Pescuit Stationar

Acum este 19 Apr 2024, 14:52

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 205 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5 ... 21  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Monturi pentru match
MesajScris: 27 Ian 2011, 16:49 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Feb 2010, 17:09
Mesaje: 76
Localitate: Petrosani
Noi suntem români :x :x


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Monturi pentru match
MesajScris: 27 Ian 2011, 20:48 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Oct 2009, 05:18
Mesaje: 1488
Localitate: rm valcea
nu strica sa stiti engleza ;) ;) ;) :x :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

_________________
cloncuri pentru SOMN !!! cei interesati apelati .


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Monturi pentru match
MesajScris: 27 Ian 2011, 22:16 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Oct 2009, 17:20
Mesaje: 258
Localitate: Cluj-Napoca
Suntem romani, dar englezii domina pescuitul stationar in lume la ora actuala ;)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Monturi pentru match
MesajScris: 28 Ian 2011, 22:00 
Neconectat

Membru din: 26 Oct 2009, 07:08
Mesaje: 985
Localitate: Lupeni- Hunedoara
Topicul nu l-am deschis pentru mine, ci mai degraba pentru cei care vor sa invete cate ceva din secretele pescuitului sportiv competitional, dar care fie ca nu stiu, fie ca au o retinere in a pune intrebari pe anumitte teme din pescuitul stationar. Acestia pot fi oameni cu diferite nivele de pregatire, asadar unii vor intelege, altii nu - textele in alte limbi. Aici ii dau dreptate lui Stelica. Are si el dreptul sa stie ce se scrie pe forum, chiar daca nu cunoaste limba engleza. Nu credeti?
Ce ar fi sa dau si eu o gramada de citate in limba maghiara, de la marii campioni mondiali si nationali maghiari ex. Walter Tamas?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Monturi pentru match
MesajScris: 28 Ian 2011, 22:13 
Neconectat
Moderator global
Avatar utilizator

Membru din: 22 Oct 2009, 17:35
Mesaje: 2415
Localitate: Arad
aici aveti un translator on line , poate mai ajuta cite ceva

http://www.translator-online.ro/transla ... roman.html

dati un copy- paste la textul in engleza si apoi un enter. Traducerea e ca porcu , dar decit nimic .........

_________________
Stiu ca sint pescar prost ........dar cind ma uit in jurul meu prind curaj

http://pescuitstationar.blogspot.com/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Monturi pentru match
MesajScris: 28 Ian 2011, 22:17 
Neconectat

Membru din: 27 Oct 2009, 23:41
Mesaje: 1271
ceva in chineza nu are nimeni ,ca asta o stiu cel mai bine :mrgreen:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Monturi pentru match
MesajScris: 28 Ian 2011, 22:26 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Oct 2010, 16:23
Mesaje: 25
Localitate: Suceava
permiteti sa scriu cum as traduce eu?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Monturi pentru match
MesajScris: 28 Ian 2011, 22:53 
Neconectat
Moderator global
Avatar utilizator

Membru din: 22 Oct 2009, 17:35
Mesaje: 2415
Localitate: Arad
krapcarasu scrie:
permiteti sa scriu cum as traduce eu?


chiar te rog ;) O sa-ti roage multi de sanatate :D :D :D

_________________
Stiu ca sint pescar prost ........dar cind ma uit in jurul meu prind curaj

http://pescuitstationar.blogspot.com/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Monturi pentru match
MesajScris: 28 Ian 2011, 23:03 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Oct 2010, 16:23
Mesaje: 25
Localitate: Suceava
philiphito scrie:
Wind drift occurs when the surface water is moved towards one end of the lake, and subsurface water moves in the opposite direction to compensate. The amount of drift can be quite considerable.

Remember, with wind drift, that the float is being blown one way, the hook bait towed in the opposite direction.

Depth of water; strength of flow; size of bait; number, placing and size of split shot; and line diameter will all play a part.

The important thing to remember is that, like river fishing, there is likely to be a bow in the line between float and hook. You need to fish overdepth to compensate for this, paricularly if you are aiming to present a bait at or near the bottom.

The other thing to remember is that your groundbait/loose feed is going to end up a long way from where it hits the water, and will probably be scattered over a wide area, as first the surface drift drags it one way, then back the other way as the undertow takes command. Consider using a feeder to bait a tight area. The sink rate of the groundbait needs to be taken into account.

Especially if you are fishing for summer shoals, mid water; working out where they are gathering to intercept the loose feed is the secret. If you are just throwing in feed around your float, you could just be drawing fish away from your hookbait!

Bringing all these factors together, and finding the fish, isn't at all easy.

But then when you start catching, and other anglers, just going through the motions aren't, it ain't half satisfying!

Deriva plutei cauzata de vant se intampla cand stratul superficial al apei este impins de vant intr-o directie , sub valuri apa miscandu-se in sens opus pt. a compensa.
Distnta de miscare a plutei poate fi foarte mare.
Din cauza vantului pluta este data intr-o parte,iar carligul cu momeala tinde sa o ia in directie opusa.
Factori importanti sunt: adancimea apei, puterea curentului, marimea momelii,numarul/pozitionarea si marimea plumbajului, diametrul firului.
Important este, ca si in pescuitul la rau, existenta unei ‘burti’ a firului intre pluta si carlig.
Trebuie sa pescuiti cu adancime mai mare decat a apei pt a compensa asta, in special daca doriti prezentarea momelii pe sau deasupra fundului.
Alt lucru important este ca nada(si de baza si de intretinere) va ajunge pe fund la o distant mare fata de unde a lovit apa si probabil va fi imprastiata pe o suprafata mare; pt ca la inceput este dusa de valuri intr-o parte, apoi curentul submers devine important, ducand-o in partea opusa.
Luati in considerare folosirea unui feeder pt a momi o suprafata restransa.
Daca pescuiti dupa bancuri de pesti intre ape, tineti cont de viteza de coborare a nadei. Secretul este sa va dati seama undese aduna pestii sa intercepteze nada.
Daca doar aruncati nada in jurul plutei s-ar putea doar sa indepartati pestii de momeala
Nu e usor deloc sa coroborati acesti factori si sa gasiti pestele, dar in momentul cand incepeti sa prindeti si ceilalti pescari nu , veti avea o mare satisfactie.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Monturi pentru match
MesajScris: 29 Ian 2011, 12:27 
Neconectat

Membru din: 06 Ian 2010, 10:36
Mesaje: 226
Ar mai fi f important in pescuitul la match pe curenti puternici si o usoara sublestare atunci cand vrei sa te agati de fund cu alica sau alicele de contact si folosirea unui forfac mai lung ;)


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 205 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5 ... 21  Următorul

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.089s | 13 Queries | GZIP : Off ]