Pescuit Stationar

Acum este 18 Apr 2024, 23:28

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 10 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Bologneza sau varga
MesajScris: 07 Sep 2017, 11:29 
Neconectat

Membru din: 11 Oct 2016, 15:42
Mesaje: 5
Localitate: focsani
Salut,

Am vrut sa-mi cumpăr un bat de 7m pt pescuit caras/ciortan, problema este ca acum sunt indecis fata de ce sa-mi cumpăr.
Un bat de 7m sau o bologneza de 6m?
Nu doresc ceva scump deoarece pescuiesc destul de rar.
As vrea sa stiu avantajele/dezavantajele fiecăruia.

Mulțumesc!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Bologneza sau varga
MesajScris: 08 Sep 2017, 09:09 
Neconectat

Membru din: 18 Sep 2012, 20:54
Mesaje: 177
Localitate: Suceava
bologneza e un bat conceput pentru pescuitul pe rau, iti complici viata pescuind cu ea pe balta .
varga este mult mai versatila cand e vorba de pescuit dupa ciortan sau caras ,numai ca te limiteaza in optiuni.
daca vrei sa pescuiesti mai in larg numai poti ptr ca pescuiesti doar cat iti permite varga.
daca iti intra un peste mai imbracat te poti trezi ca iti rupe tot cand ajunge la capatul firului...
poti folosi elastic la varga dar aici intram in alta discutie .

eu as opta ptr un bat de match cu care as pescui linistit si in conditii optime in orice fel de situatie.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Bologneza sau varga
MesajScris: 08 Sep 2017, 19:22 
Neconectat

Membru din: 11 Oct 2016, 15:42
Mesaje: 5
Localitate: focsani
Salut,

Am vrut sa incerc acest stil dar m-am lasat pagubas deoarece mi se pare destul de complicat.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Bologneza sau varga
MesajScris: 09 Sep 2017, 05:02 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Oct 2009, 07:05
Mesaje: 2467
Daca pescuiesti numai ocazional ia-ti o bolo de 6 metri cu o mulineta usoara (1500) si ai acoperit practic toate optiunile.
Cu bolo poti sa pescuiesti unde pescuiesti cu varga, viceversa nu e totdeauna valabila!
Eu personal, in pescuitul de placere, nu vad rostul match-ului daca pescuiesti la mai putin de 20 de metri...mai ales in apa mai adanca; mi se pare doar o complicatie gratuita.
In afara de asta bolognesa o poti folosi si pe rau daca ai ocazia, poate te duci vreodata, cine stie?

_________________
Habar n-are broasca ce-i ala oceanul!!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Bologneza sau varga
MesajScris: 09 Sep 2017, 14:45 
Neconectat
Administratorul site-ului
Avatar utilizator

Membru din: 22 Oct 2009, 19:47
Mesaje: 755
Localitate: Moinești...undeva lîngă Bacău...
sollo scrie:
bologneza e un bat conceput pentru pescuitul pe rau, iti complici viata pescuind cu ea pe balta .......

Absolut gresit.

Bolonieza poate si este folosita, cum spunea si Florin truia, inclusiv in lacuri, bazine, nu numai riuri, atit in pescuitul de finete, cu monturi fine, cit si in apele cu adincimi mari si foarte mari (montura cu slidere culisante cu alunecare intr-un punct sau in doua puncte). Stopperul mulinetei sau markerul alb pentru fir iti ofera posibilitatea sa pozitionezi exact montura la distanta dorita, la precizie la fel ca varga.
Si da, ofera posibilitati de montaj a liniilor foarte diversificate si ai avantajul de a tatona distanta optima, pe cind la varga esti limitat. O bolonieza UL de 6-7 m isi face treaba cu brio in pescuitul usor, fin. Cind ai sa vezi ca lungind linia la maxim pe varga de 8m si ti-ar mai fi trebuit macar un 30 cm ca sa ajungi cu cirligul la un prag aflat acolo, o sa duci instant dorul boloniezei :mrgreen: :mrgreen: .
Adevarat, varga isi are rostul ei !
Calvarul si complicarea ''vietii'' in pescuit (citez pe Sollo) nu-l face bolonieza sau varga in sine, ci calitatea si caracteristicile constructiei lor (greutatea, actiunea, supletea, etc).....si aici intervine un mare ''dusman'' al multora dintre noi....PRETUL :lol: :lol: :lol: :lol:

P.S. - Mister Truia, mai existi fratioare ??!!....tot prin zari intunecate umbli ?? :roll: :roll:

_________________
Caracterul : "...ceea ce faci când nu te vede nimeni !"

http://pandyfloats.com/site

https://www.facebook.com/pandyfloats

Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Bologneza sau varga
MesajScris: 09 Sep 2017, 18:32 
Neconectat

Membru din: 11 Oct 2016, 15:42
Mesaje: 5
Localitate: focsani
Salut,

Mulțumesc pentru sfaturi.
O sa-mi cumpăr pentru început un bolo de 6m si cred ca o sa-mi
cumpăr si o lanseta pentru match.
O sa încerc ambele stiluri.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Bologneza sau varga
MesajScris: 09 Sep 2017, 21:12 
Neconectat

Membru din: 18 Sep 2012, 20:54
Mesaje: 177
Localitate: Suceava
:D :D nici nu vreau sa ma gandesc ce se intampla daca i mi intra la bolo un crap de 4 kg .
Raman la match pentru balta.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Bologneza sau varga
MesajScris: 12 Sep 2017, 12:42 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Oct 2009, 07:05
Mesaje: 2467
sollo scrie:
:D :D nici nu vreau sa ma gandesc ce se intampla daca i mi intra la bolo un crap de 4 kg .
Raman la match pentru balta.


Nu te gandi!!! sa-ti intre el si dupa aia vezi tu ce faci.... daca il scoti sau nu e mai degraba treaba de maiestrie si de agatatori decat de bat.
Personal am prins amur de 11 kilograme la bolo, la Dunare... intr-un curent puternic.... e drepta fara agatatori ...
Sincer.... match-ul ar fi ultima solutie la care m-as gandi vreodata sa pescuiesc ...si asta numai daca nu as avea de ales!!... poate sa ma injure Suciu cat o vrea, eu , daca reusesc sa ajung unde e pestele cu alta metoda, imi bag cracii in el de match! :oops: :oops: :oops: :oops: :oops:
Pescuitul la bolo, si pe rau si pe lac, este unul dintre cele mai frumoase si care necesita deprinderi pe care trebuie sa le dobandesti in timp.... cand devii dependent de stil, mai ales daca reusesti sa faci rost de bani sa-ti iei niste bete profi, nu-l mai schimbi lesne pentru altceva

PS: @Pandy: traiesc Luci... te sun saptamana viitoare cand cred ca voi fi pe acasa (nu sunt sigur dar sunt 80% sanse!).

_________________
Habar n-are broasca ce-i ala oceanul!!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Bologneza sau varga
MesajScris: 12 Sep 2017, 20:09 
Neconectat

Membru din: 11 Oct 2016, 15:42
Mesaje: 5
Localitate: focsani
Salut,

Singurul stil care mi-a dat "dependenta" este cel de pescuit la feeder.
Am lanseta de crap, de spinning, fly(se odihnesc in huse de mult timp), vergi pe care inca le mai folosesc, ce-mi lipseste este o lanseta de bolo, stil pe care nu l-am incercat inca si lanseta pt match, un stil care la prima vedere mi se pare complicat.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Bologneza sau varga
MesajScris: 13 Sep 2017, 06:22 
Neconectat

Membru din: 10 Oct 2011, 19:52
Mesaje: 287
Depinde in ce conditii folosesti matchul. Eu il folosesc pe balta la caras unde adancimea este de 1-2m. Folosesc o montura cu pluta sau wagler culisant, montura in mare parte identica cu cea pe care o folosesc la varga, care este baza pe baltile unde merg eu dar acelasi lucru il pot face si cu o boloneza de 4-5m. Diferente apar doar pe anumite ape care cer anumite monturi dar la mine nu apar astfel de cazuri pentru ca pescuiesc in mare parte pe aceleasi locatii unde monturile sunt camla fel, indiferent ca dau cu varga de 6-7m, cu bolo sau cu matchul. Eu zic sa le incerci pe toate si vezi care iti place mai mult.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 10 mesaje ] 

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.064s | 15 Queries | GZIP : Off ]