pentru raspuns dl. Radu ( " pescar_amator ").

Adincimea la care pescuiesc este de maxim 2 metri, desi noua balta pe care vreau sa merg are si adincimi de 4-5 metri.

Cred ca Maver Reactolite 1 ar fi suficienta pentru crapii pe care ii vizez.
Ca pret este insa apropiata de modelul de la Drennan ( Acolyte Plus 3.90 ): 799 lei Maver versus 819 lei Drennan.
Drennan-ul mi-a placut la o prima citire a caracteristicilor pentru ca este foarte usoara ( 150 g ) si puternica.
Tubertini T - Match Elite ( 4.2m / 6-20g ) ar mai fi in cursa ( la un moment dat un pescar de pe forum o caracteriza drept rapida si spectaculoasa ).
Pretul cam tot pe acolo: 800 lei, dar din pacate nu este pe stoc cam de mult timp ( si nici nu stiu daca mai este in catalogul firmei ).
Oricum este clar ca trebuie sa ajung la magazinul care le comercializeaza si sa le vad " live ".


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Alegere echipament nou
MesajScris: 13 Iul 2017, 09:05 
Neconectat

Membru din: 20 Iun 2017, 08:00
Mesaje: 7
Multumesc dl. Scurtu.
Sunteti foarte amabil.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.064s | 13 Queries | GZIP : Off ]