Pescuit Stationar

Acum este 16 Apr 2024, 17:33

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Plumbi pre grei sau plute dezechilibrate
MesajScris: 15 Sep 2017, 18:04 
Neconectat

Membru din: 07 Feb 2015, 18:10
Mesaje: 151
Localitate: Bucuresti
Salut,
Am incercat azi sa echilibrez un sleider colmic de14 grame cu un plumb sferic tot colmic pe care scria 12 grame. Ideea este ca am scos totusi toate discurile si pluta se ducea tot la fund. Am luat ulterior niste oliviete de 2,5 si 2gr si abia cu 10.5 s-a echilibrat pluta pe care scria 14 grame.
As vrea sa stiu cum sa ma ghidez sa cumpar niste plumbi sferici la greutatea reala? Cu plutele m am lmurit din ce am citit pe forum
Daca ati mai avut astfel de cazuri?
Multumesc


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Plumbi pre grei sau plute dezechilibrate
MesajScris: 16 Sep 2017, 18:15 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 22 Oct 2009, 19:44
Mesaje: 3249
Localitate: Timisoara
Plumbii sferici de la Cralusso sunt aproape de adevar...

_________________
http://www.pescuitstationar.ro/forum/vi ... f=6&t=3513
Good things come to those who "bait"


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Plumbi pre grei sau plute dezechilibrate
MesajScris: 17 Sep 2017, 04:01 
Neconectat
Administratorul site-ului
Avatar utilizator

Membru din: 22 Oct 2009, 19:47
Mesaje: 755
Localitate: Moinești...undeva lîngă Bacău...
Problema grea cu ce scrie pe plumbi :lol: :lol: :lol: !
....dar si cu ce scrie pe multe din plutele din comert :lol: :lol: :lol:
De aceea la anumite marci ce produc si comercializeaza plute de precizie maxima, sa zicem incepind de la 0,1 gr, ai sa gasesti preturi pe masura, intre 2,5 si 4 euro (ma refer la gramaje mici, plute de finete). La o pluta pe care dai ''doi lei'', de ''doi lei'' primesti calitate !
Problemele cu gramajul si inscriptionarea lui incep mai ales la plutele din lemnul de balsa, lemn ce nu poate avea o densitate constanta pe toata suprafata barei din care e prelucrat corpul, deci aceleasi corpuri prelucrate absolut identic pe masina CNC pot avea densitati diferite desi sunt facute din acelasi bloc de lemn (chiar daca e strict controlat), deci si diferente de gramaj cit de cit major, mai ales la cele cu portanta marita (wagglere, slidere, etc).
De aceea plutele de top si precizie maxima sunt prelucrate din alte materiale, cum ar fi DuraFoam sau Rohacell-ul, un plastic extrudat care are o densitate exacta si asigura flotabilitate marita si poate asigura precizia inscriptionarii exacte (80 kg/mc fata de 100 kg/mc aproximativ la cel mai usor balsa) Asta daca esti tipicar si vrei exactitate :lol: :lol:
La plumbi e o bulibaseala totala :lol: :lol: :lol:
Pentru o buna edificare iti poti achizitiona un minicintar electronic, pentru bijuterii, cu doua sau trei zecimale (sunt ieftine) si la primele probe ai sa vezi cita dreptate am avut.....atit in ce priveste inscriptionarea portantei plutelor cit si gramarea plumbilor :lol: :lol: :lol:
Cel mai bine e ca linia sa o echilibrezi la ochi, cum ai facut deja. Totusi e mare diferenta de inscriptionare de pe pluta ta (daca de la inscriptionare e buba), de cca 2 grame, ceea ce inseamna un deficit de citiva metri buni la lungimea lansarii !
Bafta !

_________________
Caracterul : "...ceea ce faci când nu te vede nimeni !"

http://pandyfloats.com/site

https://www.facebook.com/pandyfloats

Imagine


Ultima oară modificat de pandy pe 18 Sep 2017, 18:17, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Plumbi pre grei sau plute dezechilibrate
MesajScris: 17 Sep 2017, 10:25 
Neconectat

Membru din: 07 Feb 2015, 18:10
Mesaje: 151
Localitate: Bucuresti
Asa este cum spuneti dumneavoastra.
Pluta nu ma asteptam sa fie dezechilibrata; aveam incredere in marca colmic si am luat un sleider nu chiar ieftin cu gandul ca pot sa imi fac treaba la nevoie. Acesta este: http://www.totalfishing.ro/slider-colmi ... 44111.html
La fel si cu plumbii...
Am citit tot pe forum postarile dvs despre densitatea lemnului de balsa cat si materialele folosite.
Bulbul pluteineste f mare portanta lui la sleiderul colmic sa duca doar 10.5 grame.
Am rerinut o montura de pe fishingschool cu trecia si mi am cumparat exact aceleasi materiale. Acolo vroiam sa ajung. Pacat ca nu mai merge acel site :(

Fire intinse...


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: gabitza.


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.026s | 14 Queries | GZIP : Off ]