Pescuit Stationar

Acum este 19 Apr 2024, 10:22

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 205 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Monturi pentru match
MesajScris: 03 Feb 2012, 20:37 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Oct 2009, 05:18
Mesaje: 1488
Localitate: rm valcea
adevarul e ca sunt bun bun 8-) 8-) 8-) 8-) 8-) :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: vreo echipa interesata ?? :oops: :oops: :oops: :oops: :oops:

_________________
cloncuri pentru SOMN !!! cei interesati apelati .


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Monturi pentru match
MesajScris: 03 Feb 2012, 20:55 
Neconectat

Membru din: 28 Dec 2010, 17:51
Mesaje: 464
Localitate: Oradea
greere scrie:
la poza de mai sus am si eu o intrebare?? :shock: :shock: :shock: cum mama dreacu foloseste montura asta si nu sparge corpul plutei cu plumbii atunci cand lanseaza :shock: :shock: :? :? :?


El zice in film, ca fata de montura din imagine, trage pluta mai sus cu o distanta putin mai mare de lungimea plutei, spijinit de alicea mica care este deasupra bulk-ului.
Astfel pluta in timpul lansarii partial intra in pozitie.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Monturi pentru match
MesajScris: 03 Feb 2012, 21:12 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Iun 2010, 18:05
Mesaje: 429
Localitate: Houston,Texas,U.S.A.
greere scrie:
la poza de mai sus am si eu o intrebare?? :shock: :shock: :shock: cum mama dreacu foloseste montura asta si nu sparge corpul plutei cu plumbii atunci cand lanseaza :shock: :shock: :? :? :?


Nu uita ca bulbul plutei nu e obligatoriu sa fie facut din lemn de balasa ,poate fi facut si din polistiren expandat rezistent la lovituri si care si lovit nu absoarbe apa si nici nu isi schimba flotabilitatea.

Jean Scurtu

_________________
“BORN TO FISH, FORCED TO WORK”


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Monturi pentru match
MesajScris: 03 Feb 2012, 21:17 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Oct 2009, 05:18
Mesaje: 1488
Localitate: rm valcea
in afara de cralusso marea majoritate a plutelor de match au corpul facut din balsa :roll: :roll: :roll: si daca ar folosio cum erea in poza nu apuca 1 zi de pescuit cu ea intreaga :lol: :lol: :lol: :lol: am probat nu vorbesc aiurea :oops: :oops: :cry: :cry: :cry: :cry: daca o pune pe pluta ceva mai sus de bulkul principal...... da ....... dai fara frica (doar daca nu iti aluneca nodul sau alica in cazul unei lansari mai in forta ) :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

_________________
cloncuri pentru SOMN !!! cei interesati apelati .


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Monturi pentru match
MesajScris: 03 Feb 2012, 21:25 
Neconectat

Membru din: 28 Dec 2010, 17:51
Mesaje: 464
Localitate: Oradea
greere scrie:
in afara de cralusso marea majoritate a plutelor de match au corpul facut din balsa :roll: :roll: :roll: si daca ar folosio cum erea in poza nu apuca 1 zi de pescuit cu ea intreaga :lol: :lol: :lol: :lol: am probat nu vorbesc aiurea :oops: :oops: :cry: :cry: :cry: :cry: daca o pune pe pluta ceva mai sus de bulkul principal...... da ....... dai fara frica (doar daca nu iti aluneca nodul sau alica in cazul unei lansari mai in forta ) :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:


Cum se vede in imagine, pentru siguranta, sub alicea carea sustine pluta, mai este legat un nod opritor.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Monturi pentru match
MesajScris: 03 Feb 2012, 21:53 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Iun 2010, 18:05
Mesaje: 429
Localitate: Houston,Texas,U.S.A.
"Adi Suciu" a scris :

"Acelasi lucru este valabil si pentru ce a zis ne Jean , solutia nu este cistigatoare"


Adi ,eu nu vreau sa te contrazic ca in mare parte ai dreptate,doar pot sa-ti spun ca in acele vremuri nu foloseam agrafa intre firul principal si leader ci foloseam legatura bucla in bucla(de multe ori pescuiam direct cu fir de 0,10mm. ca linie principala fara a folosi leader,ca era bine sau nu asta era alta treaba)si verificam adancimea apei pt. waggler-ul culisant in felul aratat de mine si nu am avut probleme la sondarea adancimei apei reusind astfel sa stiu adancimea deci sa mut nodul opritor unde era necesar ca pluta sa-mi stea bine echilibrata.
Deci nu foloseam nici un vartej si nici fir textil in montura,la fel cum in acea vreme faceau montura englezii de la care am invatat citind colectia de reviste "La Peche" pusa mie la dispozitie in biroul lui de doctorul MIRCEA BICHICEANU,radiolog din Cluj ,dar in acelas timp autorul a multor articole despre pescuit scrise de el atat pt. publicatiile de specialitate din tara cat si de revista "La Peche" care ca recunostinta pt. articolele lui ii trimiteau gratis revista.
Mai tarziu dupa ce m-a cunoscut mai bine mi-a dat reviste sa le iau cu mine la Oradea,sa le studiez ca apoi sa i le returnez.

Engleza nu am facut in scoala nici o ora ,invatand doar rusa,,germana (in elementara),in liceu latina ,rusa si franceza,in facultate germana dar mai mult doar termeni tehnici.
Noroc cu franceza ca sa mi-am largit orizontul pescuitului stationar de concurs.
Cand am ajuns in U.S.A. stiam doar "yes" si "now' si cateva cuvinte din cantece la moda atunci.apoi descurcandu-ma cat de cat in engleza(fara a merge la scoala)m-am abonat si la revistela engleza "Angling Plus' si la revista "la Peche",ca sa fiu la curent cu noutatile din pescuitul stationar de concurs.

Peste cativa ani am renuntat la aceste aboinamente doarece nu mai practicam acelas fel de pescuit aici pescuind doar la rapitori cu artificiale.

Baza teoretica a pescuitului stationar de concurs mi-am format-o citind aceste reviste,dar si din articole unguresti pe care mi le traducea clujeanul Peter Nagy,fost coleg cu mine de serviciu(Dumnezeu sa-l odihneasca ca a murit la cativa ani dupa ce in 1989 toamna a fugit in Ungaria).

Mi-a spus Nica Degeratu despre tine ca esti un pescar de concurs(si nu numai)f. bun si din acest motiv ai toata consideratia mea.

Sanatate,

Jean Scurtu

_________________
“BORN TO FISH, FORCED TO WORK”


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Monturi pentru match
MesajScris: 03 Feb 2012, 22:18 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Iun 2010, 18:05
Mesaje: 429
Localitate: Houston,Texas,U.S.A.
Cred ca e usor de aflat adancimea apei folosind un "doza piombo" facut de Stomfo,in sensul ca fixezi wagglerul in acest dispozitiv,apoi plumbajul ce va echilibra pluta,montezi pe pe fir pluta,conectorul,(nu si plumbajul verificat cu "doza piombo")faci nodul opritor ,legi vartejul si pe vartej pui un plumbaj mai greu(din folie de plumb) decat poate sustine waggler-ul,arunci la distanta dorita,stabilesti adancimea apei,muti nodul opritor unde e necesar.

Abia apoi montezi plumbajul pe linie,la distanta dorita(bulk-ul, plumbajul de semnalizare)legi leader-ul (forfach-ul) de vartej si montura e gata .
E drept ca e un pic mai greu ca va trebui sa faci montura toata in stand si poate ca nu va fi timpul suficient pt. a face montura,.nada etc.,dar e o solutie pe care o poti folosii la pescuitul de placere cu pluta culisanta.

@greere ,

daca bulbul plutei e din balsa ai dreptate ,dar atunci folosesti un nod opritor ,sau chiar o alica sa limiteze cursa in jos a plutei atat cat bulbul sa nu se atinga de plumbaj,sau folosesti metoda neamtului(cu un pumb mare gaurit in care va intra un plumbulet mai mic ce fixeaza plumbajul pe care se sprijina pluta) care face ca numai tija de alama sa se atinga de plumbaj nu si bulbul de balsa.

Jean Scurtu

_________________
“BORN TO FISH, FORCED TO WORK”


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Monturi pentru match
MesajScris: 03 Feb 2012, 22:34 
Neconectat

Membru din: 26 Oct 2009, 07:08
Mesaje: 985
Localitate: Lupeni- Hunedoara
Intelegem nea Jeane, dar "tema de casa" data de Ady Suciu suna asa:
Citat:
Dupa prezentarea monturilor nu se spune nicaieri cum se sondeaza apa cu aceste monturi ,adica , ce e mai important , cum sa pescuiesc cu ele , cum reusesc sa gasesc fundul folosind aceste monturi , care daca le ve-ti analiza cu atentie , au in terminatie foarte putin plumb , sau deloc , adica numai antirasucitorul . La o distanta de 25-30 m , chiar daca am coborii toti acei plumbi care nu fac parte din bulk , si sint intre bulk si cirlig, linga antirasucitor , greutatea lor ar fii prea mica ca sa se sesizeze pe pluta ca au ajuns pe fund , sau altfel spus , pluta s-ar ridica cu ei pe fund , maxin 1-2 cm , care nu este sesizabil cu ochiul liber la acea distanta ;) ;) ;) ;) . Asta in cazul fericit in care nu aven vint sau curent deloc , pentru ca in cazul in care vom avea curent puternic si vint ( unde de fapt se preteaza sa folosim slider ;) ;) ;) ) nu vom mai seziza deloc acea ridicare a plutei , si vom fii in ceata legat de gasirea fundului apei . Daca mai vreau sa pescuiesc la rasul fundului sau la o palma deasupra , chiar ca avem o problema . :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: ...mare :lol: :lol: :lol: .
Tema de casa :lol: :lol: :lol: :lol: ....cum se sondeaza apa cu oricare dinte monturi vreti voi ????? :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:
Subiect de examen la scoala de pescuit a lui Nutzu :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Deci sondarea ... cu monturi! Nu fara! :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Monturi pentru match
MesajScris: 04 Feb 2012, 09:17 
Neconectat

Membru din: 26 Dec 2011, 23:14
Mesaje: 93
Iata reteta cea mai simpla!Ia o pluta bolo de 10gr( culisanta)plumb de capat 30gr si gasesti la mm-ru adincimea! ;) ;) ;)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Monturi pentru match
MesajScris: 04 Feb 2012, 10:13 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 22 Oct 2009, 19:44
Mesaje: 3249
Localitate: Timisoara
http://www.scoaladestationar.ro/?p=651

_________________
http://www.pescuitstationar.ro/forum/vi ... f=6&t=3513
Good things come to those who "bait"


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 205 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21  Următorul

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.058s | 13 Queries | GZIP : Off ]