Pescuit Stationar

Acum este 16 Apr 2024, 20:27

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 205 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 17, 18, 19, 20, 21
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Monturi pentru match
MesajScris: 18 Iul 2018, 20:22 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 22 Oct 2009, 19:44
Mesaje: 3249
Localitate: Timisoara
https://www.youtube.com/watch?v=48xLcx0Ckwo&t=560s

...urmeaza sa fac un film si cu montura slider si pescuitul la slider.


In pescuitul cu waggler sau slider, 50% din reducerea riscului incurcarii monturii o face tehnica de lansare. Daca montura e corecta si tehnica de lansare corecta, doar hazardul poate face sa incurcati vreodata montura.

_________________
http://www.pescuitstationar.ro/forum/vi ... f=6&t=3513
Good things come to those who "bait"


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Monturi pentru match
MesajScris: 19 Iul 2018, 11:15 
Neconectat

Membru din: 07 Feb 2015, 18:10
Mesaje: 151
Localitate: Bucuresti
Multumesc mult!
Apreciez toate raspunsurile colegilor de pe stationar.
Este posibil sa faceti un film cu partida de pescuit pe o intindere mai mare de apa? Ceva neobisnuit unde nu se gasesc conditiile prietenesti de pescuit cum sunt carpodromurile sau lacurile din Uk.
Multumesc,


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Monturi pentru match
MesajScris: 15 Apr 2019, 12:26 
Neconectat

Membru din: 07 Mai 2018, 08:53
Mesaje: 13
Salutare , as avea si eu cateva intrebari pentru cei care practica acest stil de pescuit :

- in ce situatii se leaga un fir inaintas de linia principala? E ok daca se monteaza cu o agrafa rapida , iar la celalalt capat un vartej triplu de care legam struna? Lungimea este data de lungimea wagglerului + 1/2 +lungimea strunei , corect?
- pentru pescuitul ciortanului cu pelete /wafters/ mini pop-up pe fir de par, ce lungime ar trebui sa aiba struna? Se poate lega doar cu monofilament sau trebuie fir textil?
- cum sondam apa in cazul in care folosim o linie fina de pescuit?
Multumesc!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Monturi pentru match
MesajScris: 19 Apr 2019, 11:45 
Neconectat

Membru din: 07 Feb 2015, 18:10
Mesaje: 151
Localitate: Bucuresti
Salut,
Din pmdv inaintasu trebuie sa fie cel putin 3- 4 spire pe tambur cand linia este pe pozitia in care se recupereaza pestele in minciog. Motivul este pentru a nu rupe in aruncare/ cand aduci pestele la minciog.
Daca este mai scurt dpar cat faci montura nu va avea effect la peste mare deoarece tot in linia de pe mulineta se va tesniona pestele/ aruncarea, va avea un effect antitangle.
Inaintasul de leaga cu nod(nod intre doua mono) si treb sa ai vedere ca nodul stoper de pe fir sa nu fie incomodat de acesta.

Apa se sondeaza cu plumbul tras la vartej. in fct de sensibilitatea plutei, sondarea necesita o anumita cantitate de plumb tras la vartej care va ridica pluta sa fie vizibila ca plumbul sta pe fund.
Toate bune!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Monturi pentru match
MesajScris: 19 Apr 2019, 13:00 
Neconectat

Membru din: 07 Mai 2018, 08:53
Mesaje: 13
Salut,
Eu nu ma gandeam la acel tip de " inaintas" ci doar la bucata aia mai rigida /groasa/fluorocarbon de maxim 1 m pe care se etaleaza plumbii si de care se leaga struna. :) .Aici am vazut ca odata se pune acea bucata, alta data nu si montura se face pe linia principala de care se leaga struna.
Eu mi-am luat fire de 0.18, 0.20 si 0.21 si plute de la 8 la 16g , lanseta e o Daiwa de 3.60...asa ca nu stiu daca pot arunca mai mult de 30m si cred ca firul rezista la aruncari si nu am nevoie de inaintas. Saptamana viitoare ies pe balta si vad eu direct la locul faptei :) ...poate mai am ceva intrebari atunci. Sper sa fie vremea ok si sa pape ciortanii! :)
Numai bine,


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 205 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 17, 18, 19, 20, 21

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.038s | 13 Queries | GZIP : Off ]